קטע מנהר היאנג-צה בסין הפך אדום כדם

הרשויות טוענות שהצבע נגרם מתופעה טבעית אך התושבים חוששים שהצבע נגרם מזיהום הנהר

יאנג-צה

נהר היאנג-צה בצבע אדום במקום שהוא חוצה את העיר הענקית צ'ונג-צ'ינג – צילום: new.sina.com.cn

אחרי טלטלות פוליטיות בהן הודח בכיר בעיר צ'ונג-צ'ינג, תושבי העיר הענקית שבדרום מערב סין נדהמו לפני שבוע ממראה מי הנהר שנראו אדומים כדם, כך דיווח אתר רשת הטלוויזיה NTD. הצבע האדום הופיע במקום בו נהר היאנג-צה מתחבר לנהר ג'יא-לין.

בעוד שמרבית התושבים נרתעו מצבעו של הנהר, העיתון דיילי מייל הבריטי מדווח שדייגים המשיכו במלאכתם ושחלק מהתושבים החלו למלא בקבוקים במים האדומים למזכרת.

נהר היאנג-צה הוא הארוך ביותר בסין, והשני באורכו בעולם. באזור הזה הוא מכונה "נהר הזהב" בשל הגשמים העזים להם זוכה האזור במשך כל השנה.

זיהום המים או סחף במעלה הנהר?

המשרד לאיכות הסביבה בעיר הסביר בדוח רשמי שהצבע נגרם בגלל חול אדום שנסחף במורד הזרם בעקבות שיטפונות שאירעו לאחרונה באזור. לדברי המשרד אין עדויות להזרמה בלתי חוקית של שפכים.

על פי דיווחים מגולשים באתרי האינטרנט, התושבים מטילים ספק בהסבר של הרשויות והם מאמינים שהצבע האדום נגרם מהזרמת שפכי תעשייה. צ'ונג-צ'ינג היא המרכז התעשייתי הגדול ביותר בדרום מערב סין.

מה יכול להפוך מים לאדומים

צבע אדום במאגרי מים מתוקים או באוקיאנוס נגרם בדרך כלל מהתפרצות של אצות אדומות ובאזורים מסוימים התופעה היא טבעית לחלוטין.

במרבית המקרים התפרצות האצות האדומות, שחלקן רעילות, נגרמת מעודף של חומרי הזנה במים שהם בדרך כלל תוצאה של הזרמת שפכים תעשייתיים למקור המים. חומרי הזנה נמצאים בשפע גם במי הנגר של שדות חקלאים המכילים עודפים של דשנים והם עשירים בעיקר בחנקן ובזרחן.

תופעה החוזרת על עצמה בסין

זו איננה הפעם הראשונה שמקורות מים בסין הופכים לאדומים. בשנת 2006, קטע באורך קילומטר של הנהר הצהוב העובר בעיר לאן-ג'ו שבמחוז גאן-סו הפך לאדום והמים גם הפיצו ריחות של ביוב.

בשנת 2008 נהר המאו-ג'ו במחוז גואנג-דונג הפך לאדום לוהט. הסיבה לכך הייתה צבע ממפעל טקסטיל שהוזרם בכמויות ענקיות הישר אל הנהר. המפעל נסגר בעקבות האירוע.

באותה שנה, נהר הדונג-ג'ינג שבמחוז הו-ביי במרכז סין זוהם באמוניה, חנקן וחומרים כימיים שהכילו מתכות, וצבעו הפך אדום. הרשויות הפסיקו באותה עת את אספקת המים ל-200,000 תושבי האזור.

לאחרונה נחקק בסין חוק המטיל קנסות כבדים על גופים המזהמים מקורות מים, אך התושבים ספקניים לגבי מידת האכיפה של חוקים אלה.

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!