סופר טיבטי הצית עצמו למוות לאות מחאה

זהו האדם ה-53 שהצית את עצמו למען טיבט במחאה נגד המשטר הסיני

הצתה עצמית

אישה צופה בתערוכה המציגה את דיוקנותיהם של קרבנות ההצתה העצמית באזור הטיבטי בסין. התערוכה הוצגה בטייפה על ידי הסניף הטייוואני של "אמנסטי אינטרנשיונל", בסוף יוני השנה – צילום: Mandy Cheng/AFP/Getty Images

סופר טיבטי מת לאחר שהצית עצמו בלהבות במחאה נגד משטר המפלגה הקומוניסטית הסינית. מאז החלו ההצתות העצמיות לפני מספר שנים, הציתו את עצמם כבר 53 טיבטים לאות מחאה.

הסופר בן ה-43 ששמו גוֹדרוּב, הצית את עצמו ביום חמישי (4.10) באזור המרכזי של המחוז הטיבטי האוטונומי בסין, כך לפי דיווח כתב העת הפרו טיבטי Phayul. דווח שהוא נהרג במקום אך גופתו לא נמסרה למשפחתו, וככל הנראה נותרה בידי רשויות השלטון המקומיות.

לדברי עדי ראיה, גודרוב צעק: "לאן שלא נפנה, אין לנו חופש" והוסיף, "חופש לטיבט", דיווח Phayul.

לפני מותו השאיר גודרוב מכתב: "אחיי ואחיותי מארץ השלגים, במבט לאחור על העבר שלנו, אין שמחה, רק צער, כעס, עצבות ודמעות. אני מתפלל שהשנה החדשה תביא לכם בריאות, הצלחה והגשמה", דיווח העיתון "טיבט פוסט".

אחד העדים סיפר לרדיו אסיה החופשית שמחאתו אירעה בשעות הבוקר, "בשוק שבעיר Kham Driru" השוכנת במחוז האוטונומי. "המשטרה הסינית לקחה אותו משם", סיפר עד שדיבר בעילום שם.

בעוד גודרוב ציין שהטיבטים צריכים להתאחד, בכירים טיבטים בגלות, ביניהם ראש הממשלה הגולה לובסנג סנגאי גינו בשבוע שעבר את ההצתות העצמיות. הם ציינו שמחאה מסוג זה אינה עולה בקנה אחד עם עמדת אי האלימות של התנועה.

"אוכלוסיית טיבט מצומצמת ממילא, ובמצב הנוכחי אובדן חייו של אפילו אדם אחד הם אובדן גדול לעם הטיבטי", אמרו הגולים בעיר דרמסלה שבהודו, והם הוסיפו וביקשו, "אנא שמרו על חייכם".

הצתות עצמיות הפכו לתדירות יותר ויותר בקרב טיבטים בסין, ורבות מההצתות הן של נזירים ונזירות בסמוך למנזרים במחוזות סי-צ'ואן וצ'ינג-האי שבמערב סין.

מאז תחילת המחאות נקטו הרשויות בסין באמצעים חמורים באזורים הטיבטיים. הרשויות טוענות שצעדים אלו נועדו "לשמור על היציבות" לפני חודש נובמבר שבו צפוי לחול בסין שינוי מנהיגות המתרחש פעם בדור, כשמנהיג המפלגה הקומוניסטית הוֹ ג'ינטאו וראש הממשלה וון ג'יאה-באו צפויים לפרוש מתפקידיהם. בפרשנויות שונות בעיתונות מחוץ לסין נכתב כי השימוש במונח "יציבות" הוא רק ניסיון של הרשויות להצדיק את השימוש בצעדים אלימים הפוגעים בזכויותיהם של אלו המדברים נגד המשטר.

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!