סין ויפן מתכוננות לשיחות על איי המריבה

החלו מגעים בין המדינות שיכינו את הקרקע לשיחות עתידיות ומשא ומתן על השליטה באיים שבים סין המזרחי

[youtube id="IwrTCx9Yn_0&feature=plcp" width="600" height="340" position="left"]

פקיד סיני בכיר נפגש עם עמיתו היפני ב-11 באוקטובר כדי לדון במתיחות הגוברת בין שתי המדינות בנושא השליטה על האיים בים סין המזרחי.

ראש המחלקה לענייני אסיה במשרד החוץ הסיני, לואו ג'או-הוי, טס ליפן לפגישה חשאית עם מנכ"ל המשרד לענייני אסיה ואוקיאניה במשרד החוץ היפני. השניים ידונו בהכנה לשיחות עתידיות שיתנהלו בדרג בכיר בין שתי הממשלות.

סין ויפן הסכימו ליישב את המחלוקת בנושא האיים הידועים ביפן בשם "סנקאקו" או בסינית "דיאו-יו". ההסכמה באה יום לאחר דבריו של ראש ממשלת יפן יושיהיקו נודה שהסביר ששתי המדינות יסבלו אם הם לא יפגשו סביב שולחן המשא ומתן.

שר החוץ היפני אמר שהשיחות יהיו בדרג של סגני שרים, אך לא נקבע עדיין מועד לתחילתן.

אוסמו פוג'ימורה, מזכיר הממשלה היפנית, התייחס לנושא ואמר לעיתונאים: "חשוב ליפן ולסין לראות את המצב בהיבט הרחב שלו ולהתחיל לתקשר במטרה לשפר את היחסים ביניהן, כולל מפגשים בדרג של סגני שרים".

האיים נמצאים תחת ריבונות יפנית מאז מלחמת סין-יפן הראשונה ב-1895. האיים אינם מיושבים ומעריכים כי יש בקרבתם מצבורים של נפט וגז טבעי ומכאן חשיבותם לשתי המדינות. סין הצהירה שהם "טריטוריה קדושה" וגם טאיוון טוענת לריבונות עליהן.

יפן וסין מחזיקות באזור ספינות סיור ושתי המדינות חוששות מתקרית ביניהן שיכולה להצית עימות בקנה מידה רחב יותר.

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!