ג'אנג גאו-לי

ג'אנג גאו-לי, סגן ראש הממשלה – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

ב-15 בנובמבר, עם סיום הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), נחשפו לציבור חברי הוועדה המתמדת של הפוליטבירו. אלה חמשת האנשים שהצטרפו למנהיג המפלגה החדש, שי ג'ין-פינג, ולראש הממשלה החדש לי קה-צ'יאנג. ג'אנג גאו-לי הוא אחד מהם.

ג'אנג גאו-לי, סגן ראש הממשלה, נולד ב-1946 למשפחה ענייה שהתגוררה באזור ג'ין-ג'יאנג שבמחוז פו-ג'יאן. אביו נפטר טרם מלאו לו 10 שנים ואמו האלמנה נאבקה כדי לגדל את חמשת ילדיה. ג'אנג למד בבית ספר תיכון בשם צ'יאו-שנג בעיר ג'ינ-ג'יאנג. בשנת 1965 הוא התקבל ללימודים בפקולטה לכלכלה שבאוניברסיטת שיא-מן, שם התמחה בסטטיסטיקה תכנונית. לימודיו נקטעו בתקופת "המהפכה התרבותית" אך מאוחר יותר הוא השלים אותם עד לקבלת תואר.

בשנת 1970 התקבל כעובד בחברת הנפט גואנג-דונג מאו-מינג. הוא זכה להתחבב על שני אנשים חשובים: זנג צ'ינג-הונג, אז סגן מנהל לשכת החוץ של משרד הנפט, וג'ואו יונג-קאנג, שהיה מנכ"ל חברת "נפט וגז טבעי של סין" (China Petroleum & Natural Gas). שני האישים ידועים כנאמנים לג'יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין.

מאוחר יותר, ג'אנג קודם לתפקיד מנהל בחברת הנפט מאו-מינג. הוא עלה בהדרגה מתפקיד נספח מזכיר המפלגה בחברת הנפט לנספח מזכיר הוועדה המחוזית של המפלגה במחוז גואנג-דונג.

בשנת 2001 הוא הועבר למחוז שאן-דונג ובשנת 2003, מונה למזכיר המפלגה, התפקיד הבכיר ביותר במחוז זה. בקונגרס ה-17 של המפלגה שנערך בשנת 2007, הוא מונה לחבר הפוליטבירו ובמקביל, למזכיר המפלגה של הוועדה העירונית בטיאן-ג'ין.

לדברי מקורבים למשטר, ג'אנג הפך לאחד האנשים המועדפים על ג'יאנג דזה-מין, בגלל מחווה מיוחדת של כבוד שנתן לו בפומבי: ב-1 במאי, יום חג העבודה, ב-2006, ג'יאנג שפרש רצה לטייל בהר טאי הפופולרי.

ג'אנג גאו-לי התעלם מהתיירים שבאו לנפוש במקום ומהאי נוחות שנגרמה להם, והורה לסגור ליומיים את אתרי התיירות באזור. הוא דרש מהכפופים לו לערוך קבלת פנים ל ג'יאנג דזה-מין ולהכריז עליו כמנהיג האהוב עליהם. מושב רחב שנישא על ידי שמונה עובדים, הסיע את ג'יאנג דזה-מין במעלה ההר והוריד אותו משם. ג'אנג גאו-לי בעצמו צעד מאחור כמלווה. צופים סיפרו שהדבר דמה לתהלוכה של קיסר מתקופה עתיקה.

לדברי שין גווי-זי, ראש וועדת המפלגה במחוז יו-נאן, זה היה המהלך המפורסם ביותר של "התרפסות-לג'יאנג". היה במהלך זה סיכון, שבסופו של דבר השתלם לג'אנג עם מינויו לפוליטבירו, וכעת לוועדה המתמדת.

ג'אנג גאו-לי גם יודע להבחין לאן נושבת הרוח. בימי גדולתו של בו שי-לאי, כאשר מעמדו היה בשיא, ג'אנג היה מזכיר הוועדה של המק"ס בעיר טיאן-ג'ין. הוא עקב מקרוב אחרי בו ושר את ה"שירים האדומים", שירי הלל לקומוניזם. בספטמבר 2009, ג'אנג יחד עם פקידים אחרים, ארגנו הרכב של "עשרת אלפים איש שרים" בעיר טיאן-ג'ין והם עצמם הצטרפו לשירה. תוך מספר חודשים אורגנו בכל האזורים והמחוזות של טיאן-ג'ין מעל ל-23,000 הופעות, וכ-3.8 מיליון בני אדם צפו בהן.

באמצע אפריל, כשסילוקו הפוליטי של בו שי-לאי היה ודאי, ג'אנג קרא למערכת הפוליטית ולמערכת המשפט של טיאן-ג'ין "ללכת בדרכו של החבר הו ג'ין-טאו, יו"ר הוועד המרכזי של המק"ס [מנהיג סין דאז]".


לקבלת גיליון במתנה לחץ כאן