סין: נעצר אחד מעוזריו הבכירים של "צאר הביטחון" לשעבר

האם מעצרו מעיד על צעד נוסף במאבק בין הפלגים במפלגה הקומוניסטית הסינית?

ג'ואו יונג-קאנג

ג'ואו יונג-קאנג, בעת שימש כחבר בוועדה המתמדת של המפלגה הקומוניסטית הסינית – צילום: Liu Jin/AFP/Getty Images

סגנו של ג'ואו יונג-קאנג, לשעבר ראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, גוף מפלגתי רב עוצמה המפקח על כוחות ביטחון הפנים, נעצר ונחקר במסגרת הליך משמעתי פנימי של המפלגה הקומוניסטית הסינית, כך לפי מקור הבקיא בהשתלשלות האירועים.

הפקיד שימש כראש חטיבת הפיקוח במחלקת הפיקוח על האינטרנט במשרד לביטחון הציבור. מעצרו מצביע על כך שההנהגה החדשה בראשותו של שי ג'ין-פינג כבר החלה לפעול נגד נאמני ג'יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג המפלגה. ג'ואו יונג קאנג הוא נאמנו הגדול ביותר של ג'יאנג.

חקירת הפקיד המזוהה בכינוי "ג'ואו טונג" החלה ביולי 2012. לדברי המקור, נציגים ממחלקת התעמולה הראשית במשרד התרבות ופקידים נוספים במערכת התעמולה סייעו בחקירה.

לדברי המקור, ג'ואו טונג ניצל את מעמדו כדי לצנזר מידע שלילי שהתפרסם באינטרנט על ג'ואו יונג-קאנג ועל חברים נוספים מהמחנה של ג'יאנג דזה-מין, בשעה שפרסם מידע מזיק על חברי מפלגה אחרים שג'ואו יונג-קאנג רצה לתקוף. המקור הוסיף שג'ואו טונג זכה לפיצוי על כך מג'ואו יונג-קאנג וגם מליו צ'י, לשעבר מזכיר המפלגה בבייג'ינג.

מקורות נוספים מציינים כי שי ג'ין-פינג, המנהיג הנוכחי וקודמו הו ג'ין-טאו החלו לנקוט בצעדים לחקירתו ולמעצרו את ג'ואו טונג זמן קצר לאחר שליו צ'י עזב את תפקידו. לדברי המקורות, בשל רשת הפעילות הענפה של ג'ואו טונג, החקירה התפרשה ב-20 פרובינציות.

ההדלפה על מעצרו של ג'ואו טונג התפרסמה בעת שאזרחים סינים החלו למחות נגד ג'ואו יונג-קאנג בגלל הצנזורה שיישם בסין. עותרים הנושאים שלטים בגנות פעולותיו של ג'ואו יונג-קאנג החלו להתאסף במספר אתרים בבייג'ינג מאז ה-20 בדצמבר. העותרים דורשים שג'ואו יונג-קאנג יחשוף את הוצאותיהם האמתיות של מנגנוני ביטחון הפנים כמו גם את נכסיו האישיים. בניגוד למקרים רבים אחרים, המשטרה לא דיכאה בקשיחות את המחאות האלו.

במפלגה הקומוניסטית הסינית אין אחדות דעים בסוגיה כיצד להתמודד עם ג'ואו יונג-קאנג. במשך השנים ג'ואו יונג-קאנג הרחיב מאוד את כוחה ואת תקציבה של הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, שפעילותה פוגעת עד היום בחייהם של מאות מיליוני סינים. מקורות בסין המיודעים לדיונים המתנהלים בין בכירים מובילים במפלגה אמרו שאם ג'ואו יונג-קאנג ייענש בפומבי, פטרונו הפוליטי ג'יאנג דזה-מין יהיה מוכן לתפוס ממנו מרחק כדי לא ליצור את הרושם שהוא נאלץ להקריב את אחד מסגניו המרכזים.

הכתבה המקורית באנגלית
הכתבה בסינית

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!