ווקאן: הכפר שמרד הותש מהמאבק ברשויות

לאחר שלפני כמעט שנה הצליחו תושבי הכפר ווקאן שבדרום סין לסלק במחאתם את פקידי המשטר, היום הם עדיין נאבקים על השבת אדמותיהם כפי שהובטח להם

WUKAN

עצרת מחאה בווקאן שפרובינציית גואנג-דונג בדצמבר 2011. המפגינים דרשו מהרשויות המרכזיות להתערב בגזלה הבלתי חוקית של קרקעותיהם ובחקירת מותו של אחד ממנהיגיהם במהלך מעצרו. שנה לאחר מכן, התושבים נערכים לגל מחאות נוסף – צילום: STR/AFP/Getty Images

ייתכן שהכפר ווקאן שבדרום סין, שתושביו סילקו לפני כשנה את פקידי המפלגה הקומוניסטית והחלו לנהל מאז את ענייניהם בעצמם, יהיה בקרוב במרכזן של מחאות נוספות. הרשויות הקומוניסטיות עוררו שוב את חמתם של התושבים לאחר שהתעלמו מסמכויותיו של ועד הכפר שנבחר באופן דמוקרטי, ולא עמדו בהבטחתם להשיב לחקלאים את האדמות שנושלו מהם.

מתוך 8,000 דונם שנמכרו באופן בלתי חוקי לחברות נדל"ן על ידי הוועד הקודם שהודח, כ-4,700 דונם הועברו לבעלות המדינה ולא ניתן להשיבם. את היתרה החזירו חברות הנדל"ן לוועד הכפר, כך דיווחה רשת Dragon TV משנגחאי.

עם זאת, תושבי הכפר לא קיבלו שום פיצוי, ולכן לא ברור להם האם הנכסים אכן הוחזרו, או שמא הושכרו או נמכרו.

אחד מתושבי הכפר מסר ל-Dragon TV שהתושבים המקומיים זועמים על כך שלא קיבלו מוועד הכפר שום פיצוי על אדמתם, או אפילו הסבר. התושבים מתכננים מחאה המונית נוספת, סיפר צאי, תושב אחר, לרדיו Sound of Hope (SOH).

מותשים מחוסר האונים

במהלך השנה האחרונה, חברי הוועד החדש איבדו את התלהבותם והם מרגישים חסרי אונים במאבקם בשחיתות.

ראש הוועד, לין זו-ליאן שיחק תפקיד מרכזי במחאה המקורית בווקאן. לפני שהוקם הוועד החדש הוא נהג לשאת נאומים נלהבים והצהיר שתושבי הכפר יתמידו במאבקם נגד השחיתות, ולא משנה כמה חזקים הקשרים של אלו הרודפים אותם. אבל עכשיו הוא מפחד לפגוש את תושבי הכפר או להשיב לשיחות הטלפון שלהם. "הסיפור מורכב. אני חייב להיות זהיר", אמר לין ל-Dragon TV.

לין סיפר שהוא מתחרט על מעורבותו בהפגנות הקודמות: "מדוע טרחתי והבאתי על עצמי את הצרה הזאת?" עם זאת, הוא מקווה שצעירים יוכלו להחליף אותו בתפקידו וימשיכו במאבק למען תושבי הכפר.

פקיד רשמי בפרובינציית גואנג-דונג מסר ל-Dragon TV שאף על פי שהאחריות על ווקאן מוטלת על ועד הכפר הנבחר, הרשויות לא יכולות לאפשר לו לפעול כרצונו. "מחלקות המפלגה הרלוונטיות עדיין צריכות לקבוע עבורו את הכיוון הנכון".

וו, תושב הכפר סיפר לאפוק טיימס שעדיין אין דמוקרטיה בווקאן. "כל דבר צריך לקבל את אישור המפלגה. היא זאת שקובעת. חברי הוועד חייבים לשתף פעולה עם המפלגה, אחרת הם צריכים להתפטר".

ליו יי-מינג, כתב כתב-העת China Magazine סיפר לרדיו  SOHשפקידים בכירים נטרלו את כוחו של ועד הכפר ושהם מונעים מחברי הוועד לבצע את עבודתם השוטפת.

"יוזמה דמוקרטית שצומחת מרמת התושבים לעולם לא תעבוד בסין הקומוניסטית, מפני שהמפלגה אף פעם לא רצתה ליישם דמוקרטיה, שלא לדבר על בחירות בסגנון מערבי. זה נקבע על ידי המערכת הפוליטית בכללותה", הוסיף ליו.

ג'ואנג ליה-הונג, אחד מחברי ועד הכפר הודיע על התפטרותו באוקטובר האחרון באומרו שהוא לא מסוגל לבצע את תפקידו בשל מגבלות המערכת, כך לפי דיווח רדיו צרפת הבין-לאומי בשפה הסינית. ג'אנג ג'יאן-צ'נג, חבר ועד נוסף, התפטר ב-29 בינואר.

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!