עו"ד שהגן על מתרגל פאלון גונג נעצר ושוחרר בעקבות מחאה ציבורית

Chinese-lawyers

כחמישים עורכי דין ואזרחים הפגינו בדרישה לשחרר את עורך הדין לזכויות אדם וואנג קואן-ג'אנג. הוא שוחרר זמן קצר לאחר מכן – צילום: באדיבות מקור הידיעה

וואנג קואן-ג'אנג, עו"ד לזכויות אדם מבייג'ינג הגיע לבית המשפט בתפקיד של סניגור, אך הושלך בעצמו לכלא. ב-3 באפריל הוא נידון לעשרה ימי מעצר בעיר ג'ינג-ג'יאנג שבמזרח סין, משום שניסה להגן על ג'ו יאניאן, 68, מתרגל פאלון גונג, שיטה הנרדפת על ידי המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) מזה 13 שנה. הטלפון הנייד של וואנג הוחרם כאשר ניסה לצלם באמצעותו את הראיות שהגיש.

עו"ד וואנג טען, לדברי עוזרו, שבית המשפט הפר בצורה חמורה את החוק הפלילי משום שקבע כי אמונתו של הנאשם היא עבירה על החוק, ועל בסיס זה המשרד לביטחון הפנים עצר וכלא את הנאשם, בזז את ביתו ועינה אותו במהלך החקירה.

מעצרו של עו"ד וואנג קוצר לבסוף, לאחר שעורכי דין ואזרחים סינים הפגינו למענו מחוץ לבית המשפט ומחוץ לבית המעצר. בנוסף, באותו ערב יצאה קבוצה של 35 עורכי דין מבייג'ינג לעיר ג'ינג-ג'יאנג והגישה לרשויות המקומיות מכתב מחאה הקורא לשחרורו.

וואנג ידוע בתמיכתו העיקשת בקבוצות פגיעות בסין, ועל שהעז לטפל בתיקים רגישים. בשנה שעברה הוא נגרר החוצה מבית משפט בצפון מזרח סין, לאחר שניסה להגן על מתרגל פאלון גונג.

פרשנים באתרים של דיסידנטים סיניים אומרים שזהו מקרה ראשון מסוגו בו שופט במשפט בדלתיים פתוחות הורה לשלוח למעצר עורך דין במהלך מילוי תפקידו. הדבר עורר ביקורת רבה מצדם של עורכי דין בסין הפועלים למען זכויות אדם.

עורך הדין צ'נג האי מבייג'ינג אמר לאתר Botanwang, אתר אינטרנט בשפה הסינית שבסיסו בארה"ב, כי מעצרו של וואנג כנראה נבע מכך שהציג בבית המשפט טיעונים חזקים, "והדאיג את אלה שהפרו את החוק".

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!