תמונה: Todd-Bigelow-Photography

אנחנו הורסים את האנושות, ולקן רובינסון יש פתרון

אם לא נתעורר מהר לבעיה שלנו, מזהיר פרופ׳ קן רובינסון, האנושות עלולה להתדרדר לאסון. ראיון עם מי שהפך למילת הבאז החמה בכל הקשור במהפכות וחידושים במערכת החינוך, מאז שההרצאה שלו ״כיצד בית הספר הורג את היצירתיות״ הפכה לנצפית ביותר ב-TED

תמונה: Todd-Bigelow-Photography

תמונה: Todd-Bigelow-Photography

הוא מסתובב בכל העולם ונותן הרצאות והדרכות לבתי ספר, לארגונים עסקיים ותרבותיים. הוא ייעץ לממשלת בריטניה כיצד לפתח אסטרטגיה לאומית לעידוד החינוך ליצירתיות בבתי ספר, ובעקבות זאת נולד ספרו הראשון ״לצאת מהקווים״ (Out Of Our Minds 2000). הוא גם זכה לתואר סר ממלכת בריטניה, השתתף בגיבוש אסטרטגיה לפיתוח יצירתיות בחינוך ובכלכלה בתהליך השלום באירלנד, וזכה לאותות הוקרה מאוניברסיטאות רבות.

בראיון שנתן פרופ׳ קן רובינסון לאפוק טיימס התמקדנו בשאלה כיצד החינוך משפיע על האופן שאנחנו משתמשים במשאבים הטבעיים של כדור הארץ. לפי רובינסון יש הקבלה בין האופן שבו אנחנו לא יודעים להעריך ולטפח את המשאבים והיכולות האישיים והמיוחדים הטמונים בכל אחד מהילדים ולפתח אותם, לבין השימוש חסר האחריות (use or misuse) שאנחנו עושים במשאבים של כדור הארץ. לדבריו אם לא נתעורר מהר לבעיה, האנושות עלולה להתדרדר לאסון.

״אנחנו חייבים לפעול בדחיפות, לחפור עמוק, למצוא את המשאבים הטבעיים שבתוכנו כדי לפתור את היחסים שלנו עם העולם שסביבנו. אני חושב שאנחנו יכולים לפתור את הבעיות של כדור הארץ רק אם נטפח ונלמד את הילדים שלנו להיות יותר יצירתיים, פחות תחרותיים, ואם נשים את החינוך לערכים בלב העשייה החינוכית״. האם הוא אופטימי? כן, עם הסתייגויות. 

כמו וירטואוז מוסיקלי

״איך את מאייתת את השם שלך? ואיך את מבטאת אותו?״ שואל אותי רובינסון, ופונה אלי בכל פעם בשמי, כשהוא מקפיד על ההגייה הנכונה. וכך הוא מוחק בהינף יד את המרחק שנוצר ממרום כל אותות הכבוד שאופפים אותו, והראיון הופך לשיחה בגובה העיניים.

תמונה: Todd-Bigelow-Photography

כך הוא עושה גם עם הקהל שלו ב-TED. זורק שאלות, מספר בדיחות, צוחק על אנשי האקדמיה המעונבים ועל עצמו ומשתף בסיפורים משעשעים על בני משפחתו. ובאמנות של וירטואוז מוסיקלי, בין בדיחה לסיפור, הוא משחיל אמירה רצינית על נקודת המפגש של הכשרון והתשוקה שחבויים לדעתו בכל ילד, ואיך מערכת החינוך בימינו מדכאת אותם. 

האמירה הזאת שמגיעה מעומק ליבו מהדהדת היישר בליבו של הקהל שמגיב בתשואות רמות. זה נראה קצת כמו מופע סטנדאפ ונשמע כמו אוסף ממוחזר של תאוריות שידועות היטב בקרב המתעניינים בחינוך, אבל הוא כנראה נוגע לרבים בעצב חשוף שדורש התייחסות ותשומת לב עמוקה. 

כך למשל הוא הסיפור של רובינסון על ג׳יליאן לין

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!