המשטר הסיני הופך מקדש מרכזי בלָהסַה שבטיבט למרכז מסחרי תיירותי

המפלגה הקומוניסטית הסינית מקימה קניונים באתרי עליה לרגל בודהיסטיים המוכרים כאתרי מורשת עולמיים

Tibet+Lhasa+China

טיבטים צועדים באזור ברקור הסמוך למקדש ג'ו-קאנג, ברובע העתיק בבירה להסה – צילום: http://woeser.middle-way.net/2013/05/blog-post_7.html

הידיעות על תכניות הבנייה החדשות לרובע העתיק של להסה, בירת טיבט סותרים זה את זה, אך דבר אחד ברור: האתר הקדוש ביותר בטיבט כבר לא יחזור להיות כפי היה, מאז שהמשטר הסיני הפך אותו לפארק מסחר תיירותי.

כתב העת הנשלט על ידי המשטר הסיני People's Daily ביטל בשבוע שעבר כ"שמועות" את הידיעות שהתפרסמו באינטרנט לפיהן הרובע העתיק של להסה ייהרס ויבנה מחדש כאטרקציה תיירותית.

חלק מהמקורות דיווחו שנהרס מקדש ג'ו-קאנג במרכז להסה, המהווה יעד מרכזי לעולי הרגל הבודהיסטים, אך מאוחר יותר מומחים הכחישו את הטענות האלו. עם זאת, תצלומים מעידים שמסלול הצליינות העתיק כבר איננו.

הסופרת הטיבטית צרינג ווסר פרסמה בבלוג שלה תמונות ולצידן פירוט של שינויים משמעותיים באתר המורשת העולמי. "לשטח שמול ג'ו-קאנג, שידע שינויים רבים לאורך הדורות, כבר לא מגיעים עולי הרגל מקהאם ומאמדו (אזורים טיבטים מסורתיים המשויכים כיום לפרובינציות סיניות) המשתטחים כל הדרך מהגבולות המרוחקים של חבל טיבט ועד ללהסה. כבר לא תמצא יותר את ביתני האורות שבעבר הודלקו בהם מדי יום אלפי ואף עשרות אלפי מנורות חמאה ששימשו כמנחות".

נראה שאף על פי שבניין המקדש לא נפגע, כבר לא ניתן למצוא באזור את הסביבה הרוחנית ואת האווירה ההיסטורית. ג'ו-קאנג, שנודע בעבר כאתר קדוש לעולי רגל, צפוי כעת להפוך למלכודת תיירים בלבד.

המפלגה הקומוניסטית הסינית הפכה את המורשת התרבותית לפרה חולבת גם באזורים אחרים בסין, כשהיא מחקה מסורות עתיקות, טוענים מבקרי השינוי. ווסר ציינה כדוגמה לכך את הונאן שבדרום מזרח סין ואת לי-ג'יאנג שבדרום מערב המדינה, בהן ההיסטוריה הסינית הוקרבה על מזבח התיירות. "סוג זה של הרס גרם נזק גדול ויש לראות בו 'קולוניאליזם תיירותי", ציינה.

היא הוסיפה כי תכניות הפיתוח של הרובע העתיק בלהסה כוללות בניית קניונים על שטח כולל של 150 דונם והקמת חניון תת קרקעי ברחובות שבאזור ברקור המקיף את מקדש ג'ו-קאנג. משמעות הדבר היא שהסוחרים המסורתיים של סמטאות הרובע ייאלצו לפנות את מקומם בסביבת המקדש כשלהסה תעוצב מחדש כדי למשוך אליה מבקרים שידם משגת.

נוסף על הבנייה המסחרית, בחודשים האחרונים המשטר הסיני גם הידק משמעותית את הפיקוח והמעקב והקשיח את סידורי  הביטחון בלהסה שידעה בעבר הפגנות המוניות של נזירים טיבטים.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!