״החלטתי שאני רוצה לחיות את חיי כמו
 סוקרטס״

הוא מאתגר אנשים בשאלות שמשנות את תפיסת עולמם, מתנגד לעימותים טלוויזיוניים אינטרסנטיים, ומחפש בכל רגע את משמעות החיים והמוסר. הכירו את מקס מקסוול שהחליט לחיות כמו הפילוסוף היווני

מקס מקסוול, חי כמו סוקרטס.

מקס מקסוול, חי כמו סוקרטס.

זה היה יום ככל הימים בקיץ של 1981. מקס מקסוול ישב על הספה בבית אביו, וכמו תמיד, הוא היה עסוק בלעשות שום דבר. הוא לא ידע מה הוא רוצה לעשות וגם לא היה לו אכפת.

אבל באותו יום קרה משהו ששינה את חייו. ידיד של המשפחה הגיע לביקור. הוא ראה את מקסוול יושב ולא עושה דבר ורתח מכך. ״הוא לקח ספר מהמדף וזרק אותו עליי״, מספר מקסוול בראיון לאפוק טיימס, 30 שנה מאוחר יותר. ״הספר פגע לי בחזה ונפל לרגליי. הרמתי אותו וראיתי שזה ספר בפילוסופיה״.

״אם אתה מתכוון רק לשבת שם, לפחות תקרא משהו״, אמר החבר. אז מקסוול התחיל לקרוא. הספר שהיכה בחזהו מתאר שיחה בין הפילוסוף היווני הקדום סוקרטס וחברו אותיפרון. סוקרטס שואל את חברו מה לדעתו המשמעות של ״מעשה טוב״. החבר משיב, וסוקרטס שואל עוד שאלה על התשובה, החבר עונה, וסוקרטס שואל עוד שאלה ועוד שאלה במעין חקירה צולבת.

אנשים שקועים במצוקות של חייהם ושוכחים לשאול את השאלות החשובות, למשל איך להיות אדם טוב

סוקרטס לא מנסה לנצח בוויכוח ביניהם, וגם לא להוכיח את בורותו של חברו, אף ששאלותיו אולי נראות על פני השטח כמקניטות. האמת היא שדרך השאלות והתשובות סוקרטס מנסה לברר לעצמו ולחברו מה המשמעות האמיתית העמוקה של ״מעשה טוב״, תוך שהוא שוב ושוב מצביע על הסתירות הפנימיות בתשובות של חברו.

״כשקראתי את הספר הרגשתי כאילו סוקרטס שואל אותי את השאלות האלה, וגם הבנתי שאני לא יכול לענות עליהן״, מספר מקסוול, ומוסיף שבעבר חשב שאם הוא רוצה לדעת משמעותם של מושגים כמו ״צדק״, ״מידה טובה״, או ״יושר״, הוא צריך פשוט לחפש אותם במילון. ״אחרי שקראתי את הדיאלוג הבנתי שלא משנה כמה מילונים יהיו לי, עדיין לא אדע לעומק מה המשמעות האמיתית של המושגים״.

הספר על סוקרטס הפך את חייו של מקסוול. ״מסיבה כלשהי שאני לא יכול להסביר, זה הכה בי כמו ברק. תוך חודש החלטתי שאני רוצה לחיות את חיי באותו אופן שסוקרטס חי״.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!