שומר הסרטים הנפיצים

ג׳ורג׳ וילהמן מעביר את זמנו בתוך בונקר אטומי, מתחת לאדמה. מה הוא מחפש שם?

ג'ורג וילהמן, אחראי על הסרטים הנפיצים | תמונה: Shawn Miller

ג'ורג וילהמן, אחראי על הסרטים הנפיצים | תמונה: Shawn Miller

זאת הייתה שעת ערב, כשהאמן רפאל עמד לבדו על סולם בארמון האפוסטולי בוותיקן, וצייר את אחת הדמויות מהפרסקו החדש שלו. כשסיים עבר לדמויות נוספות: חכמים מיוון העתיקה, גיבורי הספרות מהתקופות הקלאסיות והנוצריות ופילוסופים קדומים. במרכז התמונה צייר רפאל את אפלטון ואריסטו, עומדים זה לצד זה ומחזיקים בספרים שכתבו.

מאה שנה אחורה, אף אחד לא האמין שפרסקו באיכות כזו יכול בכלל להופיע על קיר ברומא, שלא לדבר על קירות הוותיקן. ציור של ״כמה זקנים מיוון העתיקה״ העומדים במרכז הציור, נשמע היה כמו רעיון משונה.

משמרים סרטים ישנים עבור העתיד | JIM WATSON_AFP_Getty Images

משמרים סרטים ישנים עבור העתיד | JIM WATSON_AFP_Getty Images

אז מה השתנה? רצונם וסקרנותם של בני תקופתו של רפאל, מלומדים אירופים, שהחלו לקרוא ולתרגם כתבים מתקופת יוון העתיקה, כתבים שנפלו במשך מאות ימים לחשיכה. הם קראו ותרגמו מיוונית ללטינית את אפלטון, את אריסטו, את פיתגורס ואחרים. הם חרשו על ספריות המנזרים, גילו ותרגמו מחדש ספרים על פילוסופיה ואסתטיקה עתיקה. הכתבים עוררו בהם השראה, והובילו אותם לתקופה יצירתית חדשה שהיא ״תקופת הרנסנס״.

אמנותם של ציירים כמו לאונרדו דה וינצ׳י, לצד הארכיטקטורה והפריחה האינטלקטואלית של אותה תקופה, קרו הרבה בזכות התגלותם המחודשת של כתבי תרבות יוון העתיקה.

הסרטים הנפיצים הם חלק מאוסף אודיו ויזואלי ענק של יותר מ-1.4 מיליון סרטים בפורמטים שונים

כעת, תארו לעצמכם שעוד 100 שנה מהיום, גם התרבות שלנו תיפול לחשכה. אולי משטרים דיקטטוריים ישלטו בעולם. אולי האמנות, המדע וכל מקומות העבודה יוחלפו ברובוטים. אבל אז לפתע קורה דבר מדהים. מישהו מגלה בטעות ספריה סודית המאכסנת קופסאות משונות. הקופסאות נראות מסקרנות אז הוא מתקרב אליהן.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!