הטובים לדאע"ש

איך הטעו את כולנו בסרט "אמונת המתנקש"

תמונה: Davis/Getty-Images/for-Schick-Hydro

תמונה: Davis/Getty-Images/for-Schick-Hydro

גיבור הסרט "אמונת המתנקש" (Assasin's Creed) הוא השחקן מייקל פסבנדר, שמגלה שהוא צאצא של לוחם ספרדי ששמו אגילאר דה נרחה. אגילאר אינו סתם לוחם – הוא משתייך לאגודה סודית של מתנקשים מיומנים במיוחד שפעלה בשלהי המאה ה-15 נגד האויב המושבע שלה – הטמפלרים.

הסרט אמנם לא קצר ביקורות נלהבות, בלשון המעטה, אבל סדרת משחקי המחשב באותו שם, שעליה מבוסס הסרט, דווקא עוררה התלהבות עצומה. היא גם הכניסה לחברת "יוביסופט" רווחים נאים ממכירת עשרות מיליוני עותקים של המשחק בעשור האחרון.

יש רק בעיה אחת – המתנקש הספרדי שהתסריטאים מציגים כגיבור הסיפור, אינו בדיוק כזה. פרופ' פיטר טורצ'ין, שחוקר יחד עם צוות של מתמטיקאים, היסטוריונים, פיסיקאים וסוציולוגים, אירועים ותהליכים היסטוריים, סיפר לנו בראיון לכתבה אחרת בגיליון זה על ח'ליפה אסלאמית, סטייל דאע"ש, שהטילה בעבר אימה על אזורנו. שמה המקורי: "חשישיון" – קבוצה אסלאמית רדיקלית שנוסדה בשלהי המאה ה-11 ונודעה באכזריותה ובמנהגיה לחסל את האויבים הפוליטיים והדתיים שלה (רובם מוסלמים). הקבוצה הטילה אימה באמצעות פעולות טרור ורצח בסגנון דאע"ש, אבל עם חלוף הזמן, השם "חשישיון" נשכח ואת מקומו תפסה המילה Assassin שהפכה לכינוי נפוץ באירופה למתנקש מקצועי.

הסרט "אמונת המתנקש", ששמו באנגלית Assassin's Creed מתבסס על סיפורם של אותם מתנקשים (Assassins) שהשתייכו לקבוצת המתנקשים האכזרית – "חשישיון". כך שלמעשה המתנקשים בסרט ובסדרת המשחקים שקדמה לו הם סוג של דאע"שיסטים. מעניין אם חברת "יוביסופט" הצרפתית יודעת שהאמונה הלוהטת של המתנקשים הגיבורים שלה, דומה לזו של המתנקשים שביצעו את הפיגוע הרצחני במערכת העיתון הצרפתי "שרלי הבדו", ואת סדרת הפיגועים שהיו בשנים שלאחר מכן בצרפת.

תמונה:Kevork-Djansezian/Getty-Images

תמונה:Kevork-Djansezian/Getty-Images

קצת מאכזב לגלות שהגיבורים שלנו הם סוג של דאע"שיסטים עורפי ראשים. מצד שני, זה לא כל כך מפתיע אם רואים מה קרה בתעשיית הקולנוע ההוליוודית בעשורים האחרונים, כאשר דמותו של הרשע נעשית יותר ויותר דומיננטית.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!