שוב הגיעה השעה

בכל 8 שנים בממוצע מופיע משבר בכלכלה האמריקנית שמוביל למיתון. כעת עברו 8 שנים מסיום המיתון הקודם שהכה גם בשאר העולם. האם אנחנו בפתחו של משבר נוסף? "כל התנאים להופעת משבר נוסף קיימים", אומרים פרופ' סטיב קין וג'יימס ריקרדס, שניים מיחידי הסגולה שחזו את המשבר של 2008

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אומרים שההיסטוריה חוזרת על עצמה. לפחות 47 משברים כלכליים (שהובילו למיתון) הופיעו במשך 200 השנים האחרונות בארה"ב – הכלכלה הגדולה והחשובה בעולם. הם באו כמו גלים. לפני כמאה שנה הם הכו בכל שלוש או ארבע שנים; בעשורים האחרונים תדירותם השתנתה, והם מופיעים בכל שמונה שנים בממוצע. האם זה רומז על העתיד לבוא? כשמונה שנים חלפו מאז סיום המיתון האחרון, ואם ההיסטוריה באמת חוזרת על עצמה, המשבר הבא אורב מעבר לפינה.

אחד האנשים הבודדים שהצליחו לחזות את המשבר שפרץ ב-2008 בארה"ב וזעזע את העולם היה המיליארדר ריי דליו. דליו ייסד את אחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם (Bridgewater Associates) המנהלת נכסים בכ-150 מיליארד דולר. בעשורים האחרונים היה לו עיסוק מעט אובססיבי – הוא אהב לחזור אחורה בזמן, מאות שנים בהיסטוריה, ולבדוק את הסיבות שהובילו למשברים כלכליים קודמים.

המשבר יפרוץ ב-2018, ב-2019 או מחר בבוקר. זו רק שאלה של הגורם שיצית אותו

בראיונות רבים שנתן במהלך השנים, הוא הסביר שלמשברים כלכליים יש מחזוריות קבועה: כמו גלים בים – הם מכים, דועכים ושוב חוזרים בעוצמה שונה. אף פעם הם לא נעצרים או נעלמים, כפי שהגלים בים אינם נעלמים. הגורם לכל המשברים, לפי דליו, הוא יחס שכמעט תמיד חוזר על עצמו, בין סיבה לתוצאה.

מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בזמן המשבר האחרון | תמונה:Shaun-Curry/AFP/Getty-Images

מרווין קינג, נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בזמן המשבר האחרון | תמונה:Shaun-Curry/AFP/Getty-Images

דליו הסיק שאם יחס הסיבה-תוצאה חזר על עצמו כל כך הרבה פעמים במהלך ההיסטוריה, כנראה שמה שהיה, הוא גם מה שיהיה. "כך הצלחתי לחזות את המשבר של 2008 לפני שהוא התרחש", הוא אמר.

פרופ' סטיב קין, שהמודל שלו חזה את המשבר של 2008 | תמונה:Shaun Curry/AFP/Getty Images

פרופ' סטיב קין, שהמודל שלו חזה את המשבר של 2008 | תמונה:Shaun Curry/AFP/Getty Images

גם פרופ' סטיב קין, שמנהל כיום את בית הספר לכלכלה באוניברסיטת קינגסטון בלונדון, היה בין הבודדים שחזו את המשבר של 2008. הפרופסור האוסטרלי ידע להצביע בדיוק על הסיבה המרכזית שבגללה פרץ המשבר – הצטברות חובות פרטיים בסדר גודל עצום. תחזית זו שלו הפכה אותו לשם דבר בכלכלה העולמית, אבל גם הרחיקה אותו מהזרם המרכזי של הכלכלה (כפי שנסביר בהמשך) והביאה עליו הררי ביקורת מכלכלני מיינסטרים כמו זוכה פרס נובל לכלכלה פול קרוגמן.

המשותף לפרופ' קין ולמיליארדר דליו הוא יחס הסיבה-תוצאה, ששניהם מצביעים עליו, שלדבריהם חוזר בכל המשברים הקודמים. שניהם גורסים כי הסיבה למשבר קשורה בהצטברות עצומה של חובות פרטיים. "וזה קורה שוב", אומר פרופ' קין בראיון לאפוק טיימס, "כל התנאים להופעת משבר נוסף קיימים".

ג'יימס ריקרדס, חזה גם הוא את המשבר של 2008 | תמונה: James Rickards

ג'יימס ריקרדס, חזה גם הוא את המשבר של 2008 | תמונה: James Rickards

גם ג'יימס ריקרדס בטוח שאנחנו עומדים בפני רעידת אדמה כלכלית. ריקרדס, שכיום מייעץ למשרד הביטחון האמריקני בנושאים כלכליים בין-לאומיים, הוא עוד אחד מיחידי הסגולה שחזו את המשבר מבעוד מועד. בראיון לאפוק טיימס הוא מדבר על 2018 כתאריך יעד, בגלל מחזוריות הופעתם של משברים קודמים, אבל באותה נשימה מדגיש שהתאריך המדויק אינו חשוב – מה שחשוב הוא שהמשבר מגיע והזמן להיערך אליו הוא כעת. המשבר לדבריו יפרוץ ב-2018, ב-2019 או מחר בבוקר, והעלאת הריבית של הפד (הבנק המרכזי של ארה"ב) קשורה בכך, כפי שנראה בהמשך. התנאים הכלכליים למשבר קיימים, אומר ריקרדס, וזו רק שאלה של הגורם שיצית אותו: נפילת בנק גדול, מלחמה, אסון טבע או אפילו מתקפת סייבר. "מה שחשוב הוא שהמשבר בלתי נמנע והוא מגיע בקרוב", הוא אומר.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!