איך לעבור דרך הפחד

״אי אפשר לסלק את הפחד מחיינו, הוא בנוי בתוך הדנ״א שלנו, אבל אפשר ללמוד להתמודד איתו״, אומרת הפסיכולוגית ד״ר הארייט לרנר, מחברת הספר ״פחד ואורחים לא קרואים אחרים״. בראיון לאפוק טיימס היא מספרת מנסיונה האישי איך למדה להתמודד עם הפחד של דיבור מול קהל ונותנת כמה טיפים בדרך

אומרים שפחד קהל הוא הפחד הנפוץ ביותר, ושהוא כמו פחד מוות או כמו פגישה עם נחש.

״זה נכון, אני יודעת את זה כי אנשים מספרים לי. החדשות הרעות הן שלפעמים זה לא עובר. אני דיברתי מול קהל במשך עשורים בגלל המקצוע שלי כפסיכולוגית, ואני עדיין יכולה להיות מלאת חרדה לפני הרצאה חדשה. החדשות הטובות הן שאפשר ללמוד להתמודד עם זה״.

מה את למדת מהניסיון שלך?

״למדתי שאם אחכה עד שלא אפחד, יתכן שאמשיך לחכות לנצח. למדתי שאני חייבת ממש לעמוד מול קהל, להתנסות בפחד ולהרגיש אותו כדי לדעת שאני יכולה להתמודד איתו ולשרוד. זה בעצם אומר שהייתי צריכה לעבור דרכו, זה כמו לעבור דרך אש. זה נכון גם לגבי פחדים אחרים שקשורים בביצוע של דברים, כמו דייטים, נהיגה או הרמת יד בישיבה רבת משתתפים. הימנעות מעשיית הדבר המפחיד רק מחמירה את הבעיה״.

זה בעצם כמו להתיידד עם הדבר המפחיד?

״כן. מי שמוכן יכול לקפוץ ישר למים, ולדבר בפני אולם מלא. מי שחושש יותר יכול להתחיל יותר בהדרגה. לדבר מול מראה, מול חברים או משפחה, או מול קבוצה קטנה, וכך לרכוש ניסיון וביטחון״.

אבל נניח שאת בהתקף פאניקה, מזיעה, עם יובש בפה, והלב דופק. רק להגיד שאני חייבת לעבור דרך זה? לפעמים זה לא עובד.

 ״נכון, אם נתקפים בסערה נוירוכימית משתקת, זה לא לעניין לייעץ לאדם להרגיש את הפחד ובכל זאת לעשות את המעשה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!