אנושיות בתוך קפסולה

פרופ' דן אריאלי, מהמומחים המובילים בעולם לכלכלה ההתנהגותית, מספר כיצד הוא עושה יזמות, ולאיזה כיוון לדעתו האנושות צריכה ללכת

צילום: אדר יראון

צילום: אדר יראון

למין האנושי יש יכולת מופלאה לפתח טכנולוגיות רבות, עלינו רק להשכיל לפתח דברים שיעזרו לשפר את ההתנהגות האנושית, במקום לנצל את החולשה האנושית למטרות אנוכיות. אני מקווה שבכיוון הזה נתקדם כחברה.

אבל איך עושים את זה? כיצד ניתן לפתח טכנולוגיות המתאימות לטבע האנושי, ומשפרות את ההתנהגות שלנו? הנה כמה דוגמאות, שיש לי חלק בהן (בייעוץ או בשותפות), של פיתוח טכנולוגיות בכיוון החיובי של היצר האנושי.

קחו לדוגמה את תחום הביטוח. תדמיינו שהייתם רוצים ליצור מערכת שתוציא את יצר הרע מאנשים. לו הייתם חברת ביטוח מה הייתם עושים? מבקשים מאנשים לתת לכם את כספם ומבטיחים להם שתחזירו להם אותו בעתיד לכשתקרה תאונה, למשל, או דבר רע אחר. אבל כשדברים רעים קורים להם, אתם מתחילים לריב איתם, מראים להם שאתם לא סומכים עליהם וטוענים ש"באותיות הקטנות" רשום שאין כיסוי לדברים מסוימים.
כיום זה מצב די שכיח בקרב חברות הביטוח ולכן אנשים רוצים לרמות אותן, כי הם חושבים שבהמשך חברת הביטוח תרמה אותם.

אני מקווה שפיתוחים טכנולוגיים עתידיים יפנו לכיוונים חיוביים, העובדים יחד עם היצר שלנו, ולא נגדו

חברת למונייד (Lemonade), היא חברת ביטוח חדשה מסוג אחר, כזו שאין לה ניגוד אינטרסים עם הלקוחות. כיצד אין לה ניגוד אינטרסים? מסכום הכסף שאתם משלמים, החברה לוקחת אחוז קבוע וקטן, כי אחרי הכול היא מנהלת את הסיכון שלכם. יתרת הסכום ששילמתם משמש לבטח אתכם. מתוך הסכום הזה נשלם את התביעות שמגיעות לכם, אם יהיו כאלו, אבל אם בסוף השנה נותר אצלנו כסף ששילמתם, לא נשאיר אותו אצלנו, בניגוד לחברות ביטוח, אלא, נתרום אותו לצדקה, לפי בחירתכם. כך המבוטחים יודעים שאין לנו אינטרס לשמור את הכסף שלהם אצלנו ולהרוויח ממנו.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!