חזון השליח מסעודיה

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

כשראיינתי את ד"ר אנוואר עשקי, גנרל בדימוס בצבא הסעודי, ומהמקורבים ביותר לארמון המלוכה בריאד, התגלה בפניי איש מעט מסתורי. יש שיגידו נאיבי. "יש כעת הזדמנות להגיע לשלום", הוא אמר לי בראיון שערכתי איתו לפני כשנה, כשהוביל משלחת סעודית לביקור קצר בישראל. "כשביקרתי לאחרונה ברמאללה ובירושלים, התגובות ליוזמת השלום הערבית היו חיוביות. אנשים משוכנעים שהיא דבר טוב, אבל יש דעות שונות לגבי דרכי היישום שלה. אחד המכשולים כרגע הוא חוסר ביטחון וחוסר העזה. היוזמה הסעודית פותרת את הסכסוך שלכם עם הפלסטינים, אבל אומץ הוא אלמנט הכרחי כאן".

חלפה שנה והרבה השתנה. העולם הערבי מפולג יותר מאי פעם בין הציר הסוני לשיעי; דונלד טראמפ רוקם מהלכים לא צפויים במזה"ת; וגלאי המתכות שחוללו מהומה בהר הבית הציתו תגובות בארץ ובעולם. בכל מקרה, דבר אחד כבר ברור – אם עד לפני כמה שנים סעודיה ראתה בישראל "גורם מערער" במזה"ת, כעת היא טוענת שישראל היא דווקא גורם מייצב, שצריך להגיע איתו לנורמליזציה ולהסדר – שזה "הדבר החשוב ביותר", אמר לי עשקי.

אחד הביטויים להתקרבות הסעודית לישראל נראה ממש לאחרונה, כשסעודיה הייתה מעורבת במגעים עם ישראל לפתרון בעיית גלאי המתכות. עשקי, שהתראיין לביטאון החמאס "אלריסאלה" אמר כי מטרת הצבת הגלאים הייתה להגן על מסגד אל-אקצא מפני הטרור, ולכן סעודיה אינה רואה בכך בעיה.

אז האם בעתיד הנראה לעין יצליח עשקי, או כל שליח סעודי אחר, להוביל את ישראל לנורמליזציה מול העולם הערבי ולתחילתו של הסדר? קשה להאמין, אבל כפי שהוכיחה השנה האחרונה, על קרקע מזרח תיכונית רעועה כל כך, המצב יכול להשתנות במהרה, לרעה או לטובה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!