הפרופסור של טראמפ

תמונה:Jeff Swensen/Getty Images

תמונה:Jeff Swensen/Getty Images

פיטר נבארו היה פרופסור לכלכלה לא מוכר מאוניברסיטת קליפורניה באירווין, כשהמהדורה האמריקנית של אפוק טיימס יצרה איתו קשר בפעם הראשונה ב-2010. הסיבה הייתה תזה מעניינת שנבארו פיתח אודות סין והמסחר מולה, שבעקבותיה כתב נבארו את הספר Death by China ובהמשך הפיק סרט דוקומנטרי באותו שם. בשלב זה לא היה לאיש מושג כיצד עומד להשתנות גורלו של נבארו. מתברר שאחד האנשים שבהם נגע הסרט היה לא אחר מאשר דונלד טראמפ, שהרעיף שבחים על נבארו ואף הציע לו להצטרף לקמפיין הבחירות שלו. לא עבר זמן רב, ונבארו שימש כאחד מיועציו הכלכליים של מי שייהפך לימים לנשיא המעצמה החזקה בעולם, ובהמשך יעמוד בראש מועצת הסחר החדשה שתקום. לפי אתר החדשות Politico, בסופי שבוע פרופ' נבארו מגיח לפעמים לפגישות עם נשיא ארה"ב כדי לשוחח על ענייני סחר – החל מהסכם NAFTA ועד הגבלות על יבוא אלומיניום ופלדה.

נבארו התראיין למהדורה הישראלית של האפוק טיימס רק לפני כמה חודשים, והדגיש כמה מסרים ברורים מאוד בראיון: "אם לא נפתור את הבעיה הסינית, לא נפתור את הבעיות הכלכליות של אמריקה. זה בכלל לא עניין של ימין ושמאל או דמוקרטים ורפובליקנים, זה עניין של נכון ומוטעה. מאז שסין החלה לסחור אתנו, 70 אלף מפעלים אמריקנים נסגרו ויותר מ-25 מיליון אמריקנים מתקשים למצוא עבודה הולמת. זה גם הוביל לכך שאמריקה חייבת כיום יותר מטריליון דולר לאחת המדינות הטוטליטריות הגדולות בעולם".

נבארו טוען שסין הציפה את ארה"ב בסחורות זולות ולמעשה סחרה מולה באופן בלתי חוקי, המנוגד לעקרונות ארגון הסחר העולמי. מהלך שפגע אנושות בכלכלה האמריקנית – מפעלים נסגרו, חלקם העתיקו את פעילותם לסין, ומיליוני עובדי צווארון כחול איבדו את עבודתם. "המשטר הסיני החל להשתמש 'בכלי נשק' כלכליים כדי לתקוף את המפעלים ואת מקומות העבודה שלנו", הוא מסביר.

התוצאות ברורות לעין: "אפל" מעסיקה כיום כ-13 אלף איש במשרדי מחקר ופיתוח בארה"ב, אבל יותר מ-100 אלף בקווי הייצור שלה בסין; ג'נרל מוטורס היא חברה סינית כמעט לגמרי; רשת וולמארט האמריקנית מוכרת רק "מייד אין צ'יינה"; ובחנויות ברחבי ארה"ב קשה למצוא מחשב המיוצר באמריקה. "אנחנו כבר לא מייצרים דברים הנמכרים לצרכנים בכמויות גדולות", מסביר נבארו. "ארה"ב יכולה כיום לייצר מטוס חמקן – היא עדיין יכולה לעשות את מה שאף מדינה אחרת לא יכולה – אבל היא אינה יכולה לייצר מצנח לחיילים שלה. ארה"ב לא יכולה להמשיך להיות מעצמה עולמית, אם היא לא יכולה לייצר את הדברים הבסיסיים האלה… אתה לא יכול לשמור על צמיחה כלכלית בת קיימה, ללא בסיס ייצור".

החזון של נבארו ברור: הוא שואף שממשל טראמפ יהיה הממשל האמריקני הראשון המתמודד באומץ מול הסינים, דוחק אותם לפינה ומכריח אותם להתנהג כשורה ולסחור בהוגנות. אם הוא יצליח בכך, בתוך סביבה שורצת יועצים כלכליים המנסים לנגוס בצלחת של נשיא ארה"ב, ייתכן שניכנס לעידן חדש ומעניין מול סין, במקרה הטוב, ולתקופה מסוכנת וקיצונית במקרה הרע.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!