איך מרכיבים צוות מנצח?

פרופ' אניטה וולי מאוניברסיטת קרנגי מלון בפנסילבניה, על הגורמים שהופכים קבוצה בינונית למעולה

 

תמונה: באדיבות פרופ׳ אניטה וולי

תמונה: באדיבות פרופ׳ אניטה וולי

פרופ' אניטה וולי טוענת שבקבוצות מעולות קיים גורם חשוב אפילו יותר מרמת האינטליגנציה האישית של חברי הצוות. הוא נקרא רמת "התבונה הקולקטיבית" (Collective Intelligence) של הקבוצה. מהמחקר של וולי עולה שכשרמת האינטליגנציה השיתופית גבוהה, ההישגים של הקבוצה בכללותה יכולים לעלות במידה רבה על אלו של כל אחד מהאנשים המרכיבים אותה, כאשר הוא פועל בנפרד.

פרופ' וולי הציעה לראשונה ב-2010 דרך למדוד את רמת התבונה השיתופית של קבוצות שונות, המושפעת מכמה גורמים: עד כמה חברי הצוות מצליחים להבין את המצבים המנטליים והרגשיים של חבריהם (נשים מצליחות בכך יותר); גיוון רב בדעות ובצורות חשיבה של חברי הצוות תעלה את רמת התבונה הקולקטיבית; וכך גם חלוקה מאוזנת של רשות הדיבור בקרב חברי הקבוצה. לעומת זאת, תחרות בתוך הקבוצה פוגעת בתבונה הקולקטיבית, כמו גם "חשיבת יחד", כאשר מנסים להחליק מחלוקות וחיכוכים כדי להגיע להסכמה.
לפי וולי המושג "תבונה קולקטיבית" שונה מחכמת ההמונים, כי הראשון מתייחס לקבוצות שיש בהן רמה של אינטראקציה בקרב חברי הקבוצה, כפי שקורה בארגונים.

קיימות היום מספר מגמות בחקר התבונה הקולקטיבית. מגמה אחת קשורה לשאלה כיצד בינה מלאכותית תשנה את טבעה של התבונה הקולקטיבית. איך נוכל לשלב טוב יותר את הבינה המלאכותית כדי להעצים את היכולות של קבוצות לעבוד ביחד ביעילות? כיצד נוכל להשתמש בכלים טכנולוגיים כדי לגרום לצוותים להיות חכמים יותר מאשר הם היו מסוגלים להיות אי פעם בכוחות עצמם? זה תחום שאני רוצה לראות אותו מתפתח בשנה הקרובה ומעבר לה.

מגמה שנייה נוגעת בשאלות כמו מהי הדרך הטובה ביותר למדוד את התבונה הקולקטיבית, האם קיים גורם מרכזי יחיד שמשפיע עליה או מספר גורמים מרכזיים, כמו גם האם קיימים תנאים המשפיעים על היכולות של היחידים המרכיבים את הקבוצה. השאלות האלה ימשיכו לשחק תפקיד לאורך השנים, קל וחומר בעשורים הקרובים.

צוותים בעלי תבונה משותפת גבוהה משיגים רמות גבוהות יותר של סינכרון פיזיולוגי, המתבטא בסינכרון בהבעות הפנים

לאחרונה בדקנו גם האם קיים בסיס פיזיולוגי לתבונה הקולקטיבית. המחקר שלנו הראה שצוותים בעלי תבונה משותפת גבוהה אכן משיגים רמות גבוהות יותר של סינכרון פיזיולוגי, שהתבטא בסינכרון בהבעות הפנים ובעוררות של מערכת העצבים האוטונומית [נשימה, קצב הדופק ועוד], כמו גם בתיאום רב בתבניות התקשורת. כשיש בקבוצה חברים בעלי רגישות חברתית גבוהה (למשל נשים) זה מקדם רמות גבוהות של צורות הסנכרון האלו.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!