הטכנולוגיה החדשה שמאפשרת לשנות מין חי בשלמותו

בכוחה של האנושות לשנות את אוכלוסיית היתושים או להשמיד אותה לגמרי. האם כדאי לעשות זאת?

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

תדמיינו שמדענים משנים גן של יתוש המפיץ את נגיף הזיקה, שנצפה בשנים האחרונות באמריקה, וגרם בין היתר לתינוקות להיוולד עם ראש קטן יחסית. אחרי שהם משנים את הגן, היתוש כבר לא יוכל להפיץ יותר את הנגיף. אבל זה לא יספיק אם המדענים ישנו רק יתוש אחד. כדי להצליח למגר את הזיקה לחלוטין, הם יצטרכו להפיץ את השינוי לכלל אוכלוסיית היתושים. איך הם יעשו זאת? באמצעות "מנועים גנטיים" – טכנולוגיה חדשה המאפשרת להפיץ במהירות גן מהונדס על פני אוכלוסייה נרחבת. אפשרות נוספת שהטכנולוגיה מציעה, היא להכחיד לגמרי את אוכלוסיית היתושים – המדענים יהנדסו גן של יתוש באורח קיצוני, כך שכל יתוש שיירש עותק של הגן המהונדס יעוקר. כך עוד ועוד יתושים יהיו עקרים, ואוכלוסיית היתושים תחוסל לבסוף בכללותה. כך הנגיף עצמו כבר לא יופץ יותר.

ל"מנועים הגנטיים" פוטנציאל עצום לקידום התועלת האנושית, אך בד בבד הם גם מעלים מספר סוגיות אתיות נוקבות. כל אחד משני מרכיביו של המנוע הגנטי מנצל תגליות חדישות מעולם הגנטיקה. המרכיב הראשון זה הגן המהונדס עצמו, שמכיל בתוכו את התכונה החדשה שמעוניינים להפיץ – עקרות למשל. המרכיב השני במנוע הוא זה שמאפשר את ההפצה הנרחבת, כשהוא מגביר את סיכויי ההורשה של הגן המהונדס.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!