האם איראן מפתחת נשק גרעיני דרך צפון קוריאה?

שיתוף פעולה בין כמה מדינות סוררות, מאפשר לצפון קוריאה ולאיראן להמשיך לפתח גרעין

Map_1-small תוכנית הגרעין של צפון קוריאה אינה יוזמה של מדינה סוררת אחת. על הטילים ועל מערכות השיגור שברשותה נמצאות טביעות אצבעות רבות של מדינות המקדמות בו זמנית וביחד את תוכניות הנשק והגרעין שלהן, ופועלות במעין רשת של שיתופי פעולה: סין, רוסיה, איראן, סוריה ופקיסטן.

כדי לקבל מושג כיצד פועלת הרשת, צריך לחזור לשנות ה-70, כשסין מחזקת את קשריה הצבאיים עם משטרו של סדאם חוסיין. אדוארד טימפרלייק, שהיה אנליסט בשירותי הביון האמריקנים והתמחה בניתוח צבא סין, כתב בספרו Red Dragon Rising כי סדאם חוסיין קיבל, בשנות ה-70, שני טון אורניום מועשר בדרגה נמוכה מכור גרעיני של צבא סין. חוסיין חלם להשיג פצצה גרעינית, אבל חלומו נמחק בשניות בידי מטוסי קרב ישראליים ב-1981. תקיפה שלא מנעה מחוסיין להתקדם במשעול הגרעיני, וב-1988 הוא השיק תוכנית להעשרת אורניום באמצעות צנטריפוגות, בדומה למה שהאיראנים עושים כיום, ואת הרכיבים הדרושים לכך הוא קיבל, שוב, מהסינים, כפי שפורסם ב"פייננשל טיימס".

חוסיין החליט שאת הכור הגרעיני הבא שיבנה הוא יסתיר, טריק יפה שיאומץ בהמשך גם על ידי צפון קוריאה ואיראן. לפי דו"ח שהוכן עבור הסוכנות האמריקנית להגנה גרעינית, עיראק פתחה בשיחות לרכישת כור גרעיני שימוקם מתחת לאדמה, עם שלוש מדינות שאחת מהן היא סין. דו"ח אחר של צבא ארה"ב שפרסם המכון לבקרה גרעינית בארה"ב ציין כי העיראקים התעקשו שהכור התת-קרקעי יהיה מוגן גם מפני התקפות אפשריות.

אולם פקחי האו"ם שהגיעו לעיראק לא מצאו זכר לכור, מלבד מסמכי המשא ומתן. טימפרלייק טוען שהסיבה שהוא לא התגלה היא כי הכור לא נבנה בעיראק, אלא במדבר סהרה, באלג'יריה – היכן שיהיה קשה יותר לגלותו, ואם יתגלה ניתן יהיה להכחיש כל קשר אליו. שירותי הביון גילו, באמצעות צילומי לוויין, שחברת ייצור נשק בבעלות ממשלת סין בונה במקום מתקן סודי לייצור נשק גרעיני, לפי פרסום בעיתון Houston Chronicle. מאוחר יותר חשף ה"טיים" כי מדעני גרעין עיראקים עבדו לצד מדענים סינים באלג'יריה כדי לפתח טכנולוגיות נשק גרעיני. והעיתון המצרי "אל אהראם" דיווח כי חלק מציוד הגרעין העיראקי הועבר בחשאי לאלג'יריה באותה תקופה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!