"הייתי קונה עשרה אחוזים מציור כלשהו, מקבל את הכסף ומגלגל אותו לעבודה אחרת"

נפגשנו עם סרג' תירוש, איש עסקים ובן למשפחת סוחרי אמנות מפורסמת, כדי להבין יותר מקרוב איך עובד עולם ההשקעות באמנות

KNOW HOPE, Bound by the ties, 2011 | תמונה: באדיבות סרג' תירוש

KNOW HOPE, Bound by the ties, 2011 | תמונה: באדיבות סרג' תירוש

ישבנו בפינת ישיבה מאולתרת, בחלל לבן של גלריה בדרום תל אביב שהתפנתה אט אט מהיצירות שהיו בה. אמנים ואנשי אמנות יצאו ונכנסו ללא הרף, מוציאים עבודות, משאירים דלת פתוחה, כמה נעצרים לדרוש בשלום איש שיחתי. אחרים אינם מכירים אותו, אך מוצאים מה להגיד: "שמעתי שאתה משקיע באמנות, אולי תשקיע בי?" אמרה לו אמנית בקלות ובטון שאתו מזמינים קפה במזנון שכונתי. "זה לא כל כך פשוט", הוא ענה באותה קלות, וחזר לשיחה שלנו.

"איפה היינו?" שאל.

"דיברנו על המשפחה שלך".

"נכון, על אבא שלי".

נפגשתי עם סרג' תירוש, בן למשפחת סוחרי אמנות מפורסמת בישראל, באחד הבקרים הבודדים שבהם אפשר היה לתפוס אותו בארץ. בסיס האם שלו היה ונשאר כאן עם משפחתו, אבל את שאר זמנו הוא מבלה לאחרונה במקומות נידחים באפריקה, תר אחר הזדמנויות ומוצא אמנים חדשים עם פוטנציאל להשתלב בסצנת האמנות העכשווית העולמית.

אתה משקיע באנשים שאתה חושב שיש להם פוטנציאל להצליח, הרוב לא מצליחים, אבל אתה מקווה שאלו שיצליחו, יפצו על אלו שלא הצליחו

למרות שהוא חובב אמנות מושבע, תירוש אינו עושה זאת רק בשביל ההנאה. למעשה, ההשקעה שלו בקרן ההשקעות לאמנות שייסד לפני כמה שנים, ובקרן אחרת שהוא מתכנן להקים בעתיד חייבת מבחינתו להביא רווחים – בימים שבהם קרנות אמנות אחרות מסביבו פושטות רגל.

"כשאת קוראת את הספרות על קרנות השקעה באמנות, הקרן היחידה שמדברים עליה שהצליחה הייתה la peau de l'ours. זאת קרן שהקימו כמה אנשים בתחילת המאה ה-20, שהתמזל מזלם לרכוש יצירות של אמנים בתחילת דרכם כמו פיקאסו וכל מיני אימפרסיוניסטים. הם מכרו הכול אחרי כמה שנים וגרפו רווחים אדירים. מאז ההיסטוריה של קרנות האמנות מלאה בעיקר בכישלונות".

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!