בממלכת הצמחים

הצצה למהפכה השקטה שמתחוללת בחקר הממלכה הגדולה בעולם, שמציעה לנו לחשוב אחרת על טבעה של התודעה

ציור: Frederic Edwin Church

ציור: Frederic Edwin Church

כשצ'ארלס דרווין התייחס בספרו "כוח התנועה בצמחים" (1880) ליכולות החישה של עצים וצמחים, הכול עוד היה בסדר. לקוראים היה קל יחסית לקבל שצמח מרגיש מהיכן מגיע אור השמש ובתגובה הוא מצליח לצמוח ולפנות לאותו כיוון. אבל כמעט 90 שנה מאוחר יותר היה ספר אחר שטלטל את המחקר בתחום של חישת צמחים ולמעשה הפך את תחום המחקר הזה לכמעט פסאודו-מדעי, כך שמאז מדענים חששו לעסוק בו.

כשחרק נעמד על העלה ונוגע בשתיים משערות החישה שעליהן, העלה מתקפל במהרה על החרק והופך למלכודת מוות

"החיים הסודיים של הצמחים" (1973) מתאר את מחקרו של קלייב באקסטר, איש חקירות של ה-CIA שהתמחה ביישומי פוליגרף (מכונת אמת). בסדרת מחקרים שערך במעבדה הפרטית שלו, חיבר באקסטר צמחים למכשיר פוליגרף והגיע למסקנה המהפכנית, שלא רק שלצמחים יש רגשות, אלא שיש להם גם יכולת טלפתית. למשל, באקסטר סיפר שכאשר הוא רק חשב לשרוף את עליו של צמח הדרקונית שבמשרדו, ולפני שעשה דבר, מכשיר הפוליגרף שחובר לדרקונית הציג עקומות דומות מאוד לאלו שמשרטט המכשיר, כאשר אנשים הנמצאים במצב של לחץ וחרדה מחוברים אליו.

צ'ארלס דרווין. הרבה לחקור בשנותיו המאוחרות את מנגנוני התנועה והחישה של הצמחים | תמונה: Julia Margaret Cameron

צ'ארלס דרווין. הרבה לחקור בשנותיו המאוחרות את מנגנוני התנועה והחישה של הצמחים | תמונה: Julia Margaret Cameron

הספר המהפכני עורר את סקרנותם של רבים ובמהרה היה לרב מכר. אבל, כשמדענים ניסו לשחזר את מגוון המחקרים של באקסטר הם פשוט לא הצליחו. התברר שכל המחקרים שעשה, לא נערכו תחת התנאים הקפדניים הנדרשים במחקרים מבוקרים מקובלים. מאז, עם דעת הקהל הרבה שעורר הספר, ועם הטענות הבלתי נתפסות שלו, מדענים נטו להתרחק מכל הקשור ליכולות התפישה של הצמחים.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!