אין בועה אחת גדולה, אלא שכל הנכסים נמצאים בבועות קטנות

תמונה: Gil Cohen Magen/AFP/Getty Images

תמונה: Gil Cohen Magen/AFP/Getty Images

התבוננות בכותרות מדורי הכלכלה בחודש נובמבר מעלה תמונה חיובית מאוד ("מצבנו טוב, והגיע הזמן שנתרגל לזה" – דה-מרקר; "הבורסות בעולם בשיאים חדשים" – רויטרס). שוקי המניות שוברים שיאים וגם הצמיחה, כמעט בכל העולם, מהירה יחסית. אולם בחינה מעמיקה יותר תגלה תמונה שונה לגמרי.

רוב הכלכלנים, כשהם באים לנתח מצב של כלכלה, מסתכלים על כמויות. כמה המשק צומח, כמה מקומות עבודה נוצרו וכו'. הבעיה היא שמנתונים כאלה לא ניתן ללמוד כלום על חוזקה של הכלכלה ועל עתידה. כדי ללמוד על אלה צריך להסתכל על נתונים המלמדים על סוג הצמיחה.

צמיחה אמיתית היא דבר חיובי ורצוי, וגורמת לכלכלה להיות חזקה. צמיחה מלאכותית היא דבר שלילי, היא גורמת לכלכלה להיות חלשה ונגמרת כמעט תמיד במשבר. היא מבוססת בדרך כלל על דברים שאינם בני קיימא כמו, למשל, גידול חד באשראי או עלייה חדה במחירי הנכסים. לכן כשמנתחים מצב של כלכלה כדאי תמיד להתחיל לבדוק שם.

האשראי מטפס

נתחיל בשוקי האשראי. ב-2006 סך האשראי במשקים מפותחים היה ברמה של 350 אחוז מהתוצר הגולמי שלהן, ואילו ב-2016 מספר זה עלה ל-390 אחוז. בשווקים מתעוררים עלה נתון זה מרמה של 145 אחוז מהתוצר לרמה של 215 אחוז מהתוצר, באותן השנים.

המשמעות היא שהצמיחה העולמית נבעה בעיקר מעלייה חדה במינוף (שימוש בכסף שהושג מהלוואות). במדינות שנפגעו קשה במשבר 2008 העלייה הייתה בעיקר בחוב של הממשלה. ואילו במדינות שלא נפגעו קשה במשבר, העלייה הייתה בחוב של המגזר הפרטי – משקי בית וחברות.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!