מי הזיז את החלון שלי?

אסטרטגיה המאפשרת לפוליטיקאים לשנות את דעת הקהל ולהפוך רעיון קיצוני למדיניות מקובלת

האמן ג'קסון פולוק בפעולה

האמן ג'קסון פולוק בפעולה

כשג'קסון פולוק, אחד האמנים המובילים בזרם "האקספרסיוניזם המופשט", נהרג בתאונת דרכים בשנות ה-50, רכש מוזיאון "המטרופוליטן" שבניו יורק את אחד מציוריו תמורת 30 אלף דולר – סכום חסר תקדים לאמנות עכשווית באותה תקופה, וגם נערכה תערוכה מיוחדת שהוקדשה לו.

בשנות ה-50 מרבית האמריקנים לא אהבו אמנות מודרנית. מה השתנה בתוך שנים ספורות בטעמם? מדוע מה שפעם נחשב לא לגיטימי, היום הוא יצירת מופת?

אך הנה עובדה מעניינת: בשנות ה-50 וה-60 רוב האמריקנים לא אהבו, ואפילו תיעבו את האמנות המודרנית. למעשה, כשמחלקת המדינה האמריקנית ארגנה ומימנה ב-1947 תערוכה נודדת בעולם בשם: "קידום האמנות האמריקנית", היא נתקלה בהתנגדות וזעם. הנשיא טרומן סיכם את הדעה הרווחת כשאמר: "אם זאת אמנות, אז אני הוטנטוטי" (בן לעם נוודים ורועי צאן). חבר קונגרס ממורמר הצהיר: "אני רק אמריקני מטומטם שמימן את המסים המאפשרים לשלם עבור זבל מסוג זה". בעקבות זאת, הסיבוב העולמי של התערוכה בוטל.

כיום, ציור של ג'קסון פולוק נמכר במאות מיליוני דולרים. האמנות המופשטת הפכה לסגנון מקובל באמנות האמריקנית, היא מהווה חלק חשוב באוספי מוזיאונים ומשפיעה על האמנות במקומות אחרים בעולם. מה השתנה בתוך שנים ספורות בטעם ובדעת הציבור? מדוע מה שפעם נחשב לא לגיטימי, היום הוא יצירת מופת?Info

דוגמה נוספת: בהולנד, פסק בית משפט ב-2006 שמפלגת הפדופילים ״אהבת אחים״ רשאית להשתתף בבחירות. לפי מצע המפלגה, בכוונתה להתיר יחסי מין עם ילדים החל מגיל 12, במקום מגיל 16, ולהתיר החזקת תמונות ו/או סרטי פורנוגרפיה של ילדים. השופט קבע בפסיקתו: ״יש לראות את חופש הביטוי ואת חופש ההתאגדות כיסודות הדמוקרטיה, וגם למפלגת ׳אהבת אחים׳ יש זכות לחופש שכזה״.

אלא ששנים ספורות קודם לכן, רעיונות פדופיליים כאלה לא היו מתקבלים על הדעת באירופה. איך מפלגה שיש לה מצע שכזה יכולה להתקבל בהבנה?

שאלות מסוג זה העסיקו סוציולוג בשם ג'וזף אוברטון (2003-1960) שניסה להבין מה גורם לדעת הקהל להשתנות בצורה קיצונית כל כך – ממצב שבו רעיון שהיה טאבו הופך ללגיטימי, משתרש בחברה ושיעור המצדדים בו עולה.

אוברטון חקר את הנושא, ובאמצע שנות ה-90 הגיע לתיאוריה המסבירה את התהליך שבסופו, רעיון קיצוני לשעבר מתחיל לשמש כמדיניות ממשלתית. מנגד, ייתכן שרעיון שהיה עד אז מקובל הופך לבלתי מתקבל על הדעת ונדחה.

התיאוריה שלו למעשה מסבירה את האסטרטגיה בה נוקטים פוליטיקאים כדי להשפיע על דעת הציבור ולהגשים את האג'נדה שלהם.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!