המדע החדש של הבריאות, האושר והסבל

תובנות חדשות במחקר על המוח מגלות כיצד להחלים ממכאובים או להיפך – לגרום לעצמנו לסבול בכוח המחשבה בלבד

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

בבגדים קלים בלבד, בטמפרטורה של 25 מעלות מתחת לאפס, נזירות בטיבט מתחילות את הטקס השנתי שלהן במדיטציה מיוחדת בשם טומו. במהלך המדיטציה הן מבצעות תרגילי נשימה מיוחדים, ובהמשך הן מדמיינות, בצורה ממוקדת מאוד, להבות העולות לאורך עמוד השדרה שלהן, שבהדרגה מגיעות עד לשיא הראש. אחרי דקות ספורות במדיטציה, מניחים על גבה של כל אחת מהן סדין ספוג במי קרח. אבל הקור העז והסדינים הקפואים לא רק שלא גורמים להן לרעוד מקור, אלא שהן אפילו מצליחות לייבש את הבד הקפוא. תוך דקות ספורות נראה ענן אדים עולה מהסדינים, וכעבור שעה הם יבשים לחלוטין.

היכולות של הנזירים לשלוט בתהליכים הפיזיולוגיים בגופם הן מרחיקות לכת, אבל התברר שכל אחד יכול להגיע לכך באמצעות אימון

איך הן מצליחות לעשות את זה? צוות חוקרים בהובלת מריה קוזבניקוב, פרופ' לפסיכולוגיה באוניברסיטה הלאומית של סינגפור, ניסה לענות על השאלה. לשם כך הם הרחיקו לכת עד למנזר Gebchak שבשולי חבל טיבט, בפרובינציית שין-ג'יאנג שבצפון מערב סין. עשרה נזירים ונזירות התיישבו לעשות מדיטציית טומו כשהם מחוברים למכשיר EEG העוקב אחר הפעילות החשמלית במוח, ומכשיר חדשני למדידת חום. לפי תוצאות הניסוי, הנזירים הצליחו להעלות את טמפרטורת הליבה של גופם, ולא רק את הטמפרטורה הפרפריאלית של האצבעות. באחד המקרים טמפרטורת הליבה עלתה עד ל-38.3 מעלות – טמפרטורה המאפיינת מצב של דלקת מתונה. החוקרים מסבירים שבמצב של דלקת מתונה, משתפרת היכולת של המערכת החיסונית להתנגד לזיהומים, רמת הדריכות בגוף עולה ולכן זמני התגובה מתקצרים, וגם הביצועים המנטליים משתפרים בהיבטים מסוימים. מה שעוד יותר מפתיע הוא שהטמפרטורה הגבוהה של הגוף נשמרה גם לאחר שהנזירים סיימו את תרגילי הנשימה. מכשיר ה-EEG הראה שהנזירים שהצליחו לשמור על טמפרטורת ליבה גבוהה לזמן הממושך ביותר, היו אותם נזירים שהראו את העלייה הגדולה ביותר בפעילות של גלי אלפא במוח – גלים המאפיינים מצב של רגיעה עמוקה, או מדיטציה עמוקה.

נזירים במנזר Gebchak שבשולי חבל טיבט | תמונה: Gebchak Gonpa/Flickr

נזירים במנזר Gebchak שבשולי חבל טיבט | תמונה: Gebchak Gonpa/Flickr

אבל אולי המדיטציה העמוקה היא רק תפאורה חיצונית, ובעצם אפשר להעלות את טמפרטורת הגוף רק על ידי תרגילי הנשימה המיוחדים שהנזירים עשו, המכונים "נשימת האגרטל". כדי לבדוק זאת, פרופ' קוזבניקוב והצוות שלה ערכו ניסוי נוסף, והפעם בסביבה מערבית. בניסוי השתתפו 11 גברים ונשים מערביים שלמדו את תרגילי "נשימת האגרטל", וביצעו אותם כשהם מחוברים לאותם מכשירי מדידה. התברר שהם הצליחו אבל במידה מוגבלת – הטמפרטורות שהגיעו אליהן כבר לא חרגו מהנורמה, כך שהן לא העניקו את היתרונות של מצב דלקת מתונה. ובנוסף, כשהנבדקים חזרו לנשימה רגילה, הטמפרטורה חזרה מיד לרמה ההתחלתית. הנזירים כאמור הצליחו לשמור על החום שצברו בתרגילי הנשימה. לדעת החוקרים זה קרה משום שלאחר שסיימו את תרגילי "נשימת האגרטל", הם נכנסו למצב של רגיעה עמוקה, מצב מדיטטיבי, שבו מיקדו את מחשבתם בתחושה גלית של חום ושמחה הממלאת את כל גופם, תוך שהם מתעלמים מהסביבה החיצונית (PlosOne 2013).

היכולות של הנזירים בטיבט לשלוט בתהליכים הפיזיולוגיים בגופם הן באמת מרחיקות לכת, ודורשות אולי אימון של שנים. אבל, לפי מחקרים רבים כל אחד יכול להגיע להישגים משמעותיים בכוח המחשבה, באימונים פחות קיצוניים. אחת החוקרות הראשונות בעולם שהצליחה להוכיח זאת היא פרופ' שרה לאזאר. במעבדה שלה בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס היא מראה, באמצעות סריקות MRI, איך אימונים של מיקוד המחשבה עם תרגילי יוגה ומדיטציה, מחזקים ומתגברים את המוח, וממש משפיעים על המבנה שלו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!