אתגר חדש למספריים של קריספר

מחקר חדש מראה שייתכן שכלי העריכה הגנטית העוצמתי – קריספר – כלל לא יעבוד בתוך הגוף האנושי, כיוון שמערכת החיסון תילחם בו

Main_Image-small

קריספר (CRISPR) היא טכנולוגיה עוצמתית לעריכה גנטית. היא מאפשרת לערוך את הקוד הגנטי בקלות שלא הייתה כמוה מעולם. בעזרתה ניתן כעת לחתוך מולקולת די-אן-אי ארוכה בדיוק במקום הרצוי ולערוך בקלות יחסית את השינויים הנדרשים. יישומי הקריספר התגלו לראשונה ב-2012 וצופים שבעתיד הטכנולוגיה הזו תשנה לחלוטין את פני הרפואה, כשתאפשר "לתקן" את הקוד הגנטי ולמנוע את הופעתן של מחלות כמו, למשל, סיסטיק פיברוזיס.

יש כל כך הרבה דברים שאנחנו לא מבינים לגבי קריספר. אנחנו עלולים לעשות יותר נזק מתועלת, זה כלי עוצמתי במידה שלא תיאמן

עם זאת, בגלל העוצמה שלה, והחופש הרב שהיא מעניקה, החששות המתלווים לטכנולוגיה החדישה גם הם גדולים. לפיכך המחקר הקליני בתחום, לפחות בעולם המערבי, מתקדם בזהירות.

עד כה "תוקן" הגנום של עוברים אנושיים שהופרו בהפריה מלאכותית, לצורך המחקר, ושהיה בהם גן פגום הגורם למחלת לב מסוימת. נראה שה"תיקון" הצליח – אצל כמחצית מהעוברים בעלי הגן הפגום תוקן הגן והם המשיכו להתפתח במשך שלושה ימים נוספים לאחר הניסוי. אבל בשלב זה הושמדו העוברים, ומעולם לא התפתחו מהם תינוקות.

מחקר נוסף צפוי להיערך בארה"ב בחודשים הקרובים על חולי סרטן. יוציאו מגופם תאי חיסון ובעזרת מנגנון הקריספר "ישדרגו" את התאים האלו כך שתהיה להם היכולת להילחם ביעילות בתאים סרטניים. את תאי החיסון המשודרגים יחזירו למערכת הדם של החולים כדי שיצאו למלחמתם.

אך בתחילת ינואר, חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב העלו נקודה מטרידה בנוגע לרמת הבטיחות של הטכנולוגיה הזו. בפרסום מקדים של מחקרם (כלומר לפני שעבר את שלב ביקורת העמיתים) הם טוענים שמערכת החיסון האנושית עלולה לשבש את השימוש הקליני בטכנולוגיה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!