מה אפשר ללמוד מהמנהרות של צפון קוריאה על סיבוב הלחימה הבא בצפון?

תמונה: Morning Calm Weekly Newspaper Installation Management Command, U.S. Army - Flickr

תמונה: Morning Calm Weekly Newspaper Installation Management Command, U.S. Army – Flickr

בתחילת שנות ה-70 חשפו עריקים צפון קוריאנים כי מנהיג צפון קוריאה דאז, קים איל-סונג, הורה לכל חטיבת צבא המוצבת לאורך הגבול עם דרום קוריאה, לחפור לפחות שתי מנהרות תקיפה מתחת לאדמה. האנקדוטה הזו, שנכתבה בכמה כלי תקשורת במערב, הייתה נותרת לא יותר מאשר אגדה אורבנית נחמדה, אלמלא יחידה של צבא דרום קוריאה שפטרלה על הגבול הבחינה, בבוקר ה-15 בנובמבר 1974, באדים העולים מהאדמה. כשהתקרבו למקום, גילו שלא מדובר במעיין מים חמים שבקע, אלא במנהרה שנבנתה חצי מטר מתחת לפני הקרקע ואורכה כקילומטר. כשהחלו לחקור את התעלה, נפתחה עליהם אש מכיוון צפון קוריאה.

בדיקה שנעשתה מאוחר יותר גילתה שהמנהרה חוזקה בבטון, הותקנו בה תשתיות חשמל ותאורה, אוכסן בה נשק ונבנו לאורכה מסילות שעליהן הוסעו עגלות משא. למעשה היא הייתה גדולה מספיק כדי להסתיר בתוכה בריגדת לוחמים או להעביר אלפי טרוריסטים צפון קוריאנים לתוך דרום קוריאה בתוך שעה.

עברו כמה חודשים, ובמארס 1975 התגלה בור שהוביל למנהרה התקפית נוספת. גובהה 2 מטרים, רוחבה קצת פחות מ-2 מטרים ואורכה כ-2.3 קילומטרים, שמתוכם כ-900 מטר כבר נבנו מתחת לאזור המפורז, לעומק דרום קוריאה. טנקים אמנם לא יכלו לעבור במנהרה, אבל תותחים נגררים כן.

תמונה: Morning Calm Weekly Newspaper Installation Management Command, U.S. Army - Flickr

תמונה: Morning Calm Weekly Newspaper Installation Management Command, U.S. Army – Flickr

באוקטובר 1978 נחשפה מנהרה שלישית שנבנתה ממש בכיוון סיאול, בירת דרום קוריאה, ומנהרה רביעית במארס 1990, שכבר נחפרה בעומק שלא נראה קודם לכן. לאחר שהחלו לחפור, הצפון קוריאנים ירדו בשיפוע לעומק של כ-150 מטר מתחת לפני השטח, ואז סללו נתיב לתוך דרום קוריאה. החשש הוא שהצפון קוריאנים בנו באופן דומה עשרות מנהרות נוספות, במה שנראה כמו רשת תת-קרקעית שטרם התגלתה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!