מלחמה קרה? טראמפ מתכנן לשתף פעולה עם פוטין

המהלך הגדול הבא – שיתוף פעולה עם אויב אחד כדי להכניע אויב אחר

תמונה: Press Sluzhba Saul Loeb/AFP/Getty Images

תמונה: Press Sluzhba Saul Loeb/AFP/Getty Images

אף אחד בתקשורת העולמית לא מצליח להבין מה עובר בראשו של הנשיא דונלד טראמפ: מצד אחד הוא מגרש 60 דיפלומטים רוסים מארה"ב ומאשים את פוטין בתמיכתו ב"חיה", בשאר אסאד, אבל מצד שני מזמין את פוטין לביקור בבית הלבן; הוא מחמש את המדינות הבלטיות כדי שיוכלו להתנגד לרוסיה, אבל מתקשר לברך את פוטין על היבחרו מחדש לנשיא רוסיה; הוא מפגין קשיחות פוליטית כלפי רוסיה ומודיע שיטיל עליה סנקציות כלכליות נוספות, אבל מנסה להתקרב אליה. אז מהי בדיוק מדיניות החוץ של טראמפ כלפי רוסיה?

מאז שהייתי בחור צעיר תמיד למדתי, אף פעם אל תאפשר לרוסיה ולסין להתחבר ביחד

שליטי אימפריות וקיסרים מוצלחים לאורך ההיסטוריה, הבינו שקשה מאוד להביס אויבים שונים במקביל. מלחמה בחזיתות רבות בו-זמנית קשה לנהל ועוד יותר מכך לנצח. כמעט בלתי אפשרי לנצח את דאע"ש בסוריה, ובו-זמנית לרסן את איראן, לכופף את זרועה של סין, להילחם מול אל-קאעידה באפגניסטן ולבלום את רוסיה.

מה ניתן לעשות? לשתף פעולה עם אויב אחד כדי להכניע את האויב השני. מאז תחילת ההיסטוריה האמריקנית, השתמשה ארה"ב באסטרטגיה הזו. המהפכה שהביאה להיווסדות ארה"ב, למשל, יצאה לפועל לאחר שהאמריקנים ניצלו את המתיחות בין בריטניה לצרפת, ושכנעו את הצרפתים להתערב לטובתם במלחמתם נגד הבריטים ב-1778, מהלך שהכריע את הכף.

צינור הגז שנבנה בין רוסיה לסין | תמונה: Press Sluzhba Gazprom Transgaz Tomsk

צינור הגז שנבנה בין רוסיה לסין | תמונה: Press Sluzhba Gazprom Transgaz Tomsk

במלחמת העולם השנייה, כשארה"ב התמודדה מול גרמניה הנאצית ומול בריה"מ הסטליניסטית, היא בחרה לשתף פעולה עם בריה"מ וסיפקה לה את המשאבים הנחוצים כדי להילחם מול הנאצים – מהלך שפתח את הדלת לפלישה אמריקנית (ביחד עם בריטניה) ולכיבוש אירופה.

כדי להילחם בדאע"ש ובאיראן, ניצלה ארה"ב את הפילוג העמוק בעולם המוסלמי בין הסונים לשיעים. האסטרטגיה האמריקנית הייתה לשתף פעולה עם מחנה אחד ולתת לו את הדבר שהוא חושק בו יותר מכול – להכניע את המחנה השני.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!