המהפכה החקלאית הבאה? צמחים יכולים לשמוע

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

לא רק שצמחים שומעים, הם גם מבחינים במה שהם שומעים ויודעים להגיב בהתאם. מגוון מחקרים מהשנים האחרונות מדגימים את זה ואף מתפתח תחום מחקר חדש: מה כדאי לנו להשמיע לגידולים חקלאיים כדי לעזור להם לשגשג, אולי אפילו במקום חומרים כימיים או במקום שיטות קיימות של התאמות גנטיות.

פרופ' מוניקה גגליאנו מאוניברסיטת מערב אוסטרליה רצתה לבדוק כיצד הקולות שהיא משמיעה לצמחים שלה משפיעים על צמיחת השורשים (Oecologia, 2017). את שתילי האפונה שלה היא גידלה במתקן מיוחד, קצת בדומה לצורת Y הפוכה. כלומר הצמח, שגדל במרכז המתקן, "נאלץ לבחור" לאיזה כיוון להצמיח את שורשיו, לאיזו משתי רגלי ה-Y ההפוכה.

ד"ר גוש גילה שיש צלילים המשפיעים על ביטוי הגנים ואילו אחרים פחות. התדר המשפיע ביותר הוא 500 הרץ

לצמח האפונה היו אפשרויות בחירה שונות. פרופ' גגליאנו לא שמה מים באף אחת מרגלי המתקן, אבל מכיוונה של אחת הרגלים היא השמיעה לצמחים קולות שונים. פעם היא הניחה צינור סגור שזרמו בו מים, כך שבקעו ממנו קולות מים זורמים. פעם אחרת הושמעה שם רק הקלטה של קולות מים זורמים שכאלו, בלי שבאמת היה שם צינור ובו מים. במקרה שלישי בקעו קולות של רעש לבן – רעש אקראי במגוון תדרים בו זמנית. ברגל השנייה של המתקן היה כאמור שקט.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!