המדענים שמגדלים מוחות אנושיים במעבדה

חוקרים רבים משתתפים כעת במרוץ. היעד – לגדל בצלחות מעבדה "מיני-מוחות" אנושיים כדי לדמות את תהליכי ההתפתחות של המוח

ד"ר מדלן לנצ'סטר, הראשונה שגילתה כיצד לגדל במעבדה מיני מוחות אנושיים | תמונה: Screen Shot labtube.tv

ד"ר מדלן לנצ'סטר, הראשונה שגילתה כיצד לגדל במעבדה מיני מוחות אנושיים | תמונה: Screen Shot labtube.tv

במעבדות רבות בעולם כבר מסוגלים כיום לגדל מוחות אנושיים זעירים ומפושטים בצלחות פטרי – גושי נוירונים בעלי מיליוני תאים שבינתיים מדמים את השלבים הראשונים של התפתחות המוח. לראשונה התגלתה הטכנולוגיה ב-2013 ומאז היא מתפתחת בקצב מסחרר.

היכן כדאי לעצור את המחקר בתחום? האם נוכל להבחין מתי כבר יש שם תודעה?

מוח אנושי קשה מאוד לחקור, שהרי לא נרצה להחדיר לתוכו מכשור שיאפשר לנו ללמוד מה בדיוק קורה שם. נכון, ציוד ההדמיה הרפואי השתכלל בשנים האחרונות ומאפשר לחוקרים צפייה טובה יותר בפעילויות השונות במוח. אבל מה נעשה אם נרצה למשל ללמוד על הביו-כימיה של תאי המוח – על הגנים שפועלים ומייצרים חלבונים? אין כיום דרך סבירה ואתית להגיע למעמקי המוח ולבדוק, לא כל שכן למוחו של עובר צעיר. אפשר אמנם להיעזר במחקרים על מוחות של עכברים, מכיוון שהם דומים במידה מסוימת לאלו שלנו, אבל בכל זאת, מורכבותו של המוח האנושי כה גדולה. איך נוכל לחקור את התהליכים העומדים מאחורי תופעות כמו אוטיזם, אפילפסיה או סכיזופרניה?

אורגנואיד שיוצר במעבדתה של ד"ר לנצ'סטר, מפתחת השיטה | תמונה: Madeline Lancaster

אורגנואיד שיוצר במעבדתה של ד"ר לנצ'סטר, מפתחת השיטה | תמונה: Madeline Lancaster

ד"ר מדלן לנצ'סטר מהאקדמיה האוסטרית למדעים בווינה מצאה פתרון שצובר מאז תאוצה. היא ושותפיה למחקר (Nature, 2013) ניצלו את הפיתוחים החדישים בטכנולוגיות תאי הגזע המאפשרים לקחת, למשל, תאי עור של אדם ו"לתכנת" אותם מחדש כך שיפעלו כמו תאי גזע עובריים. כלומר, תאי העור המתוכנתים יתפתחו לכמעט כל סוג אפשרי של תא. לנצ'סטר ועמיתיה למדו אילו חומרים נדרש לספק לתאי גזע כאלו כדי לעודד אותם להתרבות, ובהמשך גם להפוך למגוון סוגי תאי מוח שביחד יוצרים רקמה שלמה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!