עֻבָּרִים מסוגלים ללמוד קטעי נגינה וקוד לפני הלידה

מתברר שעוברים ממינים רבים מסוגלים ללמוד דברים חדשים לפני שהם נולדים. מקטעי נגינה ועד קוד סודי שרק האם מזהה – פרופ' ג'נט דיפייטרו מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס מספרת על התגליות האחרונות בתחום

תמונה: Public Domain Pictures

תמונה: Public Domain Pictures

הנבדקים של פרופ' מינה הוטילינן מאוניברסיטת הלסינקי היו פצפונים ומתוקים – הם היו בערך בני שבועיים. למעשה המחקר איתם התחיל אפילו לפני שנולדו.

החל מהשבוע ה-29 להריון, שלב בו מערכת השמיעה של העובר כבר בשלה ומתפקדת, השמיעו להם האימהות חמש פעמים בשבוע דיסק מיוחד שהכינו בצוות של פרופ' הוטילינן. אורכו כ-15 דקות וכול כולו נעימות לתינוקות. ונעימה אחת – "מנצנץ כוכב קטן" – הופיעה בדיסק שלוש פעמים. כך שאם הכול התנהל כשורה, שמעו העוברים את הנעימה הזו 15 פעמים בכל שבוע, במהלך החודשיים האחרונים להריונם. פרופ' הוטילינן רצתה להבין האם העוברים למדו להכיר את הנעימה (Plos, 2013).

רק בגלל שהעובר יכול ללמוד, זה לא אומר שאנחנו צריכים ללמד אותו משהו

אבל איך אפשר לבחון האם תינוקות קטנטנים שכאלו למדו להכיר מנגינה מסוימת? לשם כך נעזרה הפרופ' הוטלינן במכשיר לרישום הפעילות החשמלית במוח ששמו ERP (Event-Related Potentials), שיתעד את הפעילות במוחם למשמע המוסיקה הנעימה.

כדי שהניסוי יצליח, היה חשוב שהתינוקות הרכים ישנו ולא יזוזו. פרופ' הוטילינן ושותפיה למחקר חבשו לראשי הקטנטנים את הכובעים המיוחדים של מכשיר ה-ERP ועליהם אלקטרודות שנצמדות לקרקפת. בעריסותיהם של התינוקות הציבו החוקרים רמקולים קטנים והשמיעו להם 9 פעמים ברצף את "מנצנץ כוכב קטן", רק שבחלק מהמקרים החוקרים השמיעו גרסאות מעט שונות של הנעימה.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!