חכמת הצוותים של החיות הקטנות

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

נמלים או דגים אינם היצורים החכמים ביותר. אולם מתברר שכשהם משתפים פעולה באמצעות שימוש במספר כללים פשוטים, הם מצליחים להגיע להחלטות מורכבות שאף אחד מהפרטים הבודדים לא היה מסוגל להגיע לבדו.

פרופ' ליין קוזין מאוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב וחברי הצוות שלו רצו ללמוד (Science 2013) כיצד להקות דגים משייטות במים בתיאום מושלם וכיצד הדגים מצליחים לנווט בסביבה דינאמית, הן כבודדים והן כקבוצה. לשם כך הם בחנו להקות של דגי גבנון זהוב (Notemigonus crysoleucas), סוג של קרפיון קטן. ידוע שדגים כאלה מעדיפים להסתתר בחלקים המוצלים והחשוכים של הבריכה. שם הם מוגנים טוב יותר מטורפים.

כשפרופ' קוזין ועמיתיו שחררו בבריכה דגים בודדים, הדגים לא הצליחו להגיע לחלקים החשוכים של הבריכה – הם שחו זמן רב יחסית בחלקים המוארים שלה. אבל ככל שהחוקרים שחררו קבוצות גדולות יותר בני 2, 4, 8, 16, 32… עד ללהקות בני 256 דגים, הצליחו הדגים לשהות זמן ממושך הרבה יותר בחלקים החשוכים.

איך הם מנווטים כקבוצה? פרופ' קוזין ועמיתיו גילו שני כללים פשוטים שמנחים את הדגים בשחייה המשותפת שלהם. הראשון אומר: "בסביבה מוארת תשחה מהר יותר". והשני: "תשתדל לשמור על מרחק קבוע מהשכנים שלך". הכללים לא עוזרים לדג בודד לנווט לחלקים החשוכים של הבריכה, אבל כשחברי הלהקה שוחים במתואם ומשתפים פעולה, זה מצליח.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!