יכולת פתרון הבעיות של אלכסנדר הגדול

כשמובילים צוות ונתקלים בבעיה או באתגר, לפעמים קל יותר לפתור אותם בעזרת בעיות גדולות יותר

תמונה: Nikolai Karaneschev/CC-3.0

תמונה: Nikolai Karaneschev/CC-3.0

כשאנחנו עומדים מול בעיה קיימת, בכל תחום שהוא, הגישה המקובלת היא לנסות למצוא כלים לוגיים או יצירתיים לפתור את הבעיה. היכולת לפתור בעיות מייצרת מציאות חדשה, והיכולת לשנות את המציאות היא כלי מרכזי בארגז הכלים של מנהיג. היא גם גורמת לאנשים ולצוותים ללכת אחרי החלטותיו של המנהיג, מתוך אמונה שהוא יכול להציע פתרונות ולשנות את פני הדברים.

במשחק השחמט, התמודדות מול בעיות היא מוטיב חוזר. שני שחקנים הרוצים להכריע אחד את השני במשחק, מייצרים זה מול זה בעיות מכל מיני סוגים. אחד מענקי השחמט המשפיעים ביותר שנתפס כאבי האסכולה הסובייטית בשחמט, מיכאל בוטביניק, שהיה גם אלוף העולם השישי בשחמט, הציע גישות פרקטיות ולוגיות להתמודדות עם בעיות והדרך לפתרון שלהן.

אבל, לבוטביניק היו שני יריבים מבריקים שהוציאו אותו משלוותו. לראשון קראו דוד ברונשטיין ולשני מיכאל טל. ולכל אחד מהם הייתה גישה בלתי רגילה להתמודדות עם בעיות. הם לא היו ניגשים לפתור את הבעיה מתוך הבעיה עצמה. במקום זאת, הם היו מנסים לשנות את המציאות או ליצור מציאות חדשה, וגילו שתוך כדי כך בעיות בלתי פתירות איבדו מכוחן.

את ברונשטיין, הצליח בוטביניק עוד איכשהו לעצור, אבל לא כן את מיכאל טל, שהיה נוהג לשנות באופן דרסטי את אופי המשחק. טל הביס את בוטביניק בדו קרב הראשון ביניהם על תואר אליפות העולם.

מי שנודע כמנהיג שהשיטה שלו לפתרון בעיות היא לייצר מציאות חדשה ובעיה חדשה לגמרי הוא אלכסנדר מוקדון, שנודע בשם "אלכסנדר הגדול" (המאה הרביעית לפנה"ס). הלוחמים שהלכו אחרי אלכסנדר, מקצה אחד של העולם לקצה אחר, האמינו ביכולת העצומה שלו למצוא פתרון לכל מצב, ואלכסנדר ייצר פתרונות שאיש לפניו לא חשב עליהם.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!