כוח המחץ: הגנרל שהפסיק להפסיד לאל-קאעידה

גנרל סטנלי מק'קריסטל, מפקד היחידות המיוחדות האמריקניות בעיראק, הפסיק להפסיד לאל-קאעידה רק לאחר שהמציא שיטה רדיקלית לניהול צוותים, ונטש דוקטרינות ישנות. מה ניתן ללמוד ממנו וכיצד זה קשור דווקא לעולם העסקים?

סטנלי מק'קריסטל | תמונה: Alex Wong/Getty Images

סטנלי מק'קריסטל | תמונה: Alex Wong/Getty Images

" אנחנו ממשיכים להפסיד", מלמל לעצמו בייאוש גנרל סטנלי מק'קריסטל, מפקד היחידות המיוחדות האמריקניות בעיראק, בעודו צועד במסדרון ארוך המוביל לחדר הבקרה בבסיס מרוחק בעיראק. השעה הייתה עשר בבוקר, כאשר מזל"ט שריחף בשמי בגדאד החל לשדר לפלזמות שמילאו את קירות החדר תמונות קשות: מכונית יונדאי התנגשה בקהל גדול שהצטופף כדי לחגוג את פתיחתו של מפעל חדש לטיהור שפכים בעיר. המכונית התפוצצה. בקשר נשמעו כוחות הצבא האמריקני מגיעים כדי לפנות את הפצועים, אולם בתוך כל ההמולה אף אחד לא הבחין במכונית נוספת שדהרה פנימה. 35 ילדים נהרגו; ועשרה חיילים אמריקנים ו-140 עיראקים נפצעו.

גנרל מק'קריסטל הבין שארגון הטרור מולו נלחם שונה מכל דבר שהכיר קודם לכן – הוא סוג של "משנה צורה"

המבצע, שהוציאה לפועל יחידת עילית של אל-קאעידה בהובלת אבו מוסעב א-זרקאווי, טרוריסט ירדני ידוע, הנחיל מפלה נוספת לכוחות של גנרל מק'קריסטל שניסו להחזיר את היציבות לרחובות בגדאד, בימים של נפילת משטר סדאם. ב-2004 בוצעו בעיראק יותר פיגועי טרור משבוצעו בכל העולם שנה קודם לכן; ב-2005 פעולות הטרור במדינה השסועה כבר גבו את חייהם של 8,300 בני אדם – כמות השווה לכשלושה פיגועי 11 בספטמבר; וב-2006 מתו יותר מ-1,000 עיראקים ברחובות בכל חודש, על פי דוח של המרכז הלאומי לטרור נגדי באף-בי-איי.

מק'קריסטל ישב בחדר הבקרה והתבונן במחשב הנייד שעל שולחנו, במידע שזרם אליו ממרכז מבצעים מרוחק: צילומי לוויין, מידע ממקורות בשטח ודוחות מודיעין שאמורים לשמש את הגנרל לתכנון המבצע הבא של הכוחות המיוחדים – אוסף של יחידות עילית ובהן "אריות הים" ו"כוח דלתא".Info-1

על הנייר, הכוחות שתחת שרביטו אמורים היו למחוץ בקלות את יריביהם. מספרם היה גדול בהרבה, הם היו מאומנים היטב, מצוידים בטכנולוגיות חדישות ובכלי רכב משוריינים. בעוד הטרוריסטים העבירו הודעות באמצעות שליחים ונאלצו להבריח את לוחמיהם אחד אחד בנקודות מעבר מסוכנות.

"התחלנו לשאול את עצמנו שאלות עמוקות וקשות: אם היינו הטובים שבטובים, מדוע מתקפות כאלה לא נעלמו, אלא רק הלכו וגברו?" כותב גנרל מק'קריסטל בספרו Team Of Teams (2015). "מדוע לא הצלחנו להכניע התקוממות חסרת משאבים? מדוע הפסדנו?"

הגנרל עטור המדליות החל להבין שמשהו צריך להשתנות באופן שבו הם פועלים. הוא רק לא ידע עד כמה גדול יהיה השינוי.

הגורו הראשון של עולם העסקים

תיאורטיקנים צבאיים ניסו מאז ומעולם לרדד את המלחמה למספר עקרונות בסיסיים, הנלמדים עד היום באקדמיות הצבאיות בארה"ב, כמו גם בבתי הספר למפקדים ולקצינים בישראל. המפקדים לומדים סט ערכים או עקרונות שעל פיהם יש לרכז את הכוח ולפעול בהתאם למבנים ידועים מראש ואחידים (גדוד, פלוגה, מחלקה וכו').

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!