פרופ' יעקב (ג'יי) לביא

מנהל היחידה להשתלות לב בבית חולים שיבא בתל השומר

צילום: תקווה מהבד

צילום: תקווה מהבד

 

מתי אתה קם בבוקר פרופסור?

"השאלה שלך יוצאת מנקודת הנחה שאני ישן בלילה. בלילה הקודם, למשל, הלכתי לישון ב-11 בבוקר, לאחר שהתחלתי לעבוד בתשע בבוקר ביום הקודם בהשתלת לב. זו פחות או יותר שיגרת חיים".

מה, אין אפשרות לשלוט בשעות של השתלת לב?

"התשובה היא בהחלט לא. המקצוע הזה מוגדר אצלנו כמקצוע נוקטורנלי. הסיבה היא שבכל שעות היום מטפלים בתורמים הפוטנציאלים".

אחד הדברים המאפיינים לבבות חולים הוא שהם גדלים ומתנפחים לממדים של פי שניים, פי שלושה, או פי ארבעה מהנורמה, והם שריר עבה וחסר תפקוד

מנסים להציל אותם?

"בוודאי. ורק אחרי שנכשלים, וקובעים מוות מוחי בוועדה של שני רופאים, פונים למשפחה של התורם. כל התהליכים האלו קורים ביום. אם מתקבלת הסכמת המשפחה לתרומת איברים, רק אז משתילי האיברים נכנסים לעבודה, וזו תמיד עבודת לילה".

זה דורש יכולת מיוחדת ברמה האישית? לא כולנו טיפוסי לילה.

"אתה רוכש את ההרגלים האלו כבר בהתמחות בתחום הזה".

איך מרגיש לב?

"אני אקח את ההזדמנות הזאת כדי להזֵם משהו. לא מזמן התבטא ידידי דני, מבית החולים בילינסון, ואמר שמושתלי הלב מקבלים תכונות אופי של התורם שלהם. אני אומר לסטודנטים שאינני יודע מה דני הסניף לפני שהתראיין, אבל שיהיה ברור, הלב הוא רק איבר שרירי שמזרים דם לגוף האדם. אין לו שום דבר עם האישיות שלנו, ושום קשר לרגשות שלנו, או לאופי שלנו – למרות כל שמות התואר שהתלוו לו עם השנים על ידי משוררים וסופרים. זה רק איבר שרירי שמזרים דם".

אתה נוגע ממש בלב?

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!