מוסד המשפחה תחת מתקפה

אין ספק שמוסד המשפחה חשוב, ולמרות זאת הוא מתפורר ונמצא תחת מתקפה שאף אחד לא יכול להכחיש. איך הגענו למצב הזה, מדוע זה קורה ומה צפוי לקרות לנו כחברה אם המגמה תימשך

familia feliz

המשפחה היא אבן היסוד של כל התרבויות האנושיות. הדבק שהחזיק את החברה יחד במשך דורות ושימש כמצע שעליו הועברו ערכים וגודלו דורות שלמים. על כך אין כמעט עוררין בקרב הוגים ליברלים ושמרנים כאחד. מילטון פרידמן, למשל, מהכלכלנים החשובים ביותר במאה ה-20 שהחזיק בדעות ליברליות (עד כדי לגליזציה של סמים), טען כי החברה שלנו מושתתת על משפחות יותר מאשר על אינדיבידואלים או על פרטים.

קארל מארקס, שקרא לביטול המשפחה, עשה זאת לאחר שהבין עד כמה חשוב המוסד הזה כבסיס שעליו נשענים שאר המוסדות החברתיים (הרקובים מבחינתו). כדי למוטט אותם, הוא הטיף להיפטר מהמשפחה – שבה ראה מוסד בורגני המשמש כבסיס המתחזק את הקפיטליזם ואת הרכוש הפרטי.

Info_1Info_2אפילו ברק אובמה האולטרה-ליברלי דיבר בשבחי מוסד המשפחה. "מכל הסלעים שעליהם אנחנו בונים את חיינו… משפחה היא [הסלע] החשוב ביותר", אמר בנאום שנשא לכבוד יום האב ב-2008, חצי שנה לפני שנבחר לנשיא.

אובמה לא דיבר על משפחה חד-הורית, אלא על משפחה שיש בה אבא ואימא. "אנחנו מכירים את הסטטיסטיקה – לילדים שגדלו בלי אבא יש סיכוי הגבוה פי חמש לחיות בעוני ולבצע פשע; פי תשע לנשור מבית הספר ופי 20 לסיים בבית כלא. קיים סיכוי גבוה יותר שיהיו להם בעיות התנהגות, או שיברחו מהבית, או שייהפכו בעצמם להורים [כבר] בגיל העשרה. ויסודות החברה שלנו חלשים יותר בגלל זה […] אם נהיה הוגנים עם עצמנו, נודה שיותר מדי אבות חסרים – חסרים ביותר מדי חיים וביותר מדי בתים".

ולמרות זאת, מוסד המשפחה מצוי בקריסה. שיעור הגירושים במערב בנסיקה, בעוד ששיעור הנישואים בירידה תלולה. באירופה, למשל, חלה עלייה של יותר מ-100 אחוז בגירושים מאז שנות ה-60 וירידה של כ-50 אחוז בנישואים, כפי שמראים הנתונים המצורפים לכתבה. ארבע מכל עשר לידות כבר נעשית מחוץ לנישואים. בארה"ב המגמה דומה – רבע מכל ההורים שחיים עם ילד אינם נשואים. כ-65 אחוז מקרב אלו שאינם נשואים (אבות או אימהות) חיים עם הילד לבד.

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!