סין: מחאות אלימות בצ'ונג-צ'ינג

המשטרה החמושה דיכאה את המפגינים; הקשר לסילוקו של בו שי-לאי אינו ברור

הפגנה

מפגינים בצ'ונג-צ'ינג נושאים שלט שעליו נכתב: "אזרחי וואן-שנג התאחדו", במהלך הפגנה שנערכה ב-11-10 באפריל, עד שדוכאה באלימות על ידי המשטרה – צילום: Molihua.org

עשרות אלפי מפגינים יצאו לרחובות צ'ונג-צ'ינג במחאה שנהפכה מאוחר יותר לאלימה. במהלך המחאה נהפכו ניידות משטרה ונרשמו עימותים אלימים בין שוטרים למפגינים. מקרים של מוות דווחו גם כן אולם לא אומתו. לאחר יומיים של הפגנות סוערות הרוחות נרגעו ונותרה השאלה מה הצית את התקרית ולמה היא הסלימה מהר כל כך?

צ'ונג-צ'ינג היא בסיס הכוח של בו שי-לאי, לשעבר מזכיר המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) בעיר. בו שי-לאי, שהיה מיועד להצטרף לוועדה המתמדת של הפוליטביורו, שבה יושבים תשעת בעלי הכוח שמנהלים את המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) ואת סין, פוטר לאחרונה מכל תפקידיו במדינה ובמפלגה. המהומות פרצו באותו היום שבו הוכרז כי בו שי-לאי פוטר מכל תפקידיו במפלגה.

יותר מ-10,000 מפגינים התכנסו באזור הפיתוח הכלכלי של וואן-שנג בצ'ונג-צ'ינג ביום שלישי ה-10 באפריל. ההפגנות נמשכו גם ביום רביעי אולם ככל הנראה דוכאו לקראת ערב.

דווח כי המפגינים הפכו וריסקו ניידות משטרה. בסרטי וידאו ותמונות שהועלו לרשת נראו שוטרים של המשטרה החמושה (שאמורה לשמור על הביטחון הפנימי בסין בניגוד למשטרה הרגילה שאוכפת את החוק – המת') לבושים במדי קרב, נסקלים באבנים על ידי המפגינים.

גולשים פרסמו תמונות של גברים ונשים מדממים שככל הנראה הוכו באלות ברזל על ידי שוטרים ועל ידי שוטרים מהמשטרה החמושה. סרטים שהועלו ליוטיוב מראים שוטרים רודפים אחרי שתי נשים ומכים אותן באלות בגבן.

The Epoch Timesהצליח ליצור קשר ביום ג' עם אחד המפגינים, אדם בשם יאנג, שאמר שהאלימות שהפעילה המשטרה נגד צעירים ונגד מבוגרים הכעיסה רבים והובילה לכך שאנשים רבים נוספים יצאו להפגין.

מפגין נוסף ש-The Epoch Times שוחח איתו, מר פו, העריך כי כ-1,000 שוטרים מהמשטרה החמושה נשלחו לאירוע, נוסף על 50-40 כלי רכב. במקרים רבים במהלך התקרית המשטרה ירתה גז מדמיע לקהל ועצרה כתריסר מפגינים. דובר העיר צ'ונג-צ'ינג אמר כי 12 ניידות משטרה נהפכו ונהרסו וארבע ניידות הועלו באש.

על פני השטח, המפגינים טענו כי הם מודאגים ממיזוג אזור וואן-שנג, שבו הם גרים, עם אזור אחר בשם צ'י-ג'יאנג. לי טאו, תושב צ'ונג-צ'ינג, אמר בשיחה עם The Epoch Times כי אזור וואן-שנג מפותח כלכלית ויש לו שפע של פחם ואזור צ'י-ג'יאנג אינו משגשג כל כך. לאחר שהמיזוג בוצע תחת שלטונו של בו שי-לאי בשנה שעברה, ביטוח הבריאות של אזרחי וואן-שנג הופחת כמו גם הטבות הפנסיה שלהם, אמר טאו.

בציוץ בטוויטר נכתב: "מיד לאחר שבו שי-לאי סולק, המוני אנשים יוצאים לרחובות, והסיבה הנראית לעין היא מיזוג בין שני אזורים שבוצע לפני חצי שנה. זה די קשה להבנה. ההרגשה שזה נותן לי היא שיש מישהו שמתמרן את הדברים, שרוצה לעורר דברים, ואז להתחיל בדיכוי קשה. בדיוק כמו שהם הפילו את ג'או זי-יאנג ולקחו את השלטון ב-1989".

ביום רביעי, "שין-חואה", סוכנות הידיעות הרשמית של סין המשמשת כשופר של המק"ס, דיווחה שהמהומות שכחו. השלטון בצ'ונג-צ'ינג פרסם שורה של "שמונה הטבות חדשות", שמבטיחות להגדיל את ההטבות לאזרחים, במה שנראה כמו ניסיון להרגיע את המהומות.

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!