מדוע ערוץ אל-ג'זירה באנגלית גורש מסין?

המקרה של אל-ג'זירה מזכיר לכלי תקשורת מערביים בסין: אם לא תדווחו לפי כללי הצנזורה של סין – לא תוכלו לדווח בכלל

אל-ג'זירה

צ'רלס לי, מתרגל פאלון גונג אמריקני ממוצא סיני שבמשך שלוש שנים הוחזק בסין במעצר במחנות עבודה בכפייה. לי עמד במרכזו של סרט תיעודי של ערוץ אל-ג'זירה בשפה האנגלית על מחנות העבודה בכפייה בסין, ובעקבות פרסומו אולץ השבוע הערוץ לעזוב את המדינה – צילום: Al Jazeera English

גורמים בכירים בסין החליטו ביום שני (7.5) על סגירתה של סוכנות אל-ג'זירה בשפה האנגלית הפועלת בבייג'ינג. הבכירים שללו את חידוש רישיון העיתונאי של כתבת הרשת היחידה בסין וסירבו לאפשר את החלפתה.

ההחלטה התקבלה בעקבות שידור סרט תיעודי על מחנות העבודה בכפייה בסין. הסרט שודר בנובמבר 2011.

הסרט מתמקד בסיפורו של צ'ארלס לי, מתרגל פאלון גונג (פאלון דאפא) אזרח ארה"ב, שהוחזק בסין במשך שלוש שנים במחנות עבודה בכפייה. "במשך שנה הם ניסו לשטוף לי את המוח, ניסו לאלץ אותי לוותר על תרגול הפאלון גונג", צוטט לי בסרט התיעודי.

המשטר בסין רודף את הפאלון גונג, שיטת תרגול רוחנית פופולרית, מאז 1999. רדיפת השיטה היא מבין הנושאים המצונזרים ביותר בסין.

מליסה צ'אן, העיתונאית שרישיונה נשלל השבוע הועסקה על ידי רשת אל-ג'זירה החל משנת 2007 ופרסמה בה מעל 400 דיווחים מסין.

"הערוץ הביע את אכזבתו מהמצב והודיע שימשיך לבקש היתרים להמשך נוכחותו בסין", כך לפי הודעה לעיתונות שפרסם הערוץ. בינתיים, כתבי אל-ג'זירה בשפה הערבית ימשיכו לדווח מסין.

ההחלטה לגרש את הסוכנות בשפה האנגלית ספגה ביקורות ולעג בקרב עיתונאים מערביים ובלוגרים. בוב דיאץ, ראש תכנית אסיה בוועדה להגנת עיתונאים, ארגון בלתי תלוי המקדם את חופש העיתונות, הצהיר שהסירוב לחדש את רישיונה של צ'אן "מסמן התדרדרות ממשית בסביבה העיתונאית בסין, ושולח מסר שהכיסוי התקשורתי הבין-לאומי אינו רצוי".

על פי חקירה שערכה הוועדה להגנת עיתונאים, האקרים אנונימיים ניסו לפרוץ למחשביה של צ'אן, התנסות שעוברים עיתונאים זרים רבים בסין.

"פיקוח והטרדות הן דבר שבשגרה עבור כתבים המתמחים בסין, ופעמים רבות הרשויות מעכבות את אישורן של אשרות כניסה או שאפילו מאיימות לשלול אותן, כחלק מאסטרטגיה כוללת של שימוש באיומים", הוסיף דיאץ.

מועדון העיתונאים הזרים בסין מסר שהוא "מזועזע מהחלטת הרשויות הסיניות לנקוט בצעד שכזה".

Leave a Reply

הירשמו לחשבון ניסיון

ותוכלו לקרוא את כל הכתבות למשך 24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

במילוי הפרטים ולחיצה על כפתור אני מאשר/ת קבלת דיוור פרסומי ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה מאת אפוק טיימס ישראל. אנחנו לא אוהבים ספאם. לכן מתחייבים לא להעביר את פרטיך לגורם שלישי כלשהו.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!