Epoch Times Logo

אמא רוסיה

והמזימה נגד מדינת ישראל

ראיון נדיר עם הקצין הבכיר ביותר בשירותי הריגול
הסובייטים שערק למערב

איור: יוני גודמן

לא מעט מנהיגים ניסו לחסל את יון מיחאי פצ׳פה, הקצין הבכיר ביותר בשירותי הריגול הסובייטים שערק אי פעם למערב. בראיון נדיר לאפוק טיימס, מי שסייע לסי-איי-אי לחשוף מאות מרגלים – מדבר: על הקשר הסודי שבין דאע״ש לביון הרוסי, על אבו מאזן וההכשרה שלו כסוכן קג״ב, ועל האיש ששימש כ״נשק אטומי אנושי״ נגד ישראל. ״החלה מלחמה קרה חדשה״, הוא מזהיר

מאת איל לוינטר

יון מיחאי פצ'פה אף פעם לא חושף את פרצופו. מעטים יודעים היכן הוא נמצא, ובהתכתבויות הוא מקפיד שלא לגלות שום פרט היכול להסגיר את מיקומו. ויש לו סיבה טובה לכך: במשך שנים ניסו מנהיגי מדינות שונות לחסל אותו. הסודות שחשף עליהם והשנאה שהתרכזה נגדו, עקב כך, לא הרפו ממנו. הציעו פרס כספי על ראשו ושלחו אין-ספור מתנקשים כדי שיאתרו את מיקומו ו"יורידו" אותו.

כדי לראיין את פצ'פה, הנחשב כיום למרגל הסובייטי הבכיר ביותר שערק אי פעם למערב, הייתי צריך לעבור דרך איש אמונו, המשמש גם כאחד מאנשי הקשר שלו לעולם שבחוץ. המטרה הראשונית שלי הייתה לבדוק מולו ידיעה שפורסמה לאחרונה בתקשורת, לפיה מסמכים סודיים שהעביר למערב עובד ארכיון הקג"ב וסילי מיטרוחין, שערק ב-1992, מראים שמחמוד עבאס (אבו מאזן) היה סוכן קג"ב. ידיעה שאמצעי תקשורת מרכזיים פטרו כלאחד יד וכינו "אנקדוטה היסטורית", והרשות הפלסטינית דחתה וכינתה "מסע הכפשה".

אבל בשיחה שאני עורך עם פצ'פה עולים גם דברים מפתיעים אחרים, חלקם מטרידים, ואחרים אף משנים את האופן שבו נתפסת המציאות העכשווית באזורנו.

יון מיחאי פצ׳פה
יון מיחאי פצ׳פה. איור: ליזה וורונין

״נשבעתי שלא אהיה מעורב בפעולה שתוביל לאבדן חיים. אולי עשיתי דברים רבים שראוי לגנות, אבל שמרתי על שבועתי״

פצ׳פה הצטרף לשירותי הביון של רומניה הקומוניסטית, ארץ מולדתו, ב-1951. אומרים שלפעמים ההיסטוריה מובילה אנשים לא חשובים למקומות לא צפויים וגורמת להם לשנות סדרי עולם. כך היה גם במקרה של פצ'פה, שגילה כי שנתיים אחרי שהצטרף לביון הרומני, מת מנהיג בריה"מ, יוסיף סטלין.

מחליפו של סטלין, ניקיטה חרושצ'וב, האשים בבגידה את שרשרת ההנהגה של סטלין והוציא אותה להורג. אחד הנידונים למוות היה ראש שירותי הביון של סטלין, שהוחלף בגנרל אלכסנדר סחרובסקי. סחרובסקי היה עד אז יועץ בכיר לביון הרומני, וגם הבוס של פצ'פה והמנטור שלו. כך החל להשתנות גורלו של פצ'פה, שהתקדם בשרשרת הפיקוד הסובייטית ונכנס למעגל הפנימי של מנהיג בריה"מ.

בשנים שחלפו מונה פצ'פה לעמוד בראש שירות ביון החוץ של רומניה והיה מעורב בכמה מהפרויקטים הסודיים והחשובים ביותר של הסובייטים במהלך המלחמה הקרה, ביניהם בניית חומת ברלין והפרובוקציה שהובילה למשבר הטילים בקובה.

הוא ראה מקרוב את הקרמלין ואת מערך הדיסאינפורמציה שלו, והיה מהמקורבים ביותר להנהגה הקומוניסטית. הוא היה שם כשליאוניד ברז'נייב החליף את חרושצ'וב כמנהיג בריה"מ. הוא היה שם כשיורי אנדרופוב מונה לעמוד בראש הקג"ב ולימים מונה למנהיג בריה"מ. הוא ישב במשרדם, ניהל איתם שיחות ארוכות ואינטימיות על הסודות שלא סיפרו לאף אחד, על השקרים, על הגניבות, על רצח החפים מפשע ועל התוכניות הכמוסות שהסתירו.

בניין לוביאנקה, מטה שירותי הביון הרוסיים
בניין לוביאנקה, מטה שירותי הביון הרוסיים ואחד ממוקדי הפעילות של פצ'פה. צילום: Ikar.us/Wikipedia

במשך שנים הוא היה גם יד ימינו של דיקטטור רומניה ניקולאה צ'אושסקו. הוא ליווה אותו בנסיעותיו ושימש כאיש סודו. פצ'פה מספר שב-27 השנים שלו בקהילת המודיעין הסובייטית, עבר בראשו תמיד אותו סיוט: שבמוקדם או במאוחר תגיע לשולחנו ההוראה לרצוח מישהו. "כשמוניתי לקצין מודיעין בקהילת המודיעין של הקג"ב ב-1951 נשבעתי לעצמי שלא אהיה מעורב בשום פעולה שיכולה להוביל לאבדן חיים", הוא אומר.

אבל ב-1978 הוא עמד להפר את זה, כשצ'אושסקו מינה אותו לתפקיד חדש: "ראש הבית הנשיאותי" שלו. תפקיד המקביל לראש סגל הבית הלבן בארה"ב. צ'אושסקו המציא את התפקיד כשהוא ופצ'פה נסעו ביחד לוושינגטון. אולם בניגוד לתפקיד האמריקני, התפקיד הרומני כלל גם אחריות על שירותי הביון הרומניים ועירב התנקשויות פוליטיות. אבל פצ'פה לא התכוון להפר את שבועתו. "אולי עשיתי הרבה דברים שראוי לגנות אותם במשך כל השנים האלה, אבל שמרתי על שבועתי בנחרצות".

דרך המילוט היחידה שלו הייתה עריקה. פצ'פה ניצל נסיעה לעיר הגרמנית בון, אליה נשלח כדי להעביר מסר מטעם צ'אושסקו. הוא נכנס לשגרירות האמריקנית וערק. האמריקנים, שהבינו איזה אוצר קיבלו, העניקו לו מקלט פוליטי וחיים חדשים - במכתב חתום מידי נשיא ארה"ב ג'ימי קרטר.

״לפי מסמכי הביון הרומני, "קרלוס התן" נשלח לחסל את פצ'פה וצויד ב-37 ק"ג חומר נפץ, 7 רובים, 9 אקדחים ו-5 רימוני יד״

כשעריקתו נודעה לצ'אושסקו, הדיקטטור רתח ורצה לנקום. הוא הבטיח פרס של 2 מיליון דולר למי שיביא את ראשו של העריק, ושלח לארה"ב מתנקשים כדי לחסל אותו. אחד המתנקשים שנשלחו היה הטרוריסט הבין-לאומי "קרלוס התן" (איליץ' רמירס סאנצ'ס), שלפי מסמכים של שירותי הביון הרומניים שנחשפו בכתבה בעיתון הרומני Ziua, צויד במסגרת "פרויקט 363" לחיסול פצ'פה ב-37 קילוגרם של חומרי נפץ, ב-7 רובים, ב-9 אקדחים וב-5 רימוני יד.

אבו-מאזן ופוטין
״קרלוס התן". נשלח לחסל את פצ'פה, אבל נכשל במשימה. צילום: STAFF/AFP/Getty Images

"התן" נכשל במשימה. הוא לא הצליח לאתר את מיקומו של פצ'פה שהסתובב בזהות בדויה, אבל כן הצליח לבצע משימה אחרת שצ'אושסקו הטיל על פצ'פה לפני שערק – לפוצץ את משרדי "רדיו אירופה החופשית" (Radio Free Europe) במינכן.

כמה שנים מאוחר יותר, אחרי שהתחמק ממתנקשים נוספים שנשלחו להרוג אותו, הוא זכה להכרה רשמית של הסי-איי-אי על תרומתו להרס שירותי הביון של האויב – אלה שהוא עצמו ניהל (במכתב שפצ'פה שומר עד היום). ראש הסי-איי-אי בשנות ה-90, ג'יימס וולסי, שיבח אותו בתור העריק הבכיר ביותר שהגיע אליהם מעולם, שישב בפגישות עם מנהיגי מדינות ובכמה מהדיונים הרגישים ביותר שנערכו עם האויבים של אמריקה.

בהמשך פצ'פה התפנה כדי להוציא לאור כמה ספרים. באחרון שבהם – Disinformation (2013) שחיבר ביחד עם פרופ' רונלד רייצ'לק מאוניברסיטת מיסיסיפי, הוא טוען שהמלחמה הקרה אמנם הסתיימה מזמן, אבל מערך הדיסאינפורמציה נותר על כנו גם בתקופתו של פוטין והוא ממשיך לעצב את עולמנו באופן שקשה לדמיין.

אבו-מאזן ופוטין
הקג"ב יצר את אבו-מאזן, טוען פצ'פה. צילום: STAFF/AFP/Getty Images

״צ'אושסקו הטיל עלי משימה להביא בחשאי את ערפאת לרומניה, כדי לערב אותו במזימה סובייטית-רומנית״

מה אתה יודע על האפשרות שמחמוד עבאס (אבו מאזן) היה סוכן קג"ב? אני שואל את פצ'פה.

"זה נכון. הקג"ב יצר את מחמוד עבאס. עבאס הוכשר בחשאי בבריה"מ וקיבל תואר מאוניברסיטת Patrice Lumumba במוסקבה. זהו בית ספר שבשליטת הקג"ב שמשימתו הסודית הייתה ליצור דור חדש של זרים המסורים לקידום האינטרסים של הקרמלין במדינות הבית שלהם".

האוניברסיטה נחשבה למצליחה ואפקטיבית. "כבר במחזור הראשון שסיים את לימודיו באוניברסיטה ב-1965 היו 288 סטודנטים מ-47 מדינות", מספר פצ'פה. "אני זוכר שמיד אחר כך הביון הסובייטי הטיל עלי משימה למצוא 'זרים ידידותיים' נוספים שגם הם יוכלו לקבל מלגה באוניברסיטה. למיטב ידיעתי, כל הסטודנטים הזרים באוניברסיטה הזו שיתפו פעולה עם הקג"ב, בדרך זו או אחרת, ועבאס היה אחד מהם.

"כעת מסמכי מיטרוחין – שתוארו על ידי האף-בי-איי כ'מודיעין השלם והמקיף ביותר שהתקבל אי פעם ממקור כלשהו' – מספקים הוכחה שלא ניתן להפריך, שעבאס עבד עבור הקג"ב כסוכן תחת שם הקוד 'קרוטוב'.

"במסמכים השם קרוטוב מוזכר פעמיים, פעם עם גרשיים ופעם בלי, אבל הרשות הפלסטינית עושה כל דבר שבכוחה כדי ליצור בלבול בעניין הזה. ברישום אחד כתוב קרוטוב. הרישום מתייחס לקצין במחלקה של הקג"ב שאין לו שום קשר למחמוד עבאס. אבל הקרוטוב השני רשום כך: 'קרוטוב' – עבאס מחמוד, נולד ב-1935, חבר הוועדה הפוליטית של הפת"ח, סוכן קג"ב בדמשק. זה מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית הנוכחי.

"לפי המתודולוגיה של הקג"ב, שבה השתמשתי מעל 20 שנה, שם שנכתב ללא גרשיים הוא השם האמיתי. שם המופיע בתוך גרשיים הוא שם הקוד של מודיע או משתף פעולה. זה ההבדל בין קרוטוב לבין 'קרוטוב'".

פצצת אטום אנושית

סיפורו של עבאס וקשריו לקג"ב מתחילים הרבה קודם לכן, באיש אחר שפצ'פה הכיר מקרוב מאוד ונחשב לאחד מכלי הנשק הכמוסים ביותר של הסובייטים. מדובר בלא אחר מאשר יאסר ערפאת. "המקרים שלהם משלימים זה את זה", אומר לי פצ'פה.

הרקע לסיפור הזה מתחיל ב-1964 בכינוס הראשון של הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף), אליו הגיעו 422 נציגים פלסטינים. אבל אלה לא היו נציגים שמדינות ערב בחרו, אומר פצ'פה, אלא נציגים שהקג"ב בחר. מטרתם: לאשר את אמנת הארגון – מסמך שהטיוטה שלו הוכנה במוסקבה. כך נולד אש"ף – לא במדינות ערב, אלא במוסקבה, על ידי הקג"ב.

"באותה תקופה הקג"ב נמשך לארגוני 'שחרור' כמו 'צבא השחרור הלאומי של קולומביה', שנוצר על ידי הקג"ב ב-1965, ו'צבא השחרור הלאומי של בוליביה', שנוצר על ידי הקג"ב ב-1964", אומר פצ'פה.

פוטין וערפאת
יחסי עובד מעביד? פוטין וערפאת. צילום: ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images

שירותי הביון של רומניה, בהובלתו של פצ'פה, היו אחראים לספק לאש"ף תמיכה לוגיסטית. הנשק הגיע מהקג"ב ומהשטאזי של מזרח גרמניה. יתר הדברים הגיעו מבוקרשט. אפילו מדי אש"ף וכלי הכתיבה שלהם יוצרו ברומניה והועברו לארגון. פצ'פה מספר שבשנים האלו, שני מטוסי תובלה רומניים נחתו מדי שבוע בביירות כדי לפרוק ציוד עבור הארגון.

ואז הגיעה מלחמת ששת הימים. ישראל השפילה שתיים מבעלות הברית החשובות ביותר של בריה"מ בעולם הערבי באותם זמנים – מצרים וסוריה, והקרמלין חיפש דרך לשקם את תדמיתו. שחקן הרכש החדש שהובא כדי לעשות זאת היה ערפאת. "הקרמלין חשב שערפאת יוכל לשקם את התדמית שלו, אחרי שהנהיג את הפת"ח שאנשיו אומנו בחשאי בבריה"מ. כך החל ערפאת את הקריירה הפוליטית שלו כמנהיג אש"ף".

לא עבר זמן רב והקג"ב הטיל על ערפאת להכריז מלחמה על ארה"ב ועל "האימפריאליזם הציוני" שהיא מובילה, והחליט להפנות את כל העולם האסלאמי נגד ישראל וארה"ב. פצ'פה זוכר כיצד ראש הקג"ב, יורי אנדרופוב, אמר לו ב-1972 שהעולם האסלאמי הוא צלחת פטרי שבה הם יכולים לגדל זן ארסי של שנאה לארה"ב, שנאה שהתפתחה מתוך החשיבה המרקסיסטית-לניניסטית. כל מה שהם צריכים לעשות הוא לחזור על הרעיונות שארה"ב וישראל הן מדינות ציוניות אימפריאליסטיות ופאשיסטיות.

למעשה הקג"ב יצר זהות ושפה עבור ערפאת וארגונו – הוא סייע לו לבנות את האידאולוגיה והתדמית שלו, ממש כפי שעשה למנהיגים קומוניסטיים באותה תקופה.

ב-1972 קיבל פצ'פה את תיק הקג"ב האישי של ערפאת. "הוא היה מצרי בורגני שהקג"ב הפך למרקסיסט מסור. הקג"ב אימן אותו ב'באלאשיקה' – בית הספר של הכוחות המיוחדים במזרח מוסקבה, ואחר כך החליט לטפח אותו כמנהיג הבא של אש"ף. הקג"ב השמיד את התיעוד לכך שערפאת נולד בקהיר, והחליף אותו במסמכים בדויים האומרים שהוא נולד בירושלים ולכן היה פלסטיני מלידה".

פצ'פה פגש את ערפאת לראשונה במשרדי אש"ף בביירות בתחילת שנות ה-70, אחרי סדרת פיגועים שערפאת ואנשיו הוציאו לפועל, ביניהם מתקפות על מוקדים בתל אביב שגבו עשרות הרוגים.

"במארס 1978 קיבלתי משימה מהבוס שלי, צ'אושסקו, להביא בחשאי את ערפאת לבוקרשט כדי לערב אותו במזימת דיסאינפורמציה סובייטית-רומנית. מטרת המבצע הייתה שערפאת יעמיד פנים שהוא הופך את ארגון הטרור הזה לממשלה גולה המוכנה לזנוח את הטרור, וכך נגרום לארה"ב לכונן יחסים דיפלומטיים עם אש"ף".

מטרה נוספת הייתה להציג את רומניה הקומוניסטית וחסרת הרחמים כמדינה מתונה המקדמת תהליכי שלום. "נשיא בריה"מ ליאוניד ברז'נייב וראש הקג"ב שלו יורי אנדרופוב, האמינו שהנשיא האמריקני החדש ג'ימי קרטר יבלע את הפיתיון", מספר לי פצ'פה. "לכן הם אמרו לצ'אושסקו שהתנאים בשלים להחדיר את 'פצצת האטום האנושית' שלנו (הכינוי שהעניק אנדרופוב לערפאת) לתוך הבית הלבן.

ערפאת בתור בובת מטריושקה
ערפאת היה בובה של הקג"ב, נשק שנשלח לתוך הבית הלבן, לפי פצ׳פה. צילום: MAXIM MARMUR/AFP/Getty Images

"הבוס שלי, צ'אושסקו, התלהב מאוד מהתוכנית. הוא חשב שמזימת הדיסאינפורמציה הזו תביא לו פרס נובל לשלום. 'אבל אנחנו מהפכנים!' – התפוצץ עליו ערפאת, אחרי שצ'אושסקו הסביר לו מה הקרמלין רוצה ממנו. 'נולדנו כמהפכנים, ואנחנו צריכים להישאר מהפכנים'.

"ערפאת מחה. הוא אמר שלפלסטינים אין המסורת, האחדות והמשמעת להיהפך למדינה רשמית. הוא טען שמעמד מדינה הוא משהו של הדור הבא, ושהוא לא מוכן לכונן חוקים או להציב מכשולים אחרים בדרך המאבק של הפלסטינים להשמדת מדינת ישראל.

"צ'אושסקו הסכים איתו: 'מלחמת טרור היא הנשק הריאלי היחיד שלך', הוא אמר לערפאת, אבל הוסיף שאם הוא ימיר את אש"ף לממשלה גולה ויעמיד פנים שהוא מפסיק עם הטרור, המערב ימטיר עליו כספים ותהילה. 'אבל אתה חייב להמשיך להעמיד פנים שוב ושוב', הבוס שלי הדגיש בפניו.

"באפריל 1978 ליוויתי את צ'אושסקו לוושינגטון, שם הוא שכנע את הנשיא קרטר שהוא יכול לגרום לערפאת להמיר את אש"ף לממשלה שומרת חוק, אם ארה"ב תכונן איתו קשרים רשמיים. מיד לאחר מכן, הנשיא קרטר ברך בפומבי את צ'אושסקו כ'מנהיג לאומי ובין-לאומי גדול' שלקח על עצמו 'תפקיד מנהיגותי בקהילה הבין-לאומית כולה'.

"למורת רוחו של צ'אושסקו, כעבור שלושה חודשים הוענק לי מקלט פוליטי בארה"ב, והרודן הרומני הבין שלא יקבל פרס נובל. אבל ב-1994 ערפאת קיבל פרס נובל לשלום, אחרי שהסכים להמיר את ארגון הטרור שלו לסוג של ממשלה גולה (הרשות הפלסטינית) והעמיד פנים, שוב ושוב, שהוא יבטל את סעיפי אמנת אש"ף מ-1964 הקוראים להשמדת מדינת ישראל, ושהוא ימגר את הטרור הפלסטיני. דבר שכמובן לא קרה. ב-1999 כל 150 ספרי הלימוד החדשים ברשות הפלסטינית שנכתבו בתקופתו של ערפאת, תיארו את ישראל כ'אויב ציוני' והשוו את הציונות לנאציזם. וביוני 2002 הוא פתח באינתיפאדה המונית נוספת, שבה היו כ-13 אלף מקרים מתועדים של טרור נגד ישראלים".

פצ'פה מתאר כיצד עבאס המשיך את הקו של ערפאת. "שים לב שהתזה שהוא כתב כדי לקבל תואר באוניברסיטת Lumumba במוסקבה (תואר סובייטי המקביל לתואר ד"ר) נקראת 'הצד האחר: היחסים הסודיים שבין הנאציזם והציונות'. כיום מנסה עבאס לתת תוקף חוקי לארגון שלו שנוצר על ידי הקג"ב.

"אולג גורדייבסקי, שהיה קצין קג"ב שערק לבריטניה ב-1985 וזכה לתואר אבירות ממלכת בריטניה, חשף כי בשנות ה-70 הקצין שהפעיל את ערפאת בקג"ב היה לוטננט-קולונל ואסילי פדרוביץ' סאמוילנקו. אין לי ספק שבמוקדם או במאוחר יצוץ גורדייבסקי חדש שיחשוף את שם קצין הקג"ב או הפס"ב (הקג"ב בגרסתו החדשה, א"ל) של מחמוד עבאס".

פוטין ונתניהו
ידיד או אויב? פוטין מארח את נתניהו בעת ביקורו ברוסיה. צילום: IVAN SEKRETAREV/AFP/Getty Images

דאע"ש והקג"ב

פצ'פה מעיד שבשנים שבהן הסתובב בלב קהילת המודיעין של הגוש הסובייטי, הקג"ב בזבז מיליוני דולרים ואלפי אנשים כדי לקדם טרור אנטי-אמריקני ואנטי-ישראלי. אבל שנים רבות עברו מסיום אותה מלחמה. השלטון הרוסי התחלף ורוסיה עצמה השתנתה, כמו גם הגיאופוליטיקה.

ובכל זאת, יש משהו שלדברי פצ'פה לא השתנה. "ניצחנו במלחמה הקרה, אבל שלא כמו במלחמות אחרות, המלחמה הזו לא הסתיימה בכך שהאויב זרק את נשקו. הקג"ב והצבא האדום, שתזמרו את המלחמה הקרה, עדיין מתפקדים רק עם שמות שונים.

"במשך השנים, המשטרה הרוסית שינתה את שמה פעמים רבות: מאוכרנה לצ'קה ל-GPU, NKVD, NKGB, MGB, MVD, KGB, MSB, MB, FSK, וכעת FSB. אין ספק שמשחק השמות יימשך כדי להסתיר את השורשים האמיתיים של הארגון.

״החשיפה שא-זוואהירי, שלמעשה יצר את דאע"ש, הוא סוכן רוסי, זכתה להתעלמות הפוליטיקאים״

"מנהיג הארגון, ולדימיר פוטין, הציג את עצמו לעולם כפטר הגדול של זמננו, בעודו מתלונן בפני חבריו הרוסים ש'קץ בריה"מ היה הקטסטרופה הגיאו-פוליטית הגדולה ביותר של המאה'.

"כך ״ קרה חדשה, שרק מעטים מהפוליטיקאים והעיתונאים המערביים, אם בכלל, מקדישים לה תשומת לב. המלחמה הזו עשויה להתברר לא רק כקרה אלא גם כעקובה מדם".

כדי להמחיש את דבריו, מספר פצ'פה שלא רק ערפאת ועבאס עברו תחת זרועו הארוכה של הקג"ב. הוכשרה שם דמות נוספת מהעת האחרונה, מעניינת לא פחות. "אלכסנדר ליטוויננקו, קצין ביון רוסי שערק לבריטניה, גילה ב-2006 שהטרוריסט איימן א-זוואהירי, שהוא עצמו הביא בחשאי לרוסיה ב-1996 וב-1997 כדי שיתאמן אצל הקג"ב/פס"ב, יצר את ארגון אל-קאעידה בעיראק. ארגון שלימים נהפך לדאע"ש.

הטרוריסט איימן א-זוואהירי
הטרוריסט איימן א-זוואהירי. יצר את אל-קאעידה בעיראק אחרי שאומן ברוסיה. צילום: AFP/Getty Images

"גם קונסטנטין פריאוברז'נסקי, שהיה קצין בכיר בקג"ב וברח לארה"ב, העיד בכתב (במאמר שפרסם באוגוסט 2007) כי ליטוויננקו 'היה אחראי לשמור על חשאיות ביקורו של א-זוואהירי ברוסיה כשאומן על ידי מדריכי פס"ב'.

"החשיפה שא-זוואהירי, שלמעשה יצר את דאע"ש, הוא סוכן של הקג"ב/פס"ב, זכתה להתעלמות מצד פוליטיקאים במערב. אבל לא מצד הקרמלין, שרצח את ליטוויננקו ב-2006, השנה שבה חשף את זה, באמצעות פלוניום 210, איזוטופ רעיל במיוחד (שכנראה הוכנס לכוס התה שלו, א"ל).

"ב-2007 קראה בריטניה להסגיר אליה את האזרח הרוסי אנדריי לוגויוב (קצין קג"ב לשעבר) בחשד שרצח את ליטוויננקו. רוסיה סירבה להסגיר את לוגויוב, שהפך בן לילה לחבר ה'דומה' (ה"פרלמנט" הרוסי, א"ל) וכך קיבל חסינות פרלמנטרית.

"ביולי 2014, שרת הפנים תרזה מיי, המכהנת כעת כראש ממשלת בריטניה, הודיעה בהודעה כתובה שתיפתח חקירה שתבדוק את מותו של ליטוויננקו. בינואר 2016 פרסם בית המשפט דו"ח באורך 328 עמודים שמסקנתו הייתה שליטוויננקו אכן נרצח על ידי סוכן פס"ב רוסי, ושהרצח אושר ככל הנראה על ידי ראש הפס"ב ועל ידי הנשיא פוטין".

מלחמה קרה חדשה

אבל זה היה רק צעד אחד במלחמה הקרה החדשה של רוסיה נגד המערב. "ב-8 באוגוסט 2008 פוטין הכריז ש'המלחמה החלה'. זה קרה כמה דקות אחרי שהנשיא בוש ומנהיגים אחרים מהעולם התאספו בבייג'ינג כדי לצפות בטקס הפתיחה של האולימפיאדה. הם לא ידעו שטנקים רוסיים החלו לחצות את הגבול לתוך גיאורגיה.

"זה היה מהלך שנוי במחלוקת של פוטין, שהחליט להתערב בקרבות שפרצו בדרום אוסטיה (מחוז אוטונומי בתוך גאורגיה, א"ל), בתירוץ ש'כוחות השלום' הרוסיים שמוסקבה שלחה למחוז הוטרדו על ידי ממשלת גאורגיה".

הטרוריסט איימן א-זוואהירי
פצ׳פה בתמונה ישנה

אבל העולם לא התייחס לכך מספיק ברצינות, אומר פצ'פה. "ואז בפברואר 2014 הכחיש פוטין שלרוסיה יש קשר כלשהו לאנשי הצבא הלא מזוהים שנכנסו לחצי האי קרים שבאוקראינה וניסו להצית מלחמת אזרחים. למרות שמומחים אמריקנים זיהו שהחמושים משתייכים ליחידות המיוחדות של רוסיה.

"כמה חודשים אחר כך ממשלת אוקראינה סיפקה הוכחה שבדלנים רוסים, שאומנו וחומשו במוסקבה, הפילו באמצעות טיל את טיסה 17 של מלזיה איירליינס, והרגו את כל 298 הנוסעים החפים מפשע. הקרמלין, לעומת זאת, טען שארה"ב, ובמיוחד הסי-איי-אי, כנראה ביצעו את הפשע הנורא (צוות חוקרים הולנדי קבע שהמטוס הופל באמצעות טיל שנורה ממערכת רוסית שהובאה מרוסיה ולאחר הפלת המטוס הוחזרה לרוסיה, א"ל)".

והעולם עדיין לא מתייחס לכך מספיק ברצינות, אומר פצ'פה, שטוען כי המלחמה הקרה החדשה אולי לא תיעצר במהלכים שמבצע הקרמלין בגבולות רוסיה והמזרח התיכון. "במארס 2016 הזהירה תחנת טלוויזיה שבשליטת מוסקבה, כי רוסיה יכולה להפוך את ארה"ב 'לאפר רדיואקטיבי'", אומר פצ'פה, "וזה לא היה איום ריק מתוכן, כפי שהתייחסו אליו רוב כלי התקשורת במערב".

למה הכוונה ב"אפר רדיואקטיבי"? פצ'פה מפנה אותי לכמה מומחים בארה"ב שחקרו את האפשרות שארה"ב תותקף בטכנולוגיה הנקראת "פעימה אלקטרומגנטית" (EMP) וגם לוועדה בקונגרס שהעמיקה בנושא. החוקרים טוענים שאחד האיומים הגדולים ביותר על ארה"ב כיום הוא שמישהו יעשה שימוש בפצצה אלקטרומגנטית-גרעינית בחלל, מעל שטח ארה"ב.

"לפי כמה מהמומחים הגדולים בארה"ב לתחום, כל אסונות העידן המודרני יחווירו בהשוואה לקטסטרופה שמתקפה כזו תגרום. היא לא תשמיד את ארה"ב אלא תפיל את רשת החשמל שלה ואת כל התשתיות הנחוצות. ד"ר פיטר גריי, מנהל צוות המשימה של הקונגרס האמריקני לענייני ביטחון לאומי, אומר שאפילו ארגון טרור הממומן בחשאי על ידי הקרמלין (כמו דאע"ש, מוסיף פצ'פה) יכול להוציא כעת לפועל מתקפה כזו בצורה קלה מאוד, על ידי שימוש בטיל סקאד סובייטי ישן שישוגר מסירת דייגים.

"גנרל ג'וזף דנפורד, יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב, אמר לפני כמה חודשים שרוסיה מהווה איום קיומי על ארה"ב. וגנרל אדריאן בראדשואו, סגן מפקד כוחות נאט"ו באירופה הסכים: 'האיום מצידה של רוסיה... מוביל לקונפליקט אסטרטגי, היוצר איום קיומי על כל האנושות'".

תרז מיי
ראש ממשלת בריטניה, תרז מיי - גילתה שפוטין נתן הוראה לרצוח עריק שחשף את הקשרים בין הקרמלין לדאע"ש - צילום: Carl Court/Getty Images

לאחרונה הייתה התחממות ביחסים בין ישראל לרוסיה. האם לדעתך פוטין הוא חבר אמת של ישראל או שמשהו אחר קורה מאחורי הקלעים?

"רוסיה שאחרי התקופה הסובייטית השתנתה בדרכים חיוביות מאוד, ודור חדש של רוסים מנסה כעת לפתח זהות לאומית חדשה. אבל למרבה הצער, הקג"ב, אחד הארגונים האנטישמיים ביותר שהיו באירופה, שרד והחליף את שמו (כיום נקרא פס"ב, א"ל).

"בשנים האחרונות נראה שהנשיא המכהן של רוסיה, הקולונל לשעבר בקג"ב ולדימיר פוטין, ושר החוץ שלו סרגיי לברוב שהיה קולגה של מחמוד עבאס כשלמד במכון האקדמי ליחסים בין-לאומיים (מוסד אקדמי רוסי שמומן על ידי הקג"ב), ממשיכים להתייחס בחשאי לישראל כאל אויב".

פצ'פה מתייחס לכמה מהלכים רוסיים שבוצעו מאז עלייתו של פוטין, כמו מכירת נשק לאיראן וסיוע, לדבריו, בפיתוח נשק גרעיני וטילים בליסטיים שיישאו את הנשק לכל מטרה במזרח התיכון ואירופה. או העסקאות שחתם פוטין עם סדאם חוסיין, כמו גם קשריו החמים עם מנהיג צפון קוריאה ועם החיזבאללה.

הטרוריסט איימן א-זוואהירי
מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה. חבר קרוב של הקרמלין - צילום: PATRICK BAZ/AFP/Getty Images

"במהלך מלחמת לבנון השנייה הותקפה ישראל בנשק רוסי – רובי קלצ'ניקוב, קטיושות, טילי פאג'ר רוסיים, טילי AT-5 רוסיים נגד טנקים ועוד. כלי הנשק הרוסיים האלה נמצאים כיום בידי טרוריסטים בכל רחבי העולם, והטרוריסטים יודעים בדיוק איפה להשיג אותם. על חלק מהנשק שהשאיר החיזבאללה מאחור היה רשום: Customer: Ministry of Defense of Syria. Supplier: KBP, Tula, Russia".

לאחרונה דווח בתקשורת שלפי מסמכי מיטרוחין, היו לא מעט סוכני קג"ב ישראלים שפעלו בישראל, חלקם בתפקידים בכירים בצבא ובממשלה. האם לדעתך חלקם עדיין פעילים היום?

"אין לי מידע פנים לגבי זה. אבל במהלך 27 השנים שלי בקהילת הביון של הגוש הסובייטי, אני יכול לומר שאף פעם לא היה מקרה שהקג"ב – שכעת נקרא פס"ב – החזיר או הפסיק לעבוד עם מישהו מהסוכנים המוצלחים שלו שפעלו במדינה מסוימת".

להמשך קריאה, רכשו מינוי
מבצע סוף שנה - מנוי ב-7 ש״ח
לחצו כאן
* ל-3 חודשים ראשונים. ניתן לבטל בכל שלב

עוד בגיליון דצמבר של אפוק טיימס:

* ראיון נדיר עם הקצין הבכיר ביותר בשירותי הריגול של הקג"ב שערק אי פעם למערב.

* מפציצים בחַלַבּ, אבל חולמים להוריד את קייב - המלחמה החדשה שמאיימת על אירופה.

* הטפיל שבתוכנו - מגפה חדשה שמפיצים חתולים הופכת עכברים לזומבים ובני אדם למתוחים וחולים. הוואי וקליפורניה כבר נדבקו.

* משחקי הריגול של לנובו - מדוע הפנטגון מזהיר משימוש בציוד של יצרנית המחשבים הסינית?

* ועוד כתבות רבות אחרות...

גיליון דצמבר