השפעת המוסיקה על האדם

מוסיקה סובבת אותנו בתחומים שונים בחיים. האזנה למוסיקה יכולה לשפר את המצב הנפשי, לחזק את הבריאות ולזרז את התפתחות המוח

23/11/2008 אמה קייט-קנזוויק - אפוק טיימס אוסטרליה
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

האזנה למוסיקה
מוסיקה יכולה לעורר רגשות, לעורר השראה, לעזור לנו להירדם, לדחוף אותנו לקצה יכולתנו בחדר הכושר, לעזור לריכוז שלנו ועוד - צילום: www.photos.com
האם אי פעם תהיתם מדוע נמשכתם לחנות בגדים כאשר לא הייתה לכם כוונה להיכנס אליה מלכתחילה? או האם אתם מוצאים את עצמכם לפעמים נוהגים בלי כוונה מהר יותר ללא סיבה כלשהי? בשני התרחישים, המוסיקה המתנגנת יכולה להיות גורם התורם לכך, אף על פי שזה מתרחש ברמה התת-הכרתית.

זה נשמע הגיוני בהחלט. שיר מהדהד בחנות, אולי אפילו מנגינה מוכרת, יכול לא רק למשוך אתכם פנימה, אלא אף להשאיר אתכם בחנות זמן ארוך יותר ממה שתכננתם. שיר עם מקצב מהיר המתנגן ברדיו שבמכונית שלכם יכול לגרום לכם להאיץ את המהירות מבלי להיות מודעים לכך.

המוסיקה סובבת אותנו בתחומים שונים בחיים. מסרים תת-הכרתיים יכולים לעורר רגשות, לעורר השראה, לעזור לנו להירדם, לדחוף אותנו לקצה יכולתנו בחדר הכושר, לעזור לריכוז שלנו ועוד ועוד.

האזנה למוסיקה
סוג המוסיקה לה אתה מאזין יכול להשפיע על קצב פעימות הלב שלך, על הנשימה, על הרגשות ואפילו על היכולת השכלית - צילום אילוסטרציה: www.photos.com

השפעת המוסיקה על התפתחות המוח

מחקרים אחרונים מצביעים כי האזנה לסוג מסוים של מוסיקה קלאסית יכולה להגביה אזורים ספציפיים של אינטליגנציה לרמות שונות. ניסוי שביצעו באופן עצמאי שלושה פסיכולוגים בשנת 1993, חוקר כיצד משפיעה על המוח האנושי האזנה למוסיקה מאת מוצרט.

המחקר הראה כי כאשר מאזינים למוצרט, יכולת ההיקש המרחבי שלנו משתפרת ב 8 או 9 נקודות במבחן האיי-קיו, יותר מאשר בהאזנה למוסיקה אחרת. יכולת ההיקש המרחבי היא היכולת לדמיין תבניות ולסדרן ברצף מסוים. יכולת זו משמשת לפתרון בעיות בתחומי הארכיטקטורה וההנדסה, וגם בחיי היום-יום.

האזנה למוסיקה
האזנה לסוג מסוים של מוסיקה קלאסית יכולה להגביה אזורים ספציפיים של אינטליגנציה לרמות שונות - צילום אילוסטרציה: www.sxc.hu
מחקר זה הראה כי שיפור היכולת התרחש בזמן האזנה למוסיקה, אך לא הראה השפעות ארוכות טווח כלשהן כאשר פסקה המוסיקה לנגן.

"אפקט מוצרט" כפי שכונה, היה פופולארי מאוד, ויצר הקלטות מסחריות הזמינות לקהל הרחב. בעלי המותג המסחרי "אפקט מוצרט" טענו שהוא יעיל בשיפור הבריאות, בחינוך וברווחתו המנטלית של האדם. מושל מדינת ג'ורג'יה בארה"ב אפילו הציע לספק לכל ילד דיסק של מוסיקה קלאסית.

השפעת המוסיקה על המצב הנפשי ותהליכי ריפוי בגוף

למוסיקה יש גם השפעה חזקה על מצב הרוח ועל הרגשות, ובכך היא יכולה להשפיע פסיכולוגית על המאזינים. מוסיקה היא דרך תקשורת, צורת ריפוי וצורת ביטוי אצל אמנים ומאזינים.

למלודיות ומקצבים יש תוכן עמוק יותר מאשר שירה וקול. נעשה שימוש במוסיקה כבר לפני מאות שנים לסיוע בריפוי ולשליטה בכאב. שימוש משמעותי במוסיקה נעשה במלחמת העולם השנייה במטרה לעזור לחיילים המשוחררים להתמודד עם הלם קרב, להילחם בסיוטי הלילה ונדודי שינה ולהרגיע חרדה.

מוסיקה יכולה לעזור לסובלים מחרדה ודיכאון להתמודד עם ההפרעות הנפשיות שלהם, במקום להסתמך על מתן מרשמי תרופות בלבד. הקליניקה הראשונה לתרפיה במוסיקה נוסדה בשנת 1950 וכיום קליניקות של תרפיה במוסיקה נפוצות בכל העולם. הן מוכיחות כי מוסיקה יכולה להוות חלק חיוני בבריאות וברווחה המנטלית של האדם.

יישום פרקטי נוסף של מוסיקה כתרפיה הוא בעת לידה. מעודדים אימהות הרות ליצור דיסק של שירים אהובים כאמצעי להסחת דעת בזמן הלידה.

סרטים וטלוויזיה הם דוגמה מצוינת לדרך בה משתמשים במוסיקה כדי לעורר רגשות ומצבי רוח, כך שהצופים יכולים לחוש את הסצנות. שימו לב לנשימתכם ולפעימות לבכם בפעם הבאה שאתם צופים בסרט וראו כיצד גופכם מגיב אוטומטית למוסיקה... ייתכן כי תופתעו.

כתבות נוספות במדור תרבות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי תרבות השפעת המוסיקה על האדם

-->
Feedback Form