אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם

מסע מופלא לנופים הדרמתיים ושפע חיי הבר של ארץ הקרח. רק בשנת 1967 החלה התיירות לאנטארקטיקה. כיום, רק ספינות המצוידות במערכות הגנה סביבתיות מורשות לשוט באזור

27/11/2008 ג'ונתן סיסקין - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
תחנת מחקר באנטארקטיקה - צילום: es0teric, Flickr
אף חוויה ממסעות קודמים אינה יכולה להכין אתכם לקראת הנופים המדהימים ושפע חיי הבר המחכים למי שנוסע לאנטארקטיקה.

עד כה דרכו על אדמת "היבשת הלבנה" רק מאתיים אלף איש, ורק בשנת 1967 עם השקת ספינת "לינדבלד אקספלורר" (ראו כתבת מסגרת) החלה התיירות ל אנטארקטיקה. כעבור 41 שנה, שיט הוא עדיין האמצעי העיקרי לביקור באזור הפראי והבלתי נחקר ביותר בעולם. מספר המבקרים מידי שנה הולך וגדל, ממאות בודדות לשיא של שלושים אלף איש בשנת 2007.

שטתי לשם בנובמבר שעבר על הספינה מ.ס. ברמן, בתחילת עונת השיט שנפתחת באמצע נובמבר ונמשכת עד תחילת חודש מארס בתקופת הקיץ הדרומי.

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
מטיילים בשקיעה - צילום: elisfanclub, Flickr
לספינת מ.ס. ברמן ולספינות נוספות מסוגה דפנות קשיחות שנועדו לשיט באזורי הקוטב. הן מצוידות במערכות ההגנה הסביבתיות המתוחכמות ביותר. חלקן ממונעות בדיזל ומצופות בשכבה תת מימית בלתי רעילה. כל מי-השופכין בספינה מטופלים באמצעים ביולוגיים. על כל הספינות השטות לאנטרקטיקה לציית לתקנות ולקווים המנחים כפי שנקבעו על ידי האגודה הבין-לאומית למפעילי תיירות ל אנטארקטיקה (IAATO - International Association of Antarctica Tour Operators), ארגון שנוסד בשנת 1991 במטרה לקדם תיירות בטיחותית וידידותית לסביבה. כיום, 97 חברי האגודה כוללים מפעילי תיירות, קבוצות לשימור הסביבה, סוכני הובלה ימית, סוכני נסיעות, בעלי ספינות וארגונים ממשלתיים.

פינגווינים וכלבי ים

אנטארקטיקה אינה יכולה לסבול תיירות מסיבית עקב המערכת האקולוגית השברירית שלה,. וארגון IAATO מתיר רק לקבוצות קטנות לעלות לחוף ב-50 נקודות נחיתה ייעודיות. רוב הספינות שטות לאורך החוף ה אנטארקטי, והנוסעים מועברים מהספינה לסירות גומי מהירות הקרויות "זודיאק" שפותחו על ידי חוקר הימים המפורסם ז'אק קוסטו.

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
פינגווין בערבות השלג - צילום: elisfanclub, Flickr

ברגע שנוחתים בחוף, פוגשים במושבות של המוני פינגווינים – מאות אלפים במקומות מסוימים – המבלים את חודשי הקיץ ברבייה ובטיפול בגוזלים. לאחר שביצי הפינגווין מוטלות באמצע נובמבר, נדרשים בין 30 ל-40 יום כדי שיבקעו, ובדצמבר מלאים החופים בגוזלים.

מלבד פינגווינים, אוכלוסיית הבר הגדולה ביותר ב אנטארקטיקה היא של כלבי ים – הם מחלקים את זמנם בין היבשה והים, ונהנים גם מהתפרקדות על קרחונים. הזן הלא-רגיל ביותר של כלבי הים הוא הוודל (Weddell seal), הם מסוגלים לצלול לעומק של 1,300 מטר ולשהות מתחת למים כשעה תמימה.

בעוד שנדמה כי פינגווינים וכלבי ים אינם מפחדים מבני אדם, מוטב לשמור על מרחק ביטחון מהם כדי לא לשבש את אזורי הרבייה והמחיה שלהם. כמו כן, יש לפסוע בזהירות כדי לא למעוך את צמחי החזזית והטחב. ניתן למצוא מעל מאה זנים של חזזית באנטארקטיקה, הם יכולים לשרוד בתנאי טמפרטורה קיצוניים ובסביבה עם לחות מינימלית וללא אדמה. תוחלת החיים שלהם ארוכה, אבל הם צומחים באיטיות רבה – כעשירית סנטימטר במאה שנה.

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
נוף באנטארקטיקה - צילום: elisfanclub, Flickr

ליווי אווירי

הספינה שלנו לוותה במסעה לדרום בהמון עופות ים, כולל אלבטרוסים בנדידה ויסעורים שצללו כדי לדוג דגים שנלכדו בשובל הספינה. לאלבטרוס מוטת הכנף הגדולה ביותר מכל עוף אחר בעולם, ועופות מדהימים אלה התענגו בדאייה על גלי הרוח בעודם חגים שוב ושוב מעל הספינה.

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
מערת השלג - צילום: elisfanclub, Flickr
לאחר שבילינו יומיים בחציית מעבר דרייק הגועש (בו הגלים מתנשאים לגובה של מעל תשעה מטרים), הפליגה הספינה למים שקטים יותר בעודנו מתקרבים לחצי האי האנטארקטיקי. בבוקר המחרת, איתרתי מספר קרחונים הצפים לצד סיפון הספינה. מיד מצאנו עצמנו חולפים ליד צי של קרחונים מנצנצים בכל צורה ובכל צבע שניתן לדמיין – חלקם היו גבוהים כבנייני משרדים – ונדמה היה שהם זוהרים מבפנים בגוונים של טורקיז, ירוק וכחול.

קרחונים (Icebergs) נוצרים מתוך קרחוני ענק (glaciers) בתהליך של התנתקות. כ-100,000 קרחונים נוצרים כך מידי שנה. לאחר הניתוק הם נדחפים על ידי הרוחות והגלים אל הים הפתוח. הקרחון הגדול ביותר שתועד עד כה נצפה בשנת 2000 באזור מדף הקרח רוס (Ross Ice Shelf). שטחו כ-6,850 קמ"ר – כגודל מדינת קונטיקט בארה"ב.

טיולים יומיים אל החוף בסירות זודיאק הביאו אותנו לעיתים קרובות עד מרחק נגיעה מקירות הקרחון התלולים. לעיתים קרובות חלפנו על פני קרחונים בהם כלבי ים שעירים וקבוצות של פינגווינים השתזפו בשמש או גלשו למים.

לשחות עם לווייתנים

אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם
בריכה שנמסה - צילום: elisfanclub, Flickr
אם הזודיאק שלכם נמצאת במקום הנכון בזמן הנכון, תוכלו לצפות במספר זנים של לווייתנים הנודדים לכאן בתקופת הקיץ. אלו כוללים את הלווייתן המגובנן, הלווייתן הכחול והלווייתן הקטלן. אם אתם ברי מזל במיוחד תוכלו להיות עדים למחזה מרהיב של לווייתנים מגובננים המזנקים אל מחוץ למים (תופעה הקרויה "פריצת דרך"). הלווייתן הכחול, בעל החיים הגדול ביותר בעולם, עשוי להגיע לאורך 30 מטר ומשקל של כ-150 טון. בעל חיים מרהיב נוסף הוא הלווייתן הקטלן (orca) השוחה במהירות של עד 56 קמ"ש.

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון אנטארקטיקה - מסע לקצה העולם

-->
Feedback Form