"כתות מטען" ואסטרונאוטים קדומים

איזה ידע מיוחד קיבלו אותן קבוצות ילידים שזכו לביקורים מפתיעים של זרים, ביקורים אותם זוכרים הילידים עד היום ואף מציינים מדי שנה בטקסי פולחן

09/12/2008 לאונרדו וינטיני - אפוק טיימס ארגנטינה
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

שבט הדוגון: שבט עם ידע מהחלל החיצון
שבט הדוגון: שבט עם ידע מהחלל החיצון – צילום: AFP
"נראה כי הלוחם שהגיע מהחלל החיצון נהנה לראות את שבריריותם של האנשים האלו. כדי להדגים להם את כוחותיו הוא הרים את 'כלי הרעם שלו' והפנה אותו ראשית לעבר העץ ולאחר מכן אל הסלע כשהוא מחריב את שניהם. כולם הבינו ש'בפ-קורורוטי' (Bep-Kororoti) רצה להראות להם שהוא לא הגיע כדי להילחם" – מתוך אגדה אמזונית קדומה.

ראינו כיצד העולם מתפתח מעולם פשוט למורכב, מתרבות כלי אבן לטכנולוגיה בת זמננו. אולם עדיין נראה כי עשרות סיפורים מתרבויות הילידים השונות מסבכים את עלילת ההיסטוריה לה אנו נוטים להאמין. סיפוריהן של אבני בניין ענקיות שהגיעו אלינו מתרבויות פרהיסטוריות ומאורחים קדומים שהגיעו מהחלל החיצון מגיחים מכל פינה בכדור הארץ.

"בפ-קורורוטי": האסטרונאוט שביקר באזור האמזונס

"כתות מטען" (Cargo Cults) היא תופעה אנתרופולוגית בה קבוצת אנשים יוצרת מיתוסים ופולחנים כתוצאה ממפגש עם מבקרים שהיו בעלי תבונת-על, או שהביאו עמם מטען וטכנולוגיות שנשגבו מבינתם של אותם אנשים. דוגמה לאחת מאותן "כתות המטען" הוא שבט קאיאפו מהאמזונס, החוגג מדי שנה את הגעתו של בפ-קורורוטי המסתורי - "מי שהגיע מחלל היקום", כשאחד מחברי השבט לובש חליפה קלועה המעוצבת כמו חליפת חלל בת זמננו, בדומה לחליפה שלבש המבקר המסתורי.

לפי דבריהם של מנהיגי השבט, האדם המוזר הזה הגיע מאזור ההר פוקאטו-טי. ברגעי המפגש הראשונים עוררה הופעתו פחד, אך עד מהרה הוא זכה מצד בני המקום למעמד משיחי. על פי אגדה קדומה של השבט נסחפו בני הכפר בהדרגה ונמשכו לאיש הזר, הן בשל יופיו והזוהר הבהיר של עורו, והן בשל החמלה שהציג כלפי כולם. הם תיארו את האורח המסתורי הזה כבעל תבונה גבוהה יותר מכל אחד מהם ובמהלך ביקורו הוא לימד אותם מיומנויות בעלות ערך.

האגדה מספרת שיום אחד "בפ-קורורוטי" נתקף שיגעון, צעק ומנע מבני השבט להתקרב אליו ואז ראו המקומיים כיצד למרגלות ההר הוא נמלט לשמיים בפיצוץ אדיר שהרעיד כל דבר בסביבתו. לפי האגדה הוא נעלם לתוך ענני להבה, עשן ורעם. עם הפיצוץ האדמה רעדה עד כדי כך שאפילו צמחים נעקרו משורשיהם, הג'ונגל נהרס, חיות נעלמו ובני השבט נאלצו להתמודד עם רעב גדול.

האתנולוג (העוסק בניתוח אנתרופולוגי היסטורי של תרבויות) Joao Americo Peret, שראיין את זקני השבט האבוריג'יני הזה בשנת 1952, אישר שמקורו של הסיפור על בפ-קורורוטי בעבר הרחוק. אם אמונתם של אנשי כתות המטען התגבשה סביב ישויות אמיתיות, חוקרים בני זמננו תהו איזה בן אנוש יכול היה לבקר בג'ונגל של מאטו גרוסו בתקופה כה קדומה עם חליפת חלל ועם מגוון יכולות קסומות, שכפי שמתארים בני שבט הקאיאפו, הצליח להביס חיה פשוט במגע יד. מה שמוזר אפילו יותר הוא שסיפורי ההיסטוריה של שבט קאיאפו הופצו ברחבי העולם ותלבושת חליפת החלל שהפכה לחלק מטקסי הפולחן הנערכים לכבוד בפ-קורורוטי עדיין לא תוכננה בשום סוכנות חלל.

יותר מכך, הפרטים אודות עזיבתו של האסטרונאוט "בין ענני עשן, אור ורעם" מזכירים קצת את התנהגותו של מטוס סילון מודרני. לפי סיפורי האגדה של בני השבט, מנגנון ההנעה של כלי הרכב נשלט על ידי מה שהאבוריג'ינים תארו כסוג של זרוע, והרכב הזה הוסתר והוסווה בעץ. האגדה מציינת שהאיש מהחלל חזר לשבת בעץ המיוחד הזה והזיז את ענפיו עד שהרכב נגע בקרקע. בפעם אחרת הוא יצר פיצוץ והעץ עף באוויר.

שבט הדוגון
שבט הדוגון – צילום: AFP
שבט הדוגון: שבט עם ידע מהחלל החיצון

הסיפור המסקרן ביותר הקשור לתופעת "כתות המטען" הוא כנראה סיפורם של בני שבט הדוגון שהתגלה במאלי שבמערב אפריקה. הדוגון לא הרשו לעצמם לעשות רעש גדול מהידע שהופקד בידם כפי שעשו שבט הקאיאפו, אך הידע שהם זכו לקבל מאורחיהם הוא לא פחות מפלאי.

בשנת 1947, לאחר שהאנתרופולוג הצרפתי מרסל גריאול חי עם בני שבט הדוגון יותר מ-17 שנה היה לו סיפור מדהים לספר: זקני השבט גילו לו את אחד מסודות השבט השמורים ביותר, סוד שאינו מוכר אפילו למרבית בני הקהילה.

מנהיגי השבט סיפרו כיצד "נומו", שחציו דג וחציו בן-אנוש, ייסד בעבר ציוויליזציה על פני כדור הארץ. על אף תרבותם הפרימיטיבית, מנהיגי שבט הדוגון זכו להבנות עמוקות על מערכת השמש, הבנות שהם קיבלו מאותו "נומו" מסתורי. מנהיגי השבט ידעו לספר על ארבעת ירחיו של כוכב הלכת צדק, על טבעותיו של כוכב שבתאי, ואף על צורתה הספירלית של גלקסיית שביל החלב. נאמר שהם ידעו אפילו על עקרותה של הסביבה הירחית ועל כך שכוכבי הלכת הם אלו שמקיפים את השמש.

הידע המרשים ביותר העומד לרשות בני הדוגון כבר שנים רבות קשור למסלולים, לגודל ולדחיסות של הכוכבים השונים במערכת סיריוס המרוחקת: הדוגון אימתו במדויק את קיומם של הכוכבים סיריוס-A, סיריוס-B וסיריוס-C ולרשותם ידע מעמיק אודות הכוכבים האלו, ידע שהאסטרונומים הצליחו להכיר רק לאחרונה.

סיריוס C לא התגלה למדע האסטרונומיה עד שנת 1995, כשאסטרונומים הבחינו בהשפעתו הכבידתית על תנועתם של שאר מרכיבי המערכת. אך בני שבט הדוגון הפרימיטיבי לא רק ידעו במשך מאות שנים על קיומו, אלא אף הבינו היטב את מאפייניו.

"ג'ון פרום" – "אלוהות" אמריקנית בת זמננו

בעוד המקרים הקודמים לא זכו להסבר נאות, קיימים גם מקרים פחות "מופלאים" מהזמן האחרון, שנוצרו בעקבות מפגש תרבות נחותה מבחינה טכנולוגית עם בני תרבות בעלי טכנולוגיה מתקדמת ממקום אחר בכדור הארץ. המקרה המפורסם ביותר אירע במערב האוקיאנוס השקט בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת: מאז הגיע ג'ון פרום האמריקני במאי 1941, הדברים לא היו כתמול שלשום עבור תושבי טאנא, אחד מהאיים הקטנים ביותר מקבוצת האיים "ונואטו" שבמערב האוקיאנוס השקט. סבורים שילידי האי טאנא פיתחו הערצה לחייל הצפון אמריקני ג'ון פרום ("ג'ון מאמריקה") שחי עם תושבי האי במשך מספר שנים. יום השנה להגעתו הוא כבר זמן רב המאורע החשוב ביותר בהיסטוריה של האי ומצעדים רבים נערכו להוקרת ה"אלוהות" האמריקנית הרחומה שביקרה באי.

תופעות נקודתיות דומות נקרו בדרכם של חברי המשלחות האמריקניות שהגיעו לאיים הפסיפיים האלו במהלך מלחמת העולם השנייה. גם כאן שיחקה תפקיד העובדה שה"זרים" הביאו עמם מטעני אספקה ושפע של טכנולוגיות שלא היו מוכרים לילידים. הביקורים המתמשכים, המתנות והתרופות שהביאו עמם המבקרים לילידי השבטים הפרימיטיביים של האי עוררו גל של פולחני נבואה בכל האזור. הילידים קישרו את בוא המערביים לנבואותיהם, שעוד מימי קדם מתארות את חזרתם המפוארת של האלים, ביניהם "ג'והן בעל העור הבהיר" או "הדוכס פיליפ מאדינבורו", כפי שתוארו על ידי שבט יאונאנן המתגורר בקבוצת האיים הקטנה ונואטו.

אם כך, כיצד עלינו להבין את סיפורו של שבט הדוגון, את או את התרבויות הרבות ברחבי העולם המספרות לנו על קשריהן עם אסטרונאוטים קדמונים? מאיזה יקומים רחוקים הגיעו "מבקרים" אלו, האם הגיעו כתוצאה מטעות בניווט, או אולי רצו להנחיל לאנשי כדור הארץ ידע ספציפי מסיבה כלשהי, או אולי באו לחקור בעצמם את התרבויות על כדור הארץ ונתנו בתמורה ידע כלשהו?

רבים אולי מתנגדים, כמו גם חלק מהמדענים, והם טוענים שלבני שבט הדוגון הפרימיטיבי היה בתקופה האחרונה קשר עם אסטרונום שהעביר את ההסברים המפורטים האלו, והם פשוט צירפו את הידע הזה אל האגדות הקדומות שלהם. אך הסברים אלו אינם מבוססי נתונים, וייתכן שהועלו רק כדי להגן על המיתוסים של התרבות שלנו, לפיהם החברה של היום היא המתקדמת ביותר מבחינה טכנולוגית.

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע "כתות מטען" ואסטרונאוטים קדומים

-->
Feedback Form