שמונה בכיכר – מחכים לגלעד שליט

באופן ספונטני קמה קבוצה בשם "מחכים לגלעד בכיכר", הפועלת לשחרורו של גלעד שליט. כל ערב הם נפגשים בכיכר רבין לשעה אחת

12/12/2008 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

הפגנה שליט
מפגינים מחזיקים שלטים של גלעד שליט מול ביתה של שרת החוץ ציפי לבני – צילום: AFP PHOTO/YEHUDA RAIZNER
בכיכר רבין פגשתי בקבוצה של אזרחים היושבים בכיכר כל ערב, פרט לימי שישי, מהשעה שמונה ועד תשע בערב. הם מציבים שולחן עמוס חומר הסברה, על הרצפה פורסים מחצלת עליה הם יושבים כדי לתכנן את האירועים הבאים למען שחרורו של גלעד שליט.

זה התחיל בזמן משחקי "היורו"

הכל התחיל בבחורה צעירה שהחליטה, אחרי שקראה בעיתון "הארץ" ריאיון עם נועם שליט אביו של גלעד, שכך לא ניתן להמשיך ולשבת בבית בחוסר פעולה. היא גייסה את בעלה ומספר חברים ויחד החליטו לעזוב את הישיבה מול מסך הטלוויזיה בזמן משחקי היורו. היא רשמה על שלט גדול את המילים: "בלי פיצוחים, בלי טלוויזיה, בלי יורו, בלי גלעד, אודי ואלדד", ואתו הם עמדו בכיכר. הקבוצה הקטנה תכננה לשבת כל יום במשך 90 הדקות בהם הוקרנו בטלוויזיה משחקי היורו. ביום האחרון של משחקי היורו ראה אותם אורן, בחור צעיר שאכפת לו, והחליט להמשיך ולשבת בכיכר מדי ערב עד אשר ישוחררו החיילים מן השבי. אחותו של אורן הצטרפה אליו ולאט לאט הצטרפו עוברים ושבים שראו אותם ונשארו לשבת לשעה, וחלקם חזרו כל ערב.

יוזמת ה"ישיבה" כבר אינה מגיעה לכיכר אבל הגלגל שהניעה ממשיך להסתובב.

אחרי שגופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב הוחזרו מלבנון המשיכה הקבוצה לשבת למען שליט. כל אחד מיושבי המחצלת "זרק" רעיון לפעילות נוספת בכיכר ומחוצה לה. בינתיים הם הציבו שולחן עליו דפים להחתמה ולאיסוף כתובות מיילים, וכן חולצות עם תמונתו של שליט והכתובת "גלעד עדיין חי" ומדבקות אותם הם מוכרים. העוברים ושבים מתבקשים לכתוב גלויה לראש הממשלה אהוד אולמרט או לשר הביטחון אהוד ברק או לשרת החוץ ציפי ליבני ולשאול אותם "מה עשית היום למען גלעד שליט"?

רשימת המיילים הלכה וגדלה וכך החל דו-שיח בין יושבי הכיכר לאנשים שאכפת להם מכל קצוות הארץ.

אחת מיושבי הכיכר סיפרה כיצד היא הצטרפה ליושבים. ערב אחד, אחרי שסיימה לקרוא את ספרו של דוד גרוסמן "אישה בורחת מבשורה" בו מסופר על חייל שהיה בשבי המצרי, היא עברה בכיכר. באותו ערב פגשה באורן ומאז היא באה ויושבת כמה פעמים בשבוע. כך גם 20 אנשים נוספים, לא כולם צעירים יש גם צעירים פחות. הם אינם נפגשים לאירועים אחרים. כל מה שמאחד אותם הוא רצונם העז לשובו של שליט הביתה, בריא ושלם.

פעולות למען שליט

מאז שהחלה ה"ישיבה" ארגנו יושבי הכיכר מספר פעולות. הם חגגו יחד עם 800 איש נוספים שהצטרפו אליהם את מסיבת יום ההולדת ה-22 של שליט. לפני יום כיפור האחרון הם ארגנו בכיכר רבין "עצרת סליחות" אליה הגיעו כ-10,000 איש שביקשו, גם בכתב, סליחה מגלעד על שלא נעשה מספיק לשחרורו.

היום, לא רק יושבי הכיכר מתכננים ומפעילים אירועים למען שחרורו של שליט, רבים מרשימת התפוצה במייל המקיימים ביניהם קשר דיגיטלי מתגייסים כל אחד במקום מושבו לפעולה למען שליט. שתי נשים מירושלים יושבות מדי יום מול ביתו של אולמרט אליהן מצטרפים גם פעילים ירושלמים אחרים. גם את ביתם של ברק ושל ליבני פוקדים מתנדבים להזכירם שגלעד עדיין חי ושהוא עדיין בשבי. הפעילות התפשטה בארץ ואף במקומות רחוקים מתנוססים שלטים רבים הקוראים לשחרורו של שליט, אפילו מול דלת היציאה מהרכבת מוצגת תמונתו של שליט.

פרטים על גלעד שליט ניתן למצוא באתר של משפחות החטופים www.habanim.org בו מפורט גם לוח האירועים המתוכננים למען גלעד שליט.

לכסות את העיר בכרזות לשחרור גלעד

רבים תורמים ומתנדבים למען הרעיון. בדרך בגין בתל אביב סמוך למחלף "השלום" מתנוסס פוסטר ענק השואל את ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החוץ וחברי הכנסת: "מה עשית היום למען גלעד?". השלט תרומתו של מפעל שלטים ניר ברעם.

רועי, צעיר תל אביבי שהשתתף בחגיגת יום ההולדת של שליט, חוזר מאז מדי ערב לכיכר. הוא העלה רעיון לכסות את חלונות הבתים של תל אביב בשלטים הקוראים לשחרורו של שליט. כיום הוא יושב על המחצלת ומחבר חבלים לשלטים אותם מציעים לאזרחים לתלות על חלון או על מרפסת ביתם הפונה לרחוב. כבר פוזרו כך 250 שלטים ועתה הם מכינים 1,000 שלטים נוספים אותם מחלקים לעוברים ושבים בכיכר או מחלקים אותם מבית לבית, זאת בסיוע תרומה של משרד פרסום "שלמור אבנון עמיחי בע"מ".

הלל, תושב שדרות נמצא בעיר הגדולה בשנת שרות והגיע לכיכר לקחת שלטים כדי לתלות אותם ב"קומונה של הצופים". השלטים לא היו מוכנים והוא החליט לשבת על המחצלת ולעזור בהכנתם.

האם ישוחרר גלעד לפני הבחירות?

יושבי הכיכר מתייחסים בתקווה אך גם בזהירות לדבריו של אולמרט המבקש לפעול לשחרורו של שליט לפני הבחירות לכנסת שיתקיימו בפברואר 2009.

כבר מספר פעמים שוחררו אסירים פלסטינים והיו גם הסכמים עם החמאס שלא הביאו לשובו של שליט הביתה. "אותו שכחו" הם אומרים בעצב.

בכיכר לא שוקטים על שמרים ומתכננים אירוע נוסף, ביום רביעי בשעה שבע ושלושים בכלא "שקמה" הנמצא באזור תעשייה צפון אשקלון, שם מוחזקים אסירים פלסטינים שחלקם ישוחררו בקרוב.

המודעות לשבי של שליט עולה. בגשר מעל כביש 2 במחלף גבעת אולגה מתנוססת כרזת ענק המודיעה על מרוץ "למען גלעד שליט" שיתקיים ב-19 בדצמבר בגבעת אולגה. כך, כל מורגלי הפקקים העוברים שם מדי בוקר באיטיות קוראים שוב ושוב את הכרזה.

על השאלה: "מה תעשו כשגלעד ישוחרר?" קשה ליושבי הכיכר לענות. "האם תזמינו אותו לכיכר?" אחת מהן עונה בצניעות: "רק אם הוא ירצה, הוא בחור ביישן".

בינתיים, יושבי הכיכר מזמינים את כל מי שאכפת לו מגלעד שליט לבוא ולשבת אתם אפילו לערב אחד, לשעה אחת בלבד.

תגיות: גלעד שליט
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי בארץ שמונה בכיכר – מחכים לגלעד שליט

-->
Feedback Form