קשיי הסחר של סין מול האיחוד האירופי

במסגרת קשרי המסחר ההולכים ומתרחבים בין האיחוד האירופי לסין, דורש האיחוד האירופי בקרה על מוצרים המיובאים מסין וכן שיפור במצב זכויות האדם בסין

09/01/2009 וון הואה - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

בשנת 2007 צעצועים בשווי 8.48 מיליארד דולר יוצאו מסין; 90 אחוז מהם יוצאו לארה"ב ולשווקים במדינות אירופה – צילום: WANG LEI/AFP/Getty Images
בשנת 2007 צעצועים בשווי 8.48 מיליארד דולר יוצאו מסין; 90 אחוז מהם יוצאו לארה"ב ולשווקים במדינות אירופה – צילום: WANG LEI/AFP/Getty Images
לאחרונה התקיפה סוכנות הידיעות הרשמית של המשטר הסיני, "שין-הואה", את הצעות האיחוד האירופי לגבי הסחר עם סין. הצעות האיחוד כוללות דרישה לבקרת מוצרים המיובאים מסין וכן בקשה לשיפור מצב זכויות האדם בסין. "שין-הואה" הגדירה הצעות אלה כמדיניות כלכלית הכופה מגבלות וחסמים על הסחר המשותף (פרוטקציוניזם). בנוסף לכך הדגישה "שין-הואה" שוב ושוב כי מוצרי המזון של האיחוד האירופי אינם בטיחותיים. אחד הפרשנים אמר כי ההתקפה נועדה ללבות את דעת הקהל הציבורית בסין לקראת המשא-ומתן המתקרב בין סין לאיחוד האירופי. הוא הוסיף כי אם האיחוד האירופי באמת ימשיך במדיניות הפרוטקציוניזם שלו, סין תהיה הנפגעת העיקרית.

האיחוד האירופי הוא השותף המסחרי הגדול ביותר של סין לאחר שהצליח לעקוף את יפן ואת ארה"ב במאי 2004. סין היא שותפת הסחר השנייה בגודלה של האיחוד האירופי אחרי ארה"ב.

מאמר של "שין-הואה" שהתפרסם ב-22 בדצמבר תחת הכותרת "מדוע יחסי האיחוד האירופי עם סין חמים וקרים?", מסכם ואומר: "במדיניות האיחוד האירופי מול סין, זכויות אדם וערכים צוברים חשיבות. זכויות האדם הפכו לקלף המיקוח העיקרי של האיחוד האירופי בבואו ללחוץ על סין".

רשימת הנושאים הקשורים לזכויות אדם שהמשטר בסין רואה כ"עלבון" כוללת את: הו ג'יאה, פעיל למען זכויות אדם וחולי איידס שזכה בפרס סחרוב לשנת 2008, פוליטיקאים מרכזיים מאירופה שנפגשו בגלוי עם הדלאי לאמה, אדוארד מקמילן סקוט - סגן נשיא הפרלמנט האירופי ומי שהיה הפוליטיקאי הראשון במערב שחקר את נושא קצירת האיברים בסין, הפעלת לוויין התקשורת המשדר לתוך סין את שידורי רשת הטלויזיה NTDTV והדגשת נושא מתרגלי התנועה הרוחנית פאלון גונג, הנרדפים בסין, בפורומים של זכויות אדם. האיחוד האירופי הפך לכוח חזק בהגנה על זכויות האדם בסין.

אינטרס משותף

המאמר ב"שין-הואה" מנתח את המצב ואומר: "מדיניות החוץ בנושאי זכויות האדם היא פשרה פוליטית של מנהיגים אירופים. היא כלי המשמש להסטת תשומת הלב הציבורית והלחץ הפוליטי מבית". במילים אחרות, לטענת "שין הואה" האיחוד האירופי העלה את נושאי זכויות האדם מול סין כתוצאה מאינטרסים משותפים בקרב מדינות אירופה השונות.

כדי להגן על זכויות האדם בסין, האיחוד האירופי ויתר ללא היסוס על הזמנות עסקיות בשווי של מאות מיליונים. מפגש הפסגה שאמור היה להתקיים בין האיחוד האירופי לסין ב-1 בדצמבר נדחה, וטרם נקבע מועד חלופי.

מידה כנגד מידה

סין, המתמודדת עם בקשת האיחוד האירופי לשיפור מצב זכויות האדם במדינה, הקשיחה את עמדתה. ב-6 בדצמבר נפגש יושב הראש המכהן של האיחוד האירופי, ניקולא סרקוזי עם הדלאי לאמה. כעבור יומיים, המִנְהל הכללי של סין לבקרת איכות, פיקוח והסגר הכריז כי מוצרי מזון רבים שיובאו מהאיחוד האירופי לשנגחאי ולסיצ'ואן אינם בטוחים. המִנְהל שרף ושלח בחזרה לאירופה מוצרי מזון מיובאים והטיל פיקוח נוקשה למשך 90 יום על כל מוצרי המזון מתוצרת האיחוד האירופי.

עם גילוי פרשיית מוצרי החלב הרעילים של חברת "סאנלו" הסינית בחודש נובמבר האחרון, פתח "מנהל המזון והתרופות" של ארה"ב (ה-FDA) משרדים לבקרת מזון בערים בייג'ינג, גואנג-ג'ואו ושנגחאי. סין מצידה נערכת להקמת מספר משרדים דומים בארה"ב.

אחד המבקרים ציין שכאשר מוצרי מזון מתוצרת סין הם בעייתיים, סין מבזבזת כסף על בדיקת מוצרי מזון מתוצרת ארה"ב במקום לחזק את הפיקוח בתוך המדינה.

בטיחות צעצועים – כדי להגן על ילדים

ב-25 בדצמבר התפרסם ב"שין-הואה" מאמר שכותרתו: "השוק האירופי מפעיל הגנה טכנית עדינה כדי להגביר את קשייה של סין לייצא לחו"ל". מבקרים מאמינים כי סין ליבתה את האש בנושא הגנת הסחר של האיחוד האירופי מול סין. תקני הבטיחות הכלליים באירופה נועדו להגן על ילדים, הם אינם מכוונים נגד סין.

ב-18 בדצמבר, הצביע הפרלמנט האירופי ברוב של 481 מול 73 לטובת אימוץ הצעת הבטיחות האירופית לצעצועים. ההצעה אוסרת לייבא לתחומי האיחוד האירופי צעצועים שבמהלך ייצורם נעשה שימוש בחומרים מסרטנים או בכאלה שעלולים לגרום למוטציות או לפיגור שכלי. ההצעה מגבילה את השימוש בחומרים ניקל ובחומרים ארומטיים העלולים לגרום לאלרגיות. ההצעה גם כוללת תקנות קפדניות בנושא עיצוב הצעצועים, מיתוגם, תהליכי הייצור שלהם וכן אחריות היבואנים והפיקוח על הנעשה בשוק.

מצבה הקשה של סין

המבקר הפיננסי ליאו שי-מינג אמר כי כל הסימנים הראו כי האיחוד האירופי עומד להקשיח את בקרת היבוא. בייג'ינג נאלצה לתייג פעולה זו כפרוטקציוניזם וליבתה את האש כדי להשיג קלף מיקוח במשא ומתן. לדברי ליאו, נראה שעמדתה של בייג'ינג בתחילת הדיונים תהיה קשוחה. אם הדיונים יגיעו למבוי סתום, תנסה בייג'ינג לרכך את עמדתה ולבסוף תיכנע מפני שהיא יודעת כי אם יורחב הפרוטקציוניזם, סין היא זו שתפסיד ולא האיחוד האירופי.

עוד אמר ליאו: "בתקופת המיתון הכלכלי של שנת 1929, היו שטענו כי המיתון נגרם עקב התרסקות שוק המניות בארה"ב. אני מאמין כי הגורם העיקרי במשבר היה מלחמת הסחר הגלובלית. שערי המכס שגאו בארה"ב ובאירופה שברו שיאים ויצרו משבר כלכלי במדינות נוספות. ארה"ב סבלה מההפסד הפיננסי החמור ביותר מפני שבאותם ימים היא הייתה בית החרושת של העולם. היקף היצוא בארה"ב עמד באותם ימים על 20 אחוז מסך כל התל"ג שלה".

"עם זאת, המצב הכלכלי הקשה בארה"ב באותם ימים היה כאין וכאפס בהשוואה למצבה הנוכחי של סין. הייצוא בסין מגיע להיקף של 60 אחוז מהתל"ג שלה. אם יחסי סחר החוץ של סין ייפגעו, סין תיפגע יותר מאשר מדינות האיחוד האירופי".

הכתבה המקורית באנגלית
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי עולם קשיי הסחר של סין מול האיחוד האירופי

-->
Feedback Form