ראם לבן נולד בשמורת טבע "חי- בר יטבתה"

ראם לבן נולד בחי-בר יטבתה במסגרת פרויקט ההשבה של רשות הטבע והגנים - ישנם כיום בישראל כשמונים ראמים לבנים בטבע

26/01/2009 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

ראם לבן
הראם הרך בחברת אימו – צילום: שי קבסה, הספיק
לאחר הריון של כמעט 300 ימים נולד השבוע ראם לבן יפיפה. האם המאושרת היא אחת מהנקבות בגרעין הרבייה שבשמורת הטבע חי- בר יטבתה. הראם הלבן הוא מין שנכחד לחלוטין מהאזור באמצע המאה הקודמת.

סיפור ההמלטה של ראמה מן העדר

הראמות הלבנות ממליטות עגל אחד בלבד בכל המלטה, וזאת בשנה טובה. הראמים שנולדים מושבים לטבע במסגרת פרויקט השבת חיות התנ"ך של רשות הטבע והגנים. שי קבסה, מנהל שמורת טבע חי- בר יטבתה, הספיק לחזות בהמלטה. קבסה מספר: "ראם זכר דומיננטי מהעדר מלווה נקבה הפורשת הצידה להמלטה. העגל בדרך כלל נותר חבוי בימיו הראשונים בצל עץ או שיח, כאשר אמו והזכר הדומיננטי מגנים עליו. למרכי הסוואה, צבעו של הראם הצעיר הוא חול- ולא לבן שהוא צבע הראמים הבוגרים. הזכר הדומיננטי יזכה כמובן ב"גמול" על ההגנה: הנקבה שהמליטה מתייחמת כ-10 ימים אחרי ההמלטה והזכר הדומיננטי יהיה אבי הוולד הבא".

פרויקט השבה מבוקר למין שנכחד

חי-בר יוטבתה
ראם דקות לאחר לידתו, עדיין רטוב – צילום: שי קבסה, הספיק
כיום מונה עדר הראמים שבשמורת טבע חי- בר יטבתה כחמישים ראמים, ומאז 1996 מושבים ראמים מגרעין הרבייה לטבע, תחת ניהולו המדעי של פרופ' דיויד זלץ. כיום קיימים בטבע בישראל כשמונים ראמים, וזאת לאחר שבשנות החמישים כבר נכחדו הראמים הלבנים מאזורנו- ומהעולם בכלל.

ד"ר בני שלמון, אקולוג מחוז אילת של רשות הטבע והגנים: "הראם הלבן נכחד מישראל וממדבריות המזרח התיכון בגלל צייד, שהלך והתגבר בתחילת המאה ה- 20. בסוף המאה השתכלל הצייד ונעשה מג'יפים באמצעות מקלעים. הודות להשקעה אדירת משאבים- בכסף ובכוח אדם, בעולם ובישראל, הפך הראם הלבן לדוגמא לשמירת טבע ולכן הוא סמלו של החי-בר: סמל למין שהיה על סף הכחדה מוחלטת- וניצל ממנה ברגע האחרון".

עלית ראמים מארץ רחוקה

יש אומרים שהראם הוא המקור לאגדות על קיומו של החד קרן, אף כי מין יש שתי קרניים. גרעין הרבייה העולמי, שהוקם בתחילת שנות ה-70 באריזונה, כלל 9 פרטים בלבד. עד אמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת הצליחו להרבות כ-2000 פרטים מעדר מצומצם זה.

"ישראל הצטרפה בשלב מוקדם לפרויקט השבת הראם הלבן: ב-1978 רכשה רשות הטבע והגנים 8 ראמים לבנים מגני חיות (עוד שלושה הצטרפו לאחר שנתיים), ואלו גודלו בחי-בר בשמורת חי-בר יטבתה, כ'מין הדגל' של פרויקט ההשבה" מספר שלמון. רק כ-15 שנים לאחר הקמת גרעין הרבייה יכולנו להתחיל בהשבה לטבע וכיום ישנם כשמונים פרטים בטבע- צאצאי אותם 11 ראמים שהובאו לפני 30 שנים. במקביל להתבססות המין בטבע, בחי- בר נותר עדר של כחמישים ראמים צאצאים לאבות הקדמונים שהגיעו מחו"ל. "שבייתם תבטיח את המשך ההשבה לטבע" מסכם שלמון.

עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי איכות הסביבה ראם לבן נולד בשמורת טבע "חי- בר יטבתה"

-->
Feedback Form