ים המלח - ארץ המפלים

עברנו את ים סוף, נעבור גם את זה

14/03/2009 שרה גרינברג - מיוחד לאפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

ים המלח
ים המלח ביום חורפי במיוחד - צילום: עוזי מלימובקה
יצאנו מתל אביב דרומה ועוד לא ידענו כמה שהנהג שלנו חברמן. כביש הערבה סגור? לא לנו. מאחרים, רפי ידיים וקטני אמונה - להם אולי סגור הכביש. יורדים מירושלים, מצבורי הכלניות בשולי ההרים הולכים ומדלדלים, אבל במקומם אחרי שעוברים את הצומת בואכה יריחו פתאום אפשר להתבלבל ולחשוב שאנחנו ברמת הגולן בשנה גשומה במיוחד. כל הנוסעים מתרכזים לפתע בצד אחד של האוטובוס, מצביעים ימינה ושמאלה וקוראים קריאות התרגשות. מה הם רואים שם, מה הם רואים שם? מפלים. בכל שלושים או חמישים מטרים נובע מפל מראשי ההרים הקרחים וזורם בשצף קצף עד הכביש. הגאיות החותרים מתחת לכביש מובילים את המים ממש עד ים המלח והגבים והבולענים מתמלאים במים כמו בריכות עגולות.

ים המלח
ים המלח - צילום: עוזי מלימובקה
לפנינו שיירה. כעשרים שלושים מכוניות עומדות בצידי הכביש, אבל לא איש כמו הנהג שלנו יירתע. הוא מזגזג בין המכוניות, ואז מבינים על מה כל המהומה - על הכביש זרם מים עז, אורכו כעשרים מטרים לפחות ועומקו יותר ממטר, והמים זורמים וגועשים כמעט כמו באמזונס.

לפנינו רכב 4X4 המתחיל לנסוע, על החיים ועל המוות, ישר לתוך המים. כולם מהמרים - יעבור או ייתקע, יעבור או ייתקע?

הוא עובר כמו גדול! המים מגיעים לפחות עד מחצית גובה הדלתות. אם הוא עובר - גם אנחנו. בצד עובר טרקטור, מפנה אבנים מהכביש שהפך לנהר כדי שכלי רכב לא יתקעו באמצעיתו ויסחפו. לפנינו עובר הטרקטור ואנחנו אחריו.

קצת מפחיד. האוטובוס נוטה מעט לצדו השני של הכביש, פחות ממטר מפריד בינינו לבין שולי הכביש. המים זורמים כמו נהר גועש, ובצדו השני של הכביש מעין מפל נוסף. המים חומים ועכורים. הוא עובר, חוצה, וכולם מוחאים כפיים משל היינו בטיסת אל-על.

ים המלח
ים המלח - צילום: עוזי מלימובקה
ממול מגיעים אוטובוסים נוספים והנהג מסמן להם שפתוח. בצד ימין לכוון ההרים מלוא העין מפלים נוספים. היפה ביותר בואכה עין גדי. ליד אכסניית הנוער של עין גדי בוץ עמוק. עצי הדקל שוחים במים.

לפעמים כשיש מזל לא צריך כל-כך הרבה שכל. תכננתי להגיע למלון בים המלח וקיבלתי עצות מצוינות לנסוע לירושלים ומשם לקחת אוטובוס ישר לים המלח. הגעתי בשמונה וחצי בבוקר לתחנת רכבת צפון בתל אביב ובעודי מחפשת את תחנת האוטובוס לירושלים ראיתי שכתוב באותיות קדוש לבנה "לים המלח". מתברר שיש אוטובוס ישיר של אגד היוצא פעם ביום מתחנת רכבת ארלוזורוב בתל אביב היישר לפתח המלון בים המלח עם עצירה בירושלים ועוד כמה תחנות ליד ים המלח, וגם עם עצירה לארוחת בוקר בפונדק הערבה. האוטובוס יוצא בשעה 08:40. הנסיעה עולה 57 שקל לאדם, ואם קונים כרטיס הלוך וחזור זה עוד יותר זול לכל כיוון.

לפרטים: www.egged.co.il או ב-SMS 2800. אפשר לקבל גם מקום שמור.

הקוץ היחיד באליה הוא שצריך לאסוף אנשים בתחנה המרכזית בירושלים, ועיר הקודש פקקים סביב לה. להיכנס ולצאת לתחנה המרכזית בירושלים לוקח שעה של עמידה בפקקים וברמזורים. לאסוף אנשים לוקח בדיוק שתי דקות.

אבל אחרי שיוצאים מירושלים כל הארץ נפתחת לפנינו.

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון ים המלח - ארץ המפלים

-->
Feedback Form