הנחות שגויות לגבי המשבר הכלכלי

כמו בתחומים רבים, גם בכלכלה משתרשות לפעמים בציבור דעות מסוימות שהן לאו דווקא נכונות. מאמר זה יציג כמה מהן

17/03/2009 איתי סלונים - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דעה ראשונה: הפתרון למשבר נעוץ בהבראת המגזר הבנקאי

הילארי קלינטון
שרת החוץ הילארי קלינטון נואמת בעת ביקורה בסין. אולי אחד הדברים היחידים החיוביים במשבר הזה הוא שהאמריקנים כבר לא ממש תלויים בסינים ויכולים לנהל את הכלכלה ללא כל חשש מתגובה סינית – צילום: AFP PHOTO / POOL
לפי דעה זו, אם רק ננקה את מאזני הבנקים מהנכסים הבעייתיים שלהם ונחזק את ההון העצמי שלהם, הם יחזרו להלוות והמשבר יסתיים. לדעתי דעה זו שגויה מן הסיבה הפשוטה שאת עיקר האשראי בארה"ב נותנים המשקיעים בשוק האג"ח (קרנות, נאמנות, קרנות גידור, קרנות פנסיה וכו') ולא הבנקים.

חלק גדול מהאשראי מגויס על ידי החברות ישירות מן הציבור בשוק האג"ח. האשראי למשקי הבית אכן ניתן על ידי הבנקים אולם בדרך כלל הם ממהרים למכור אותו למשקיעים בשוק האג"ח ועם הכסף שהם מקבלים תמורתו, הם נותנים אשראי נוסף וכך הלאה. למעשה הבנקים מתווכים בין משקי הבית למשקיעים בשוק האג"ח, ולצורך כך אין שום משמעות להון העצמי שלהם או לאיכות הנכסים במאזן שלהם.

בשנות הבועה הסכימו משקיעי האג"ח לקנות פחות או יותר כל דבר שהציעו להם וזה מה שמימן את החגיגה הגדולה. זה כמובן גרם להם להפסדים גדולים והביא לכך שכיום הם לא מוכנים לקנות כלום.

לו הם היו משנים שוב את המדיניות שלהם וחוזרים לקנות הכול, המשבר היה מסתיים כמעט בן לילה וכאמור מצב הבנקים לא רלוונטי לכך.

מעבר להפסדים הגדולים שהם ספגו הסיבה העיקרית שמשקיעי האג"ח לא מוכנים להלוות היא שפשוט אין להם למי. אחרי בועת אשראי כה גדולה רוב משקיעי הבית והחברות בארה"ב נמצאים במצב של מינוף יתר. כשמוסיפים לזה את העובדה שברוב התעשיות בארה"ב יש עודף היצע שגורם הן לפיטורי עובדים והן לירידה חדה ברווחי החברות מגיעים למסקנה הפשוטה שרוב הלווים בארה"ב הם פשוט מסוכנים מדי.

במילים אחרות, הפתרון למשבר טמון לא במלווים אלא בלווים. רק אחרי שכל החובות הרעים יימחקו מהמערכת ועודף ההיצע יקטן (על ידי סגירה של הפעילויות המיותרות) יוכלו המשקיעים בשוק האג"ח לשוב ולהלוות, והכלכלה תשוב לצמוח.

דעה שנייה: ברגע שתיעצר הירידה במחירי הבתים בארה"ב ייגמר המשבר

בהקשר הזה ראוי לזכור שלמרות ירידת המחירים החדה, לפי הקריטריונים של מחיר ביחס להכנסה ולשכר דירה, מחירי הבתים עדיין יקרים בעשרים אחוז בקירוב ביחס למה שהיה מקובל בעבר.

אבל גם אם תיעצר ירידת המחירים זה לא ישנה הרבה. אין ספק שזאת תהיה התפתחות חיובית והיא תעצור את הגידול בחובות הבעייתיים של הבנקים, אבל זה לא מספיק. כדי לעצור את המשבר צריך שיהיה גידול אדיר בכמות האשראי החדש שניתן מדי שנה וזה לא יקרה גם אם מחירי הבתים יתייצבו.

המלווים למדו את הלקח מהמשבר האחרון ואני לא חושב שתנאי האשראי יחזרו למה שהיה בתקופת הבועה, ואפילו לא יתקרבו לשם, ללא קשר למחירי הנדל"ן. לא יהיו יותר הלוואות סאב פריים, לא יהיו הלוואות בשיעור גבוה ביחס לשווי הבית, לא יהיו הלוואות ללא הוכחת הכנסה ונכסים, ולא יהיו משכנתאות למימון צריכה שוטפת. כל זה נכון כמובן גם לגבי האשראי למגזר העסקי.

דעה שלישית: ארה"ב תלויה מאוד בסין

בשנות הבועה הדעה הזאת אכן הייתה נכונה. הסינים הדפיסו כסף והלוו לארה"ב מה שאפשר לה לחיות מעבר ליכולתה, וכך היו האמריקנים תלויים מאוד בסינים. אבל המציאות הזאת השתנתה מאוד כתוצאה מהמשבר.

ראשית, הסינים כבר לא צוברים יתרות מט"ח. העודף במאזן המסחרי הסיני כמעט והתאפס ובחשבון ההון ככל הנראה יש יציאה נטו של כספים החוצה מסין, כך שסין כבר לא נדרשת להדפיס כסף כדי למנוע מהמטבע להתחזק ולכן לא צוברת יתרות מט"ח.

גם האמריקנים כבר לא צורכים כל כך הרבה כמו בעבר. הגירעון בחשבון השוטף האמריקני ירד מרמה של 900 מיליארד בקירוב לרמה של 450 מיליארד בקירוב, כלומר צרכי המימון האמריקנים קטנו מאוד.

בנוסף, כתוצאה מהמשבר מעדיף רוב הציבור להשקיע באג"ח ממשלתי כך שאין לממשלה בעיה לממן את הגירעון שלה.

לסינים יש כטריליון דולר שמושקעים באגרות חוב בארה"ב (בעיקר אגרות ממשלתיות). אם הם ינסו למכור אותם זה עלול ליצור בעיות, אבל לדעתי זה לא יגרום לנזק רציני. ראשית, הם לא ממש יכולים לעשות את זה. מכירה של סכום כה גדול יגרום לירידת מחיר חדה ולהפסדים גדולים לסינים. שנית, אין להם ממש אלטרנטיבה. הממשלות האחרות בעולם לא במצב יותר טוב מארה"ב ובמובנים רבים ההשקעה באג"ח שלהם מסוכנת הרבה יותר.

אבל גם אם יחליטו הסינים לנסות ולמכור את כל האחזקות, לא תהיה לבנק המרכזי האמריקני בעיה להדפיס כסף ולקנות אותם. זה מה שהוא עשה בחודשים אוקטובר דצמבר בשנה שעברה בהם הוא הדפיס טריליון דולר בקירוב כדי לטפל בבעיות הנזילות שנוצרו כתוצאה מהמשבר. אולי אחד הדברים היחידים החיוביים במשבר הזה הוא שכתוצאה ממנו האמריקנים כבר לא ממש תלויים בסינים ויכולים לנהל את הכלכלה ללא כל חשש מתגובה סינית.

-
איתי סלונים הוא מנהל השקעות ובעלים של חברה לניהול תיקים. הוא משקיע באופן שוטף בניירות ערך, כולל בכאלו המופיעים בכתבות. הכתבה נועדה לעורר עניין. היא לא נועדה לשמש כייעוץ השקעות ואינה מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם.
לתגובות: slonimi@netvision.net.il

כתבות נוספות במדור כלכלה
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי כלכלה הנחות שגויות לגבי המשבר הכלכלי

-->
Feedback Form