ערים קדומות השקועות במים: חשיבה מחודשת על המורשת האנושית

באתרים תת-מימיים רבים ברחבי כוכב הלכת שלנו התגלו שרידיהן של ערים ששקעו במימי הים לפני מאות ואף אלפי שנים. מה התגלה בערים הקדומות האלו ואילו שאלות הן מציפות?

27/03/2009 לאונרדו וינטיני - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

מאהאבליפורם (Mahabalipuram)
הגלים שטפו שנים של אבק ובכך הביאו לגילויה של העיר האגדית "מאהאבליפורם" – צילום: AFP
"הם הבינו שבני האדם מורדים והחליטו להשמיד אותם. אלפי פומות ("אריה אמריקני", מהגדולים במשפחת החתוליים) יצאו ממאורותיהם וטרפו את האנשים שהתחננו לעזרת השטן שלא שעה לתחנוניהם. כשראתה זאת אינטי, אלת השמש, היא בכתה. דמעותיה היו כה שופעות שתוך 40 ימים העמק הוצף" – מתוך אגדת אינקה על מקורו של אגם טיטיקאקה.

חישבו על היפותיזה אנתרופולוגית המודה באפשרות קיומה של אנושות פרהיסטורית שנהנתה מרמה טכנולוגית גבוהה - מספר ראיות מציעות שיתכן שאנשים קדומים ייצרו טכנולוגיה המתקדמת במידה רבה ממה שאנו עשויים לדמיין. רבות מהראיות התומכות ברעיון הזה מגיעות מעשרות ערים עתיקות השקועות מתחת לאוקיאנוסים והתגלו ברחבי העולם כולו.

מקרים מפתיעים כמו אלו של מבני ה-"יונאגוני" (Yonaguni) שנתגלו בסמוך לחופי יפן, או העיר השקועה "עיר המגה" (Mega city) שהתגלתה במקרה מול חופיה הצפון-מזרחיים של קובה, ממשיכים לתת לחוקרים רמזים למה שבעבר נחשב רק לגיאוגרפיה מיתולוגית – אגדות כמו של אטלנטיס (שעל פי רוב מיוחסת למרכז האוקיאנוס האטלנטי), "מו" (מיתוס הרווח באיי האוקיינוס השקט על יבשת שהיתה במקום ושקעה) או ארץ טול (שעל פי האגדות שכנה באוקיאנוס הארקטי). אחת לכמה שנים נחשפת תגלית נוספת של שרידים הטבועים כבר שנים רבות בקרקעית הים, תגלית התומכת בהיפותיזת הממלכות הפרהיסטוריות.

אדריכלות עירונית מתקופה בלתי סבירה

דוגמה אופיינית לחורבות ארכיאולוגיות אלו התגלתה בשנת 2000 בעומק של כ-40 מטרים ב"מפרץ קאמבהט" (Gulf of Khambhat) שבצפון מערב הודו. במחקר שנערך באזור בנושא זיהום, הופתעו החוקרים לגלות במרחק של כתשעה קילומטרים מהחוף מבנים המתאימים לסביבה עירונית קדומה.

לקראת סוף שנת 2000 נערכה סקירה סונארית (באמצעות גלי קול) מקיפה של האתר, אשר נתנה מיפוי של גובה המבנים באתר. בעזרתה הצליחו החוקרים לזהות מבנים גיאומטריים המאפיינים את הסביבה העירונית של תרבות עמק האינדוס שהתקיימה באזור בתקופה של לפני כ-4,500 שנים.

בשנת 2001 חזרו החוקרים לאזור, אך הפעם הם ערכו בו חפירות ארכיאולוגיות. בין ממצאי החפירות התגלו חומרי בנייה, כלי חרס, חלקי קירות, כיורים, פסלים, עצמות ושיני אדם. המבנים שנתגלו היו עשויים מאבני בזלת גדולות, שהגדולות מביניהן שוקלות 50 טון. בדיקות תיארוך באמצעות פחמן שנערכו על הממצאים שנתגלו במקום קבעו שחלקם קדומים הרבה יותר משחשבו בתחילה, מקצתם תוארכו גם כבני כ-9,500 שנה.

לפני שנתגלו ממצאים אלו, חשבו אנתרופולוגים שהאזור לא הכיר תרבות כלשהי עד לפני שנת 2,500 לפני הספירה, בה איכלסה את האזור התרבות המוכרת כ"תרבות עמק האינדוס". שורשיה של העיר העתיקה הזו שנתגלתה בשנת 2000 קדומים לפיכך בכ-5,000 שנים מתרבות עמק האינדוס, שנחשבה עד אז לתרבות העירונית הקדומה ביותר בתת היבשת ההודית.

תגלית מאוחרת יותר מהסוג הזה היא משנת 2004, כשהצונאמי שהכה בחופי דרום מזרח אסיה סחף טונות של חול מחוף טאמיל נאדו שבדרום הודו. הגלים שטפו שנים של אבק ובכך הביאו לגילויה של העיר האגדית "מאהאבליפורם" (Mahabalipuram).

על פי אגדה מקומית, לפני כאלף שנים החלו האלים לקנא ביופיה של העיר מאהאבליפורם, והיא סבלה מהצפה גדולה ושקעה תוך יום אחד בלבד. התושבים המקומיים סיפרו ששישה מקדשים כוסו במים, אבל חלק מהמקדש השביעי נותר בחוף. קבוצה של 25 צוללנים ממכון הסקרים הארכיאולגיים של הודו חקרה את האזור הנרחב המכוסה במבנים שנבנו בידי אדם ושקועים בעומקים שבין 4.5 ל-7.5 מטר מתחת לפני המים.

מאהאבליפורם (Mahabalipuram)
אומדן זהיר של גיל המבנים נע בין 1,200 ל-1,500 שנים, אולם מספר חוקרים טוענים שמקורם של המבנים עתיק יותר, כ-6,000 שנה – צילום: AFP
ההריסות השקועות במים כיסו שטח שגודלו כמספר קילומטרים ריבועיים, והם השתרעו עד למרחק של יותר מקילומטר וחצי מהחוף. אומדן זהיר של גיל המבנים האלו נע בין 1,200 ל-1,500 שנים, אולם מספר חוקרים טוענים שמקורם של המבנים עתיק יותר, כ-6,000 שנה.

אוטוסטרדה תת ימית

מקרה מפתיע אחר התגלה בשנת 1967, כשה"אלומינאוט" (Aluminaut), צוללת מחקר שהצליחה להעמיק יותר מכל צוללת אחרת בתקופתה, גילתה במקרה נתיב סלול העובר בסמוך לחופי פלורידה, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה בעומק של בערך 920 מטר. כחלק מהדרך הזו התגלה קטע ישר לחלוטין שאורכו כ-24 ק"מ.

מה שמפתיע אפילו יותר הוא שדרך זו רוצפה במלט מתוחכם המורכב מאלומיניום, סיליקון (צורן), סידן, ברזל ומגנזיום. על אף גילה התברר שהיא נקייה מחורבות הודות לזרם תת מימי ששמר עליה נקיה.

דרך נשכחת זו התגלתה ככביש בעל ערך כאשר גלגליה המיוחדים של הצוללת "אלומינאוט" נסעו לאורך הדרך הראשית אפופת המיסתורין. המדענים שבחנו את האזור גילו מאוחר יותר סדרת מבנים מונוליתיים (המורכבים מאבן יחידה) באחד מקצוותיה של הדרך. איזו טכנולוגיה יכלה לבנות דרך מרוצפת ארוכה כזאת שתישאר במצב טוב במשך 10,000 שנה?

בנייני יונאגוני

המבנים שהתגלו במקרה מול חופי יונאגוני (Yonaguni) שביפן מסווגים על-ידי מספר מדענים כתגלית הארכיאולוגית של המאה. מבנים אלו מכילים צורות של ארכיטקטורה קדומה: עמודים, משושים, מדרגות, שדרות, מעברים מקומרים ואפילו פירמידות שניתן לפסוע עליהן. אחד המבנים הגדולים ביותר שנתגלו באזור הוא באורך של 80 מטרים, ברוחב 30 מטרים ובגובה 15 מטרים. ממצאים מעניינים נוספים שהתגלו כוללים רחובות מרוצפים, דרכים מצטלבות ומזבחים ענקיים.

בעוד שמרבית ההנחות השמרניות טוענות שהמבנים ביונאגוני הם תוצר של פעילות סיסמית באזור, הזויות המדויקות של הסלעים וסידורם זה ביחס לזה מציעים שייתכן שבאתר זה נחבאים שרידיה של עיר שקועה.

הוכחות המחזקות את הטענה הזו כוללות את הרכבם הכימי של סלעי הגיר האלו (שבאופן טבעי אינם קיימים באזור), שני פתחים שעומקם כשני מטרים בסמוך למבנים – אותם שום ארכיאולוג אינו מעז לסווג כדבר הנוצר באופן טבעי – וכן סלע בעל צורת ביצה שאינו נראה כמשתייך לאתר, אבל מציג פנייה ברורה לכיוון צפון. טוענים שגילה של העיר השקועה יונאגוני מוערך כבן לפחות 10,000 שנה.

הארכיאולוגיה הימית הפכה לתחום מחקר אפשרי רק במהלך 50 השנים האחרונות מאז שהחל להתפתח ציוד הצלילה. לדבריו של הארכיאולוג הימי ד"ר ניק פלמינג, לפחות 500 ערים שקועות מכילות את שרידיהן של מגוון צורות, מבנים וחפצים שנוצרו בידי אדם ונמצאו ברחבי כדור הארץ. ממספר חישובים עולה שכמעט חמישית מהערים האלו הן בנות יותר מ-3,000 שנה.

חלק מהאתרים האלו נשטפו ללא ספק על ידי הצפות, אבל ייתכן שאחרות מצאו את מקומן בקרקעית הים בעקבות תנועות טקטוניות. כיוון שרבים מהמקומות האלו נבנו במקור על קרקע יבשה ומוצקה, ייתכן שפני כדור הארץ היו שונים למדי ממה שאנו מכירים כיום. באופן דומה ניתן להניח שהאנשים שגרו במקומות אלו השתייכו לתרבות אנושית שתחילתה בתקופות מרוחקות הרבה יותר מזו שאנחנו תופשים כ"שחר האנושות".

אז האם הציביליזציה הנוכחית שלנו היא האנושות המתקדמת ביותר שהייתה מעולם, או רק פסגה קטנה בין רבות במחזוריות המשתרעת הרחק אל עברו הקדום של כדור הארץ? ייתכן שהתשובה תתגלה בקרקעית האוקיאנוסים שלנו.

הכתבה המקורית באנגלית
כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע ערים קדומות השקועות במים: חשיבה מחודשת על המורשת האנושית

-->
Feedback Form