המלצה על סרט: "בחזרה לכפר" (LE FILS DE L'EPICIER)

דרמה קומית משעשעת ומרגשת על פיוס, ישוב קונפליקטים, מחויבות

25/03/2009 יאירה יסמין - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

דרמה קומית
תמונה מסרט "בחזרה לכפר" – בצילום: ניקולס קזאל וקלוטילד הזמה
הסרט "בחזרה לכפר" הוא דרמה קומית משעשעת ומרגשת על פיוס, יישוב קונפליקטים, מחויבות ובגרות שגוברים על הרגשות השליליים. זהו סרט צרפתי, וכדרכם של סרטים צרפתים הוא אינו מתפשר. זהו סרט בעל קצב אטי עם מעט התרחשויות, אך מתגלים בו רבדים אנושיים רבים שבסרטים אמריקנים אין נוטים בדרך כלל לשים עליהם דגש.

קיץ בפריז. אנטואן (ניקולס קזאל, שהיה מועמד לפרס הסזאר כשחקן המבטיח), הוא צעיר בן 30 שעזב את כפרו הנידח ועבר אל העיר הגדולה ולפתע נאלץ לשוב אל ביתו ולעזור בחנות המכולת המשפחתית בעקבות מחלתו של אביו. הוא מביא עמו את ידידתו קלייר (קלוטילד הזמה), שאותה הוא אוהב בסתר, אך לא מעז לגלות לה את רחשי לבו. אנטואן יוצא מדי בוקר במכונית המסחרית הגדולה המשמשת כמכולת ניידת לקו חלוקה בין בתי השכנים המבוגרים, ולצופים מתאפשר ליהנות מנופיה הפסטורליים של פרובנס.

הקשר עם הכפריים אינו קל לאנטואן. הם אינם קונים הרבה, לא כולם משלמים בזמן וחלקם לא נעימים במיוחד. גם הוא אינו מתנהג אליהם יפה.

כאשר קלייר מצטרפת אליו יום אחד, הוא מגלה שהעסק הופך לפתע להיות נעים והוא, שבעבר היה הפרחח השכונתי שאיש לא סמך עליו, ובמיוחד לא אביו, מתגלה כבחור מסור לעבודתו, לשכניו ולהוריו.

אריק גיראדו, הבמאי, מספר: "מה שמחבר את בני המשפחה הם הדברים ששמו בצד, הדברים שלא דיברו עליהם ואי הבנות רבות. הדמויות כמעט שאינן מדברות אחת אל השנייה וכשהן עושות את זה הן משקרות ומעוותות את המציאות. למרות זאת, בדרך כל שהיא, אני חושב שהן מייצגות משפחה רגילה לגמרי העושה כמיטב יכולתה לנהל חיים פשוטים. לכן אנטואן שחש שאין לו כל עתיד איתם ברח משם".

דרמה קומית
תמונה מסרט "בחזרה לכפר" – בצילום: ניקולס קזאל וקלוטילד הזמה
אריק גיראדו החל את דרכו כעיתונאי, ויצר סדרה של פורטרטים וסרטים דוקומנטריים עבור התחנה המקומית של רשת France 3. את סרטו הקצר הראשון יצר ב-1994. ב-1999 זכה על סרט קצר נוסף, "אני גיבור על", בשורה של פרסים. ב-2001 זכה בסזאר על סרט קצר נוסף וכן בפרס הקהל בתחרות הקולנוע הקצר האירופי.

ב-2002 ביים את סרטו העלילתי הארוך הראשון "מתי תרד מן השמים" (Quand tu descendras du ciel) שעליו זכה בפרס הקהל בפסטיבל הבין-לאומי לקולנוע באנג'ר .

הרעיון לסרט עלה כאשר עשה גיראדו סדרה של פורטרטים על סוכנים נוסעים בדרום ובמרכז צרפת לתחנת טלוויזיה מקומית. הוא בילה זמן רב לבדו בדרכים עם המצלמה שלו. גיראדו הוא חובב גדול של סרטי מסע. לאחר שסיים את סרטו הארוך הראשון "מתי תרד מן השמים", החל לצלם פורטרטים דוקומנטריים של חנוונים נוסעים. "הרגשתי צורך לחזור לעשייה יותר אינטימית ואישית ולהתמודד עם עיצוב תמונה ותאורה בקונטקסט ריאליסטי. במשך 18 חודשים צילמתי חנוונים בפירנאים, בקורסיקה ובאלפים", הוא מספר. הטיוטה הראשונה של התסריט "בחזרה לכפר" נכתבה כבר בשנת 2000. מכל מיני סיבות הניח אותה בצד והבטיח לעצמו לחזור אליה יום אחד. כשצילם את אותם פורטרטים של החנונים הנודדים, זה עלה מחדש.

צרפת 2008 , 96 דקות ,צרפתית תרגום לעברית ואנגלית

קדימון (טריילר) של הסרט

 

כתבות נוספות במדור תרבות
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי תרבות המלצה על סרט: "בחזרה לכפר" (LE FILS DE L'EPICIER)

-->
Feedback Form