איך לצלוח את ליל הסדר בשלום

האירוע המרכזי בחג הפסח הוא הישיבה סביב השולחן בחברת בני משפחה וחברים

26/03/2009 סברה קארפ - מיוחד לאפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

חג פסח
שולחן חג – צילום: באדיבות סברה קארפ
תכנון האירוע מתחיל זמן רב לפני מועד החג. לעתים, בתקופת תכנון המפגש מתלווים לתחושת המשפחתיות החמימה לחצים ומריבות הקשורים בשאלה "אצל מי יתארח השנה הזוג הצעיר?" ההורים מעוניינים שבני הזוג הצעיר וילדיהם יתארחו אצלם בחג. כל אחד מבני הזוג חש צורך להיות עם משפחתו, ואז....מתחילים הוויכוחים!

אם הצליחו בני הזוג להימנע מריב, עלול אחד מהם או שניהם למצוא עצמם במריבה עם הצד שאצלו לא יתארחו בחג זה.

הפתרון האידיאלי...לחגוג את הסדר יחד. שתי המשפחות המורחבות סביב שולחן אחד. אך אם הדבר אינו מתאפשר מסיבה זו או אחרת, הנכון ביותר הוא ששני בני הזוג יקבעו מראש, כי שנה אחת חוגגים אצל משפחה אחת ובשנה שאחריה עם האחרת.

וההורים – אלו מתבקשים להבין את הלחץ ואת אי הנעימות של ילדיהם, לא ללחוץ, לא להעמיד אולטימאטום ובעיקר לא "לעשות פרצופים".

לעתים מתעוררים גם ויכוחים מסוג אחר: " למה כל שנה הסדר אצלנו?... מה יש, היא לא יכולה לעשות פעם סדר אצלה?"

ואם כבר אתם המארחים

כמה חוקי נימוס בסיסיים. חוקי הנימוס מחייבים את האורחים להביא לכם מתנות. בזמן קבלת המתנה אל תשתמשו במשפט: "אוי לא הייתם צריכים". זכרו – יש לפתוח את המתנה שקיבלתם, אך לא לעיני כולם, כדי למנוע מבוכה מאורח שהביא מתנה קטנה וכדי לא ליצור תחרותיות בין האורחים. הניחו אותה במקום שאינו גלוי לעין כול. פתחו אותה במהלך הערב. הודו על קבלת המתנה, גם אם אינה לטעמכם.

אתם כמארחים אחראים על התנהלות הערב כולו.

· דאגו שהאווירה תהייה נעימה.

· הכירו בין האורחים אם אינם מכירים זה את זה.

· סמנו מראש, בעזרת תגי שם, מקומו של כל אורח סביב השולחן והובילו אותו למקומו. מקובל להושיב הורים ליד ילדיהם הקטנים.

סימון מקום הישיבה – ימנע את הצורך "לרוץ לתפוס מקום" ואת אי הנעימות העלולה להיגרם בהושבת אנשים שאינם רוצים לשבת זה ליד זה...

אתם האורחים

על פי חוקי הנימוס לא באים בידיים ריקות.

· יש להביא מתנות למארחים. נהוג להביא כלים וחפצי נוי לבית, ואפילו מכשירים חשמליים. אך זכרו שלא להיסחף ולקנות מתנות יקרות ערך מעבר ליכולתכם הפיננסית. אין זו תחרות על המתנה הגדולה והיקרה ביותר במשפחה. לא משנה מה אתם מביאים, הקפידו שתהייה ארוזה באריזה יפה והוסיפו ברכה בכתב יד.

· מאחר שכל משפחה מקפידה בפסח על נושא הכשרות באופן שונה, כדאי להימנע מלהביא משקאות, ייתכן ואינם עומדים בדרישות הכשרות של המשפחה המארחת.

· כמו כן סביר להניח שהמארחים בחרו את היין המתאים למנות השונות בסעודת החג. לא יהיה זה נכון להביא יין ולערער על קביעתם. הנימוס קובע כי בקבוק יין או כל מזון אחר שהובא על ידי אורח לאירוע, יש להגישו.

אם בכל זאת אתם מעוניינים להביא יין כמתנה למארחים התקשרו מבעוד מועד למארח ודונו אתם לגבי סוג היין המתאים לארוחה.

· אם בחרתם לשלוח זר פרחים, כדאי לברר עם המארחת מהו צבע הפרחים המועדף עליה. האם היא מעדיפה לסדרו במרכז השולחן? ואז עליו להיות נמוך, או אם הוא יקשט מקום אחר בבית ואין חשיבות לגובה הסידור. דאגו שהזר יגיע אליהם כבר בבוקר.

· במעמד החג מקבל השולחן צביון חגיגי במיוחד, הכלים הנאים ביותר עולים על השולחן, האנשים לובשים בגדי חג ומתחיל טקס קריאת ההגדה שבמהלכו אנו מספרים את סיפור יציאת מצרים לבוגרים ובמיוחד לילדים.

· בזמן קריאת ההגדה, מומלץ לא להידחף ולא להתנדב לעזור למי שמנהל את הסדר. רצוי לשמור על השקט ולתת כבוד למעמד. אם במשפחתכם נהוג שכולם מקריאים את ההגדה לפי תור, אל תנסו להתחמק, שתפו פעולה. כאשר כל אחד מהמסובים לוקח חלק בקריאת ההגדה נוצרת אווירה נעימה המשאירה את האורחים ובעיקר הצעירים מביניהם בערנות עד לשלב הארוחה. זכרו כי מארחי הערב טרחו רבות בהכנת הארוחה המהווה חלק מרכזי מהערב כפי שטרחו גם בעיצוב שולחן החג (אך זה כבר נושא לכתבה אחרת).

לסיכום, אורחים יקרים: הישמרו מלהיות ביקורתיים, לא על המנה ש"ההיא" הביאה ולא על האירוח. הימנעו מדיבורים על הצלחותיכם הכלכליות או על תכונות האופי הנעלות שלכם. אל תשוויצו בהצלחותיכם ובהצלחות ילדיכם. ואל תתפארו בחופשות ובנסיעות מתוכננות היוצרות תחרותיות. כל אלו גורמים למתחים סמויים ולעקיצות.והחשוב מכל... זכרו בסוף הערב להודות למארחים, על הערב שהם כה רבות טרחו למענו.

אם אתם המארחים: ארחו מכל הלב זכרו החשוב מכל בחג הוא לבלות וליהנות עם המשפחה המורחבת לדורותיה, הישיבה סביב שולחן החג היא הבטחה לאחדות וליציבות הדורות הבאים. אתם יוצרים את המסורת שתעבור מדור לדור. האם המסורת תשתנה או תישמר, אופייה וצורתה כל אלו תלויים בכם.

הכותבת – סברה קארפ יועצת תדמית מומחית לתרבות אירוח, מארגנת סדנאות והרצאות לפרטיים ומוסדות: טלפון :054-5642283 - savra@bezeqint.net 

תגיות: פסח
כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון איך לצלוח את ליל הסדר בשלום

-->
Feedback Form